Basketbolda gözler İstanbul'da

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 13:29
ABONE OL
Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Yönetim Kurulu, yarın ve 13 Aralık Pazar günü İstanbul'da toplanacak.

Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilecek toplantılarda, gelecek yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası ile ilgili önemli detaylar masaya yatırılacak.

Basketbol Federasyonu'ndan alınan bilgiye göre, Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2010 Dünya Şampiyonası öncesinde, FIBA Yönetim Kurulu yarın ve pazar günü İstanbul'da bir araya gelecek. Yönetim kurulu toplantısının ana gündem maddelerini wildcard (özel katılım hakkı) verilecek takımlar, turnuvanın statüsü ve kura çekimi başlıkları oluştururken, toplantılarda ayrıca dünya basketboluyla ilgili çeşitli konular görüşülecek.

WİLDCARD'LAR SAHİPLERİNİ BULACAK
Yarın başlayacak toplantılarda ilk etapta 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'na wildcard ile katılma hakkı alacak ülkelere karar verilecek.

FIBA'nın gerçekleştirdiği kıta şampiyonaları sonucunda şampiyonaya katılma hakkı elde edememiş ülkelere belirli kriterler göz önüne alınarak verilecek olan, ek kontenjan olarak adlandırılan wildcard'lar FIBA Merkez Yönetim Kurulu'nun kararıyla verilecek.

Davet alacak olan takımların öncelikle FIBA'nın kıta şampiyonalarına katılmış olmaları gerekirken, bir FIBA bölgesinde de en fazla 3 takıma wildcard verilebilecek. Bu öncelikli kriterlerin dışında ise wildcard verilecek olan ülkelerdeki basketbol sevgisi, basketbola olan ilgi ve federasyonun basketbol ile ilgili yaptığı çalışmalar da önemli rol oynuyor.

KURA ÇEKİMİ SALI GÜNÜ

Hafta sonundaki toplantılarda wildcard alacak takımlar belirlendikten sonra wildcard alan takımlar da dahil olmak üzere tüm katılımcı takım temsilcileri İstanbul'a ulaşacaklar.

2010 Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi 15 Aralık Salı günü İstanbul Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilecek.

TAKIM TEMSİLCİLERİ KENTLERİ GEZECEK
15 Aralık Salı günü gerçekleştirilecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası kura çekiminin ardından, gruplar belirlenirken, Türkiye Basketbol Federasyonu, takım temsilcilerine yönelik, maçlarını oynayacakları kentlere bir günlük gezi düzenleyecek.

Yerel Organizasyon Komitesi yetkililerinin eşlik edeceği takım temsilcileri, şampiyona öncesinde grup maçlarını oynayacakları şehirleri daha yakından görme fırsatını bulacak.

Aynı şekilde kura çekiminin ardından Organizasyon Komitesi yetkilileri, FIBA Teknik Heyeti'nin İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri'deki salonlarla yapacağı ziyaretlere de eşlik edecek. Yoğun bir program içinde gerçekleştirilecek olan bu ziyaretlerde, salonlarla ilgili detay konuların da karara bağlanacağı bildirildi.