FIBA Yönetim Kurulu toplantısı yapıldı

Çırağan Sarayı'nda bugün başlayan FIBA Yönetim Kurulu'nun açılış konuşmasını, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel yaptı.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 15:04
ABONE OL
FIBA Başkanı Bob Elphinston başkanlığında toplanan FIBA Yönetim Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan Başkan Demirel, FIBA Yönetim Kurulu Üyeleri'ni İstanbul'da misafir etmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Demirel, İstanbul'un yakın zamanda basketbolun en büyük ve en prestijli organizasyonu olan 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na ev sahipliğini yapacağını belirterek, "Türkiye basketbolu seven bir ülke. Şampiyona boyunca dünyanın en güçlü takımlarını ülkemizde ağırlayacağız. Türk basketbolseverler sadece kendi takımlarını değil, ülkemizde mücadele edecek tüm takımları seyretmek için sabırsızlanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Salı günü yapılacak olan kura çekimi ile birlikte 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda mücadele edecek olan takımların gruplarının ve şehirlerinin belli olacağını da belirten Demirel, FIBA Yönetim Kurulu üyelerine hitaben yaptığı konuşmada Türkiye Basketbol Federasyonu olarak unutulmayacak bir şampiyonaya imza atmak istediklerini söyledi.

Yönetim Kurulu Toplantısı'nın 2 gün daha süreceğini ifade eden Demirel, "Kura çekimine kadar önümüzde iki gün var. Umarım bu süre içinde fırsat buldukça güzel şehrimiz İstanbul'u da gezebilirsiniz. Bu toplantılar sonunda şampiyonaya katılacak tüm takımlar belli olmuş olacak ve Salı günü yapılacak olan kura çekimi sonunda da gruplar ve takımların oynayacağı şehirler belirlenecek. Sizlere tekrar hoş geldiniz derken, İstanbul'da bulunduğunuz süre boyunca iyi vakit geçirmenizi dilerim" diyerek sözlerini tamamladı.

Türkiye biletini kapan son 4 takım da belli oldu

Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda mücadele edecek son 4 takım Wildcard'larla Almanya, Rusya, Litvanya ve Lübnan olarak belirlendi.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda mücadele edecek 20 takım, FIBA'nın Kıta Şampiyonaları'nın ardından belli olurken, şampiyonada yer alacak son 4 takım, FIBA Merkez Yönetim Kurulu'nda verilen "wildcard"larla belli oldu.

Bu sabah TBF Başkanı Turgay Demirel'in açılışını yaptığı ve Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen FIBA Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı sonunda wildcard'ları kazanan ülkeler; Almanya, Litvanya, Lübnan ve Rusya oldular.

"Wildcard" almaya hak kazanan takımların belirlenmesiyle birlikte 15 Aralık tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilecek kura çekimine katılacak 24 takımlık liste şu şekilde oluştu;

Angola
Kanada
Yunanistan
Yeni Zelanda
İspanya
Almanya
Arjantin
Çin
İran
Porto Riko
Tunus
Litvanya
Avustralya
Hırvatistan
Fildişi Sahili
Sırbistan
Türkiye
Lübnan
Brezilya
Fransa
Ürdün
Slovenya
ABD
Rusya