Kura çekimi yarın

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 16:41
ABONE OL
Türkiye'de 28 Ağustos-12 Eylül 2010 tarihleri arasında düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın kura çekimi yarın İstanbul'da yapılacak.

Çırağan Palace Kempinski Oteli'nde saat 11.30'da başlayacak, 24 takımın katılacağı kura çekimi NTV televizyonundan naklen yayınlanacak.

Ev sahibi Türkiye'nin, Sırbistan, Slovenya ve Fransa'nın da bulunduğu 2. torbadan gireceği kura çekiminde, birinci torbada ise son olimpiyat şampiyonu ABD, Polonya'da yapılan Avrupa Şampiyonası'nda birinci olan İspanya ile Arjantin ve Yunanistan yer alıyor.

Şampiyonada 6'şar takımdan 4 grupta oynanacak birinci tur gruplarına, rekabet düzeyine göre her kıtadan dengeli dağılım yapılacak. Şampiyona formatı gereği, aynı grupta Avrupa kıtasından en fazla 3, Amerika kıtasından ise en fazla 2 takım bulunacak.

TORBALAR

Kura çekimi öncesi torbalar şöyle:
1. Torba: ABD, Arjantin, İspanya, Yunanistan
2. Torba: Sırbistan, Slovenya, Fransa, Türkiye
3. Torba: Brezilya, Porto Riko, Kanada, Avustralya
4. Torba: Hırvatistan, Rusya, Litvanya, Almanya
5. Torba: Yeni Zelanda, Çin, İran, Angola
6. Torba: Ürdün, Lübnan, Tunus, Fildişi Sahili

ELEME GRUBU MAÇLARI 4 KENTTE OYNANACAK

Eleme grubu maçları 28 Ağustos-5 Eylül tarihleri arasında Ankara, Kayseri, İstanbul ve İzmir'de oynanacak şampiyonada finaller ise İstanbul'da yapılacak.

Grup maçlarının ardından, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun da önerisiyle FIBA Yönetim Kurulu'nun aldığı kararla formatı değiştirilen 8'li final maçları 4 güne yayılacak.

Aynı değişiklik doğrultusunda şampiyonanın final maçının oynanacağı son günde ise üçüncülük-dördüncülük ve beşincilik-altıncılık maçları da yapılacak.

KURA ÇEKİMİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLACAK

Sunuculuğunu önemli isimlerin yapacağı kura çekiminin renkli görüntülere sahne olacağı ifade edildi.
Türk motifleri taşıyan çeşitli dans gösterileri ile renklenecek organizasyonda, ışık ve ses gösterileriyle, konuklara zevkli anlar yaşatılacağı belirtildi.

Türkiye, ilki 1950 yılında Arjantin'de gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nın, 16'ncısına ev sahipliği yapacak.

Şu ana kadar 7 takımın dünya şampiyonu unvanı kazandığı dev organizasyonda, madalya sıralamasında eski Sovyetler Birliği, eski Yugoslavya ve ABD, 3'er kez kazandıkları birincilikle ilk sırada yer alıyor.
2010 Dünya Şampiyonu olacak takım, 2012 yılında Londra'da yapılacak olimpiyatlara direkt katılım hakkı elde edecek.

Diğer yandan, kura çekiminin gala yemeği bu akşam Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleştirilecek. Yemekte FIBA Yönetim Kurulu üyeleri, şampiyonada mücadele edecek ülkelerin temsilcileri ve Türkiye Basketbol Federasyonu heyeti bir araya gelecek.