"Fatih Tekke'yi istiyoruz"

Trabzonspor Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, bugünkü şartlarda Trabzonspor için dünyadaki en uygun ismin Şenol Güneş olduğunu belirterek, tecrübeli teknik adama sabır göstermek gerektiğini söyledi.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 13:48
ABONE OL
Teknik direktör Şenol Güneş takımın başına gelmesiyle yeni bir ivme kazanan Trabzonspor'da kulüp asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, Şenol Güneş, şampiyonluk yarışı, hakemler, transfer ve Fatih Tekke hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Trabzon halkı ve camiasının geçmişte yaşananlardan önemli sonuçlar çıkardığını belirten Hacısalihoğlu, "Trabzonspor'u mutlaka, Trabzon'u bilen Trabzon'un beklentisini bilen, Trabzon'un imkanlarını, ihtiyaçlarını, yaşantısını ve sosyal hayatını bilen bir teknik adamın çok daha başarılı olacağı fikrinde birleşti. Bu anlamda Trabzonspor için bugünkü şartlarda tartışmasız en uygun kişinin Şenol Güneş olduğu konusunda fikir birliğine vardı. Trabzonspor, sadece sahada futbol oynayan bir takım değil aynı zamanda büyük bir kulüptür. Bu büyük kulübün sportif faaliyetlerinin yanından sosyal, ekonomik ve yapısal faaliyetleri de vardır.

Yaşanan hadiseler, alınan tecrübeler, belki geçmişte unuttuğumuz bazı hadiseler hatırlanınca, bu fikir doğrultusunda herkesin fikir birlikteliği oldu, doğrusu da budur. Bizim baştan arzumuz idealimiz de budur, ancak bugünkü şartlarda mümkün olabildi. Tabiki Şenol hoca tartışmasız dünyadaki en iyi hocalardan, Trabzonspor için de dünyanın en uygun hocasıdır. Ancak ondan mucize beklememek gerekir, zaman tanımak gerekir, bu başarıyı birlikte geliştirmek gerekir. Trabzonspor, şayet başarılı olacaksa bu ne bir teknik direktörün, ne yönetimin, ne futbolcunun, tüm camianın başarısı olacak düşüncesiyle herkes elinden gelen katkıyı, sabrı göstermesi gerekir" dedi.

"TRANSFERLERDE ŞENOL GÜNEŞ'İN KARARI ÖNEMLİ OLACAK"

Transferin iki boyutlu bir hadise olduğunu belirten Hayrettin Hacısalihoğlu, "Teknik olarak analizinin yapılıp Trabzonspor'a uygun olup olmadığının belirlenmesi ve ekonomik olarak Trabzonspor'un şartlarına uyup uymaması, ekonomik şartlar, tabiki belirleyecek olan yönetimdir. Teknik şartlarını da belirleyecek olan, karar verecek olan teknik direktördür. Bu geçmişte de böyle olmuştur. Daha önce Ersun hoca varken onunla fikir birliğine vararak transfer yapılmıştır. Hatta Hugo Bross zamanında da ısrarla geldikten sonra istediği oyuncu, yine onun önerisi doğrultusunda alınmıştır. Trabzonspor'un içinden yetişmiş, Trabzonspor'u bizler kadar yaşayan ve bilen birinin fikirleri, önerileri çok daha önem kazanmıştır. Bu anlamda transferde son kararın verilmesinde en büyük katkı veya karar Şenol hoca tarafından yapılacaktır. Ancak işin ekonomik tarafını da tabi birlikte yönetimle değerlendirmek gerekir" diye konuştu.

"TRABZONSPOR TARAFTARININ GÖNLÜNE GÖRE BİR KLASMANDA LİGİ TAMAMLAMAK İSTİYORUZ"

Trabzonspor taraftarının arzu ettiği klasmanda ligi tamamlamak istediklerini belirten Hacısalihoğlu, "Ligde 3 puanlık sistemde 7 puanlık farkın geçen yıl ligde Beşiktaş'ın yaşadığı veya sonunda mutlu sona ulaştığı fikrinden hareketle niçin olmasın deniliyor. Bir anlamda da 7 puan az bir puan farkı değil. Trabzonspor'un hedefi zirvede olmaktır, ilk 4 takım arasında olmaktır, Avrupa kupalarına katılmaktır. Gönül ister ki, bunun en üstünde olsun ancak bunda yalnız Trabzonspor'un başarılı performansı değil rakiplerin, hakem hataları gibi faktörler de var. Umuyoruz ki, Trabzonspor taraftarlarının gönlüne göre bir klasmanla Trabzonspor ligi tamamlar" şeklinde konuştu.

"HAKEMLERİN KASITLI ŞEKİLDE HATA YAPTIKLARINA İNANMIYORUM"

Hayrettin Hacısalihoğlu, "Hakemlerin formsuz olduğu, zaman zaman maçların neticesini belirleyecek hatalar yaptığı doğrudur, ancak bunları kasıtlı yaptıklarına hiç kimse inanmıyor. Biz de inanmıyoruz ve özellikle bir takıma hakem hatası yapılmıyor, bütün takımlara yapılıyor. Geçen yıl bizim hakem hatalarıyla kaybettiğimiz bir çok puan oldu. Belki bunları kazanmış olsaydık ligi en üstte tamamlayacaktık. Bunlar futbolun içinde olan hadiseler, Avrupa'da da dünyanın her ülkesinde de hakem hataları maç sonuçlarını etkiliyor. Biz kasıtlı olduğuna inanmıyoruz, olmamasını, en asgariye inmesini arzu ediyoruz ama buna sebepten federasyonu ya da kişileri suçlamanın çok doğru olmadığına inanıyoruz. Hakemlerin de daha dikkatli olmalarını arzu ediyoruz" dedi.

"FATİH TEKKE'NİN TRANSFERİNİ CAMİA ÇOK ARZU EDİYOR"

Fatih Tekke'nin transferini teknik direktör Şenol Güneş'in de çok istediğini belirten Hacısalihoğlu, "Transferle ilgili söylediğim şartlar Fatih Tekke için de geçerli. Hocamız ben Fatih Tekke'yi isterim bu kadroda yararlı olur diye düşünüyorsa, ekonomik şartları da kulüp açısından uyuyorsa Fatih Tekke'nin olmaması diye bir düşünce olmaz. Ancak, şartlar oluşmazsa o zamanda çok yapacak bir şey yok. Trabzon'daki herkesin bu konuda bir arzusu olduğunu hissediyoruz. Sonuçta biz bu camiayı da kendi fikirlerimize göre değil camianın beklentilerine, isteklerine cevap vermek için yönetiyoruz. Buna sessiz kalmayız ancak şartların oluşmasına bağlı" ifadelerini kullandı.

"LİGDE KOLAY MAÇ YOK"

Ligde kolay bir maçın olmadığını herkes tarafından bilindiğini ifade eden Hacısalihoğlu şöyle konuştu, " Ligde kolay maç olmadığı herkesçe biliniyor. Her takım her takımı yenebiliyor. Hatta iddialı bir takımı ligin en alt sıralarındaki bir takım deplasmanda yenebiliyor. Bu anlamda belki futbolumuzun heyecanı arttı. Belki biraz da kalitesi arttı. Onun için hiç bir maç için önceden garanti maç diyemeyiz. Denizlispor iyi bir kadro ancak ligde düşünmediği sıralarda, bu maçta onlar için son şans veya sona yakın bir şans bu açıdan kazanmayı arzu ederek tüm güçlerini motivasyonunu sahaya yansıtacaktır. Bizim içinde tabi bir çıkış yakalamak açısından son derece önemli, biz galibiyetle dönmeyi, galibiyet serisini sürdürmeyi arzuluyoruz, umuyoruz ki arzu ettiğimiz bir neticeyle Trabzon'a döneriz" dedi.

"TRABZONSPOR'UN İLK GAYESİ TARAFTARINI VE CAMİASINI MUTLU ETMEKTİR"

"Şenol Güneş'e şehrin beklentilerini anlatmaya gerek yok" diyen Hacısalihoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şenol hocaya bu takımı, bu şehrin beklentisini, olması gerekenleri anlatmamıza gerek olmadan bizden daha iyi bilen bir yapıda bir tecrübede, takımı gerek görüşmelerle gerek çalışmalarla bu arzu edilen seviyeye çıkarmaya çalışıyor. Bir takım gelişmelerin ekip olma anlayışında bir takım faaliyetlerin olduğunu biz de hissediyoruz. Umuyoruz ki, Trabzonspor olması gereken şekilde oynar ve kazanır. Bundaki en büyük katkı Şenol hocamızın olacaktır. Zaten bu inançla herkes onu arzu etti. O anlamda başarılı olur herkes de mutlu olur diye düşünüyoruz. Çünkü Trabzonspor'un ilk gayesi taraftarına ve Trabzon halkına mutluluk yaşatmaktır"