EURO 2016 adaylığı için son değerlendirme

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 17:23
ABONE OL

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için adaylık çalışmalarını yoğun olarak sürdüren Türkiye Futbol Federasyonu, dosya hazırlıkları kapsamında UEFA yetkilileriyle son toplantıyı bugün Antalya'da gerçekleştirdi.

Mardan Palace'ta yapılan toplantıya, Türkiye Futbol Federasyonu adına Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, Genel Sekreter Ahmet Güvener ve Euro 2016 Hazırlık Komitesi üyeleri katılırken, UEFA Danışmanı olarak Arsenal'in Emirates Stadı Müdürü John Beattie de deneyimlerini paylaştı.

Toplantının son derece faydalı geçtiğini söyleyen TFF Başkan Vekili Arıboğan, ''Federasyonumuz liderliğinde yapılan çalışma ve hazırlıklar UEFA tarafından beğeniyle karşılandı. Adaylık sürecinin başında oluşturduğumuz takvim ve plana sadık kalarak, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 15 Şubat'ta teslim edeceğimiz dosyanın bitimi konusunda çok önemli aşamalar kaydettik'' dedi.

Adaylık dosyasının stadyum ve güvenlik bölümlerinin görüşüldüğü toplantıda, şampiyona için inşa edilecek stadyumların son projeleri UEFA heyeti ile paylaşılırken, turnuvanın güvenlik planı da masaya yatırıldı. 2008 Avrupa Şampiyonası'nın İsviçre operasyonunu yöneten ve TFF'ye güvenlik konusunda danışmanlık hizmeti veren Christian Muetschler tarafından hazırlanan güvenlik raporunda, alınacak önlemlerin yanı sıra turnuvanın güvenlik bütçesi ve organizasyon şeması gibi adaylık için oldukça önemli bilgiler yer alıyor.

Daha önce 2008 ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonalarına da aday olan Türkiye, Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için geçmişte organizasyona ev sahipliği yapan İtalya, Fransa ve İsveç-Norveç ile yarışıyor. 2008 Aralık ayında başlayan UEFA 2016 Avrupa Şampiyonası adaylık çalışmaları kapsamında, Türkiye, Fransa, İtalya ve İsveç ile Norveç, geçtiğimiz Mart ayında UEFA'ya başvurarak Euro 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği için adaylıklarını açıklamıştı.

UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentindeki merkezinde 15 Şubat 2010 tarihinde düzenlenecek törenle dosya teslim edilecek ve adaylar üzerindeki yurt dışı tanıtım engelleri bu tarihte kalkacak. Ardından Mart ve Nisan ayları içerisinde UEFA'dan iki heyet, aday ülkeleri ziyaret edecek. Bu ziyaretlerde öncelikle adaylık dosyasının teknik yönleri incelenecek ve aday şehirler gezilecek. İkinci ziyaret ise politik destek ziyareti olacak. Ülkelerin siyasi kurumlarının organizasyona olan desteklerini ölçecek olan UEFA heyeti, gözlemlerini genel değerlendirme raporuna ekleyecek.

28 Mayıs 2010'da Cenevre'de toplanacak UEFA Yönetim Kurulu, adaylık dosyasıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri içeren raporları tartışacak ve UEFA Yönetim Kurulu üyelerinin oylamasıyla EURO 2016'nın ev sahibi belirlenecek.