İlaç gibi gelir!

CSKA'nın savunma oyuncuları Ignashevich ve A.Berezutski'nin Manchester maçında yasak madde kullandığı belirlendi. Rus kulübüne yarışmalardan men cezası gündemde

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

CSKA Moskova'da Beşiktaş maçı öncesi doping şoku patladı. Rusya temsilcisinin iki savunmacısı Sergei Ignashevich ve Aleksei Berezutski'ye UEFA tarafından tedbir konuldu. UEFA, iki futbolcunun 3 Kasım'da oynanan M.United-CSKA maçında doping testine tabi tutulduklarını ve testleri pozitif çıktığı için Disiplin Komitesi'nin 17 Aralık'ta vereceği karara kadar hiçbir özel ve resmi maçta oynayamayacaklarını duyurdu. UEFA açıklamasında "Her iki futbolcunun A numunesinde WADA'nın 2009 Yasaklı İlaçlar Listesi'nde 'S6 Uyarıcılar' kategorisinde belirtilen yasaklı maddeye rastlanmıştır" ifadesi kullanıldı. CSKA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, sağlık ekibinin teknik bir hata yaptığı vurgulanarak "Futbolcularımızın soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu için kullandıkları Sudafed ilacı bildirilmediği için bu sonuç ortaya çıkmıştır" denildi. CSKA, futbolcularının milli maç sırasında hastalandığını ve kullandıkları ilacın yasak kapsamında bulunmadığını, yine de UEFA'ya bildirilmesi gerektiğini duyurdu. CSKA, futbolcuların 'sudafed' kullandığını açıkladı. Bu ilaç yasak değil. İçeriğindeki psödoefedrin de '2009 İzleme Programı'kapsamında, yasaklı madde sayılmıyor. Doping uzmanları, yoğun sudafed kullanımıyla psödoefedrinin ve fenilpropanolaminin belli bir limit aşıldığında doping sayılacak uyarıcılardan birinin çıkmasına yol açabileceğini söylüyor.

WOLFSBURG DA TAKİPTE
UEFA açıklamasındaki 'S6. Uyarıcı' tanımı sudafed ile pek bağdaşmıyor. Uzmanlar, 3 Kasım'daki testin sonuçlarının 8 Aralık'ta açıklanmasına da dikkat çekti. Bu arada son maçında Manchester United'a 3-1 yenilerek Avrupa Ligi'ne giden Wolfsburg da konuyu yakından takip ediyor. Alman temsilcisinin, 17 Aralık'ta verilecek karar öncesi UEFA nezdinde yoğun bir lobi faaliyeti yürüteceği de gelen haberler arasında.