Pozitif düşünün!

BBC, CSKA Moskova'nın ihraç edilmeyeceğini iddia etti. Beşiktaş'ın ümidi, Antalya'da 10 CSKA'lı futbolcuya yapılan testler. Bunlardan biri bile pozitif çıktığı takdirde, Rus ekibi 17 Aralık'ta kupadan atılacak

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Beşiktaş'ın Avrupa'ya devam ümidi CSKA Moskova'dan 10 futbolcuya yapılan doping testlerinin sonucuna bağlı. Salı gecesi İnönü Stadı'nda rakibine 2-1 yenilerek B Grubu'nu dördüncü bitiren ve bu sezon Avrupa yolculuğuna nokta koyan Beşiktaş, CSKA Moskova'nın ihraç edilmesi halinde Avrupa Ligi'ne devam edecek. CSKA Moskova'dan Sergei Ignashevich ve Aleksei Berezutsky'nin 3 Kasım'da İngiltere'de oynadıkları Manchester United maçından sonra verdikleri numunelerde dopinge rastlanmıştı. UEFA, maç sabahı "Bu iki futbolcuda WADA'nın 2009 Yasaklı Maddeler Listesi'nde bulunan S6 Uyarıcılar arasında sayılan yasaklı madde bulundu" açıklaması yaparak ikisine de tedbir koymuş ve maçta oynamalarına izin vermemişti.

UEFA'DAN BÜYÜK ÇELİŞKİ
CSKA Moskova ise futbolcuların sudafed kullandığını ve bunun UEFA'ya bildirilmemesi nedeniyle bir ihmal yaşandığını belirterek testte çıkan maddenin yasaklı madde olmadığını duyurmuştu. Bu iki açıklama arasındaki büyük fark bulunması dikkat çekiyordu. CSKA'nın duyurduğu gibi sudafed yasak değil. Etkin maddesi psödoefedrin de "2009 İzleme Programı" kapsamında, yani yasaklı madde sayılmıyor. Dün BBC'de bir UEFA yetkilisinin "Burada özel bir madde kullanımı var. Takımın ihracı söz konusu değil. Futbolculara ceza verilebilir" şeklindeki açıklaması CSKA'nın bir gün önceki duyurusuyla paraleldi ama UEFA'nın maç günü yaptığı resmi açıklamayla büyük bir çelişki oluşturdu.

SONUÇLAR 14 ARALIK'TA

Bu arada, 3 Kasım'da alınan numunelerin pozitif çıkması üzerine UEFA'nın WADA'ya başvurup CSKA'nın Beşiktaş maçı öncesi Antalya'da yaptığı kampta doping kontrolü istediği de ortaya çıktı. 30 Kasım'da WADA'nın Türkiye'deki yetkililerine gelen resmi yazı üzerine CSKA'nın Antalya kampında 4 Aralık'ta 10 futbolcuya hedef testler yapıldığı ortaya çıktı.
Bu testlerin sonuçlarının en geç 14 Aralık'ta ortaya çıkacağı ama resmi açıklamanın UEFA Disiplin Komitesi'nin konuyla ilgili olarak 17 Aralık'taki toplantısının ardından yapılacağı öğrenildi. Doktor Kaya Livanelioğlu, "Bu yapılan testlerde üç oyuncuda doping çıkması durumunda CSKA Moskova takımının ihracı gündeme gelecektir. UEFA, daha önce dopingli çıkmış iki futbolcuyu gözönüne alıp bir pozitif test daha eklenirse aynı kararı verebilir" şeklinde konuştu.