Masa tenisinde 'altın yıl'

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen bu yılı değerlendirdi ve ''Sportif ve idari olarak 2009'da masa tenisinde en parlak yılımızı yaşadık''dedi.

Salı 22.12.2009 00:00
ABONE OL
Çimen yaptığı açıklamada, 2008 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra, 2009'da uluslararası anlamda en iyi dönemi geçirdiklerini ifade ederek, "2009'da hedef, İtalya'nın Pescara kentinde yapılan Akdeniz Oyunları idi. Tek bayanlarda Melek Hu ile altın madalyaya ulaşarak, bir ilke imza attık ve koyduğumuz hedefe de vardık.

Arkasından Sırbistan'da yapılan Avrupa Karmalar Şampiyonası'nda Bora Vang, Şirin He ile Avrupa 3.'lüğü elde ederek, masa tenisinde ilk defa bronz madalya ile tarihe not düştük. Uluslararası alandaki başarılarımız idari yönde de oldu. Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı olarak, ilk defa Avrupa Masa Tenisi Birliği'ni temsilen, Uluslararası Masa Tenisi Birliği'nin İcra Kurulu'na seçildim. Balkan Masa Tenisi Birliği'ne üst üste ikinci kez başkan oldum'' diye konuştu.

Masa tenisinde bir ilki daha gerçekleştirerek, İstanbul'a, Asya ve Avrupa'nın ilk beşlerini getirerek, masa tenisi severlere seyrettirme imkanı yarattıklarını belirten Oktay Çimen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Masa tenisinde dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan All Star'ı İstanbul'da organize ederek, ülkemizin tanıtımında en büyük katkıyı yaptık. Bu organizasyonun öncesinde All Star'ın tanıtım sunumunu, Boğaz Köprüsü'nde gerçekleştirdik. TV kanallarının ve yazılı basının büyük ilgisiyle birlikte sabah köprüyü trafiğe kapatarak masa tenisi maçı oynandı. All Star final maçları, Kasım ayı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Fatih Spor Salonu'nda gerçekleştirdik. Sporseveler, organizasyonun iki günü boyunca masa tenisi maçlarını, salonu doldurarak izlediler. Ayrıca Eurosport kanalından her gün 2.5 saat canlı yayın yapılarak dünyada 166 ülkede maçların izlenmesi sağlandı.

Maçlar Çin'de de naklen izlendi. 6 milyon Çinlinin bu karşılaşmaları izlediği bilgisini aldık. Maçlar sonunda Avrupa, Asya'yı 6-5 yenerek kupanın sahibi oldu. Böylece, önemli bir organizasyonu bu yıl gerçekleştirerek, ülkemizde bir ilki yapmış olduk. 2009'da basında daha çok yer aldık. Bu arada ETTU CUP'ta Fenerbahçe bayan takımı final oynama yolunda ilerlemektedir. Bursa'da yapılan 21 Yaş Altı Balkan Şampiyonası'nda madalyaları toplayarak, önemli bir başarıya imza attık. Milli takımın da alt yapısını oluşturan bu kadro, Bursa'da madalyaları alarak önemli bir sınavı geçmiştir. Sonuç olarak, masa tenisi, alınan bu başarılarla 2009'da Türkiye'de ilgi odağı olmuştur. 2010'da Londra Olimpiyat Oyunları'na yönelik hazırlıklarımız sürecektir. Bununla ilgili olarak milli takım alt yapısını kurduk. Bu takımın hazırlıkları sürecek.

Bu takımı kamplara alacağız. Sporcularımız, uluslararası müsabakalar a katılarak tecrübelerini artıracaklar. Milli Takım oyuncularımız Şirin He ve Melek Hu, Çin'de kampa yaparak Londra Olimpiyatlarına hazırlanacak.''

Türkiye'nin her tarafında masa tenisi organizasyonlarının devam etmekte olduğunu belirten Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, masa tenisinin faal olduğu doğuda önemli organizasyonlara imza attıklarını belirtti. Çimen, Batman'da ilk defa Süper Lig maçlarını oynatarak burada bir hareketlilik yarattıklarını anlatarak, "75 okula masa tenisi, raket, top dağıtıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Doğu Bölgesi illerinde çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilecek'' diyerek sözlerini tamamladı.

Masa Tenisi Federasyonu bünyesinde lisanslı sporcu sayısı 37 bin 155'i erkek olmak üzere 51 bin 810'a ulaşırken, faal 81 ilde iki bin 597 kulüp faaliyetlere katılıyor.

Öte yandan masa tenisinde yılın sporcusu olarak, Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanan Melek Hu belirlendi.