GSGM Kerem için kararını verdi

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 17:11
ABONE OL
Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Tahkim Kurulu, doping yaptığı gerekçesiyle 1 yıl hak mahrumiyeti alan Efes Pilsenli basketbolcu Kerem Gönlüm ile ilgili kararını verdi.

Tahkim Kurulu, Kerem'in 1 yıl hak mahrumiyeti cezasını, 1 yıl müsabakalardan men olarak karara bağlarken, Efes Pilsen'in 30 bin TL'lik para cezasını ise kaldırdı.

Türkiye Basketbol Federasyonu'ndan (TBF) alınan bilgiye, ''Karar gerekçesinde çelişkiye düşülerek üst sınırdan ceza tayin edildiği, müsabakalardan men yerine hak mahrumiyeti cezası tayin edildiği, yargılanma ve savunma hakkının kısıtlandığı, makul sürenin aşıldığı'' gerekçeleri ile karara itiraz eden Kerem Gönlüm'ün dosyası, Tahkim Kurulu'nda görüşüldü. Kurul, sporcu hakkında FIBA Dopingle Mücadeleye Dair Kuralların 10.10.1. ve Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Yönergesi'nin 32.1 ve 11.2 maddeleri uyarınca ''Müsabakadan men'' cezası yerine hak mahrumiyeti cezası tayin edildiği kanaatine vararak, ''Bir yıl hak mahrumiyeti cezası''nı ''Bir yıl müsabakalardan men cezası'' olarak değiştirdi. Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu kararındaki sporcu ile ilgili diğer yaptırımların aynen bırakılması ve infazın buna göre yerine getirilmesi de karar altına alındı.

Kurul, doping konusunda ihmali bulunduğu gerekçesiyle Efes Pilsen Kulübü'ne verilen 30 bin TL para cezasını ise kaldırdı.

Kerem Gönlüm, Beko Basketbol Ligi'nde 14 Haziran'da oynanan Efes Pilsen-Fenerbahçe Ülker final serisi maçı sonrasında doping kontrolüne tabi tutulmuş, bünyesinde, yasaklılar listesinde yer alan ''Cathine'' maddesinin, eşik değeri olan 5 mg'ın üzerinde, 10.7 mg olarak bulunduğu belirlenmişti. Bunun üzerine, 26 Haziran 2009'da TBF Disiplin Kurulu tarafından bir yıl hak mahrumiyeti ve 10 bin TL para cezası ile cezalandırılan Kerem hakkında, ceza süresinin son 3 ayına kadar kulüp aktivitelerine katılmamasına, mali ödemelerin ve yardımların durdurulmasına, lig şampiyonluğu sonunda aldığı ödül ve madalyalarının TBF'ye iadesine de karar verilmişti.