"3.5 metrenin hatası olmaz"

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 16:06
ABONE OL
"Fenerbahçe maçını yönetecek olan hakem kadrosuyla ilgili camiamızdan ve birçok kişiden uyarılar gelmişti" diyen Trabzonspor Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, bu kuşkuların maç sonrası haklılığını görmenin kendilerini üzdüğünü söyledi.

Hacısalihoğlu, "Böyle bir yan hakemin tuttuğu veya taraftara olduğu takıma tribünde belki daha çok katkısı olur. Sahadaki katkısına bizden başka bir kulüp izin vermez diye düşünüyorum. 3.5 metrenin hatası olmaz. Bu hatadan öte bir davranış" dedi.

Trabzonspor 'un 1-0 kaybettiği Fenerbahçe maçı sonrası karşılaşmanın hakem üçlüsüne olan tepkisi dinmiyor. Başkan Sadri Şener'in ardından Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu da sert açıklamalar yaptı.

"TUTTUĞU TAKIMA TRÜBÜNDEN DAHA ÇOK KATKISI OLUR"

Maçtan önce, maç sonrası hakem hatasıyla ilgili değerlendirmeler yerine oynanan futbol, atılan goller maçın taktiği ile ilgili değerlendirmeler yapılması gerektiğini söylediklerini belirten Hacısalihoğlu, "Bu konuda camiamızdaki bir çok kişiden maçın hakemiyle ile ilgili aldığımız uyarılar sonucu bunları söylemiştik. İnsanların daha sağduyulu olmasına davet olur diye kulüp politikamız doğrultusunda bu yönde açıklamalarda bulunmuştuk. Bu kuşkuların maç sonrası haklı olduğunu görmek bizleri üzüyor.

Tahminim, Merkez Hakem Komitesi'nde (MHK) görev veren arkadaşları maçın hakemi ile ilgili yapılan değerlendirmeler üzüyordur. Böyle bir hakem hatası Türkiye'de herhalde az olmuştur. Belki de hiç olmamıştır. Maalesef maç sonrası yine hakemler maç sonucuna etki ettiği, direk maçın neticesine katkıda bulundukları şeklinde değerlendirmeler yapılıyor buna üzülüyoruz. Bunların azalmasını Türkiye'de artık daha adil maçların yönetilmesini arzu etmekten başka yapacağımız bir şey yok. İlgili kurullara müracaatlarımızı yapacağız. Böyle bir yan hakemin tuttuğu veya taraftara olduğu takıma tribünde belki daha çok katkısı olur. Sahadaki katkısına bizden başka bir kulüp izin vermez diye düşünüyorum" dedi.

"3.5 METRENİN HATASI OLMAZ"

Hacısalihoğlu, "Trabzonspor son 2 yılda önemli hakem hataları sonucu kaderiyle, ekonomisiyle, performansıyla ve başarısıyla ilgili değişiklikler yaşadı. Geçen yıl Bursa'da yine aynı şekilde hakem pozisyon hatası Trabzonspor'u liderlikten etti. Sezon sonu şampiyonluktan etti. Trabzonspor'un tam çıkış yakaladığı dönemde kaderini etkileyecek bir hata. Artık biz bunu bir hatadan öte bir davranış olarak değerlendirmemiz gerekir. 3,5 metre'nin hatası olmaz" diye konuştu.

"ZİRVENİN GERİSİNDEYİZ"

Zirveden geri kaldıklarını belirten Hacısalihoğlu, "3 puanlık sistemde çok değişiklikler olabiliyor. Trabzonspor'un hedefleri bitmez son maça kadar zirvede olma mücadelesini sürdürecektir. Kupada da aynı şekilde iddialı bir Trabzonspor var. Arzu ettiği neticeleri alarak uzun süredir. Kupalarda gösteremediği başarıyı bu sezon gösterir" dedi.

"KUPADA İDDİALIYIZ"


Ziraat Türkiye Kupası'nda Galatasaray ile karşılaşacaklarını hatırlatan Hayrettin Hacısalihoğlu, "Hak edenin kazanmasını, Trabzonspor bu maç sonrası hakem hatalarıyla ilgili olarak telkinler yapmamasını arzu ediyoruz. Bu düşüncedeki arkadaşların maçlara görevlendirilmesini arzu ediyoruz. Trabzonspor kupada iddialı olduğuna göre bu maçtan da iyi bir neticeyle ayrılması gerekiyor. Bunu da başarabilecek güçtedir" diye konuştu.

"TRANSFER ARAŞTIRMALARIMIZ VAR"

Trabzonspor'un ihtiyaçları doğrultusunda transfer çalışması yaptıklarını belirten Hacısalihoğlu, "Ara transfer döneminde olsun sezon sonu olsun bir çalışmamız var. Uzun süren çalışmalar sonrasında transferler gerçekleşir bizde bu doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. Bunun için teknik kadronun belirleyeceği mevkie belirleyeceği stilde oyuncu bulmak kulüp ekonomisiyle de çakışması gerekiyor. Bu şekilde bir imkan doğar ise devre arası veya sezon sonu transfer yapılabilir. Şu anda isim belirlemiş değiliz. Bir tek Fatih Tekke ile ilgili olarak düşünce var. Şartlar uyuşur ise devre arası kadroya katılması düşünülüyor. Teknik Direktör Şenol Güneş ile transferi sürekli görüşüyoruz" dedi.

Takımdaki oyuncuların birçoğuna transfer teklifi geldiğini belirten Hacısalihoğlu, "Biz kadromuzdaki oyuncuları bırakmayı değil aksine kadroya takviyede bulunmayı düşünüyoruz" şeklinde konuştu.