"Milli takımın başında Türk olmalı"

Teknik Direktör Bülent Uygun, ligin ikinci yarısında en az hata yapan takımın sonuca ulaşacağını ifade ederek, Anadolu takımlarının şampiyonluk yükü ve stresini kaldıramadığını söyledi.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
ABONE OL
Uygun, A Milli Takım Teknik Direktörü'nün mutlaka bir Türk olması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda kendisine yapılan herhangi bir teklif de olmadığını ifade etti.

Mersin'de düzenlenen bir organizasyona katılmak üzere kente gelen Bülent Uygun, HiltonSA Mersin Oteli'nde İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Türkcell Süper Ligi'nin ilk yarısını değerlendiren Uygun, ligin ilk 8 haftalık sürecinde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin ortaya koymuş olduğu performansla şampiyon ilan edildiğini ancak sonraki haftalarda Bursaspor ve Kayserispor'un da zirveye ortak olurken, Beşiktaş'ın ise yakaladığı çıkışla birlikte şampiyonluk yarışına katıldığını hatırlattı.

Anadolu kulüplerinin de şampiyonluk potasında olmasının Türk sporu açısından önemli bir başarı olduğunu savunan Uygun, ancak her şeye rağmen ligin kalitesinin yanında ortaya konulan futbolun da daha üst seviyede olması gerektiğini vurguladı. Uygun, Türk futbolunun kendini yeniden yapılandırması ve ileriye doğru adım atabilmesi için daha çok zamana ihtiyaç duyduğunun altını çizdi.

"İKİNCİ YARIDA EN AZ HATA YAPAN HEDEFE DE ULAŞACAKTIR"

Anadolu takımlarının şampiyonluk yükünü ve stresini kaldırmakta zorlandığını kaydeden Uygun, bu noktada da teknik heyetin olduğu kadar yönetimin de ortaya koyacağı çabanın oldukça önemli olduğunu ve bu çabanın da başarıda önemli bir etken olduğunu dile getirdi. Bülent Uygun, "Anadolu takımlarının şampiyon olacağı zor bir düşünce gibi gözüküyor. Ama ben hiçte öyle düşünmüyorum. Anadolu takımlarının da bu yarışta her zaman var olacağını düşünüyorum. Gaziantepspor da dahil olmak üzere her takımın UEFA Avrupa Ligi'ne katılma şansı var. Ligin ikinci yarısında en az hata yapan şampiyonluğu olduğu gibi kupayı da kazanacak ve UEFA Avrupa Ligi'ne gidecektir" dedi.

"MİLLİ TAKIMLAR TEKNİK DİREKTÖRÜ YABANCI DEĞİL YERLİ OLMALI"

A Milli Takım Teknik Direktörlüğüne yabancı bir ismin getirilmesine karşı çıkan Uygun, Türkiye'nin bugüne kadar elde ettiği başarıların altında yerli teknik adamların imzası olduğunu vurgulayarak, bu nedenle de tercihin yerli bir isimden yana kullanılmasının bir zorunluluk olduğunu söyledi. Uygun, yabancı bir teknik adamın Türk futboluna katkı sunacağı şeklindeki görüşlere katılmadığını belirterek, ismi Milli Takım için anılan Hiddink ya da başka bir yabancı teknik direktöre sıcak bakmadığını anlattı.

Uygun, "Çözümü dışarıda aramaya gerek yok. Derdimizin dermanı yine bizde. Mustafa Denizli, Fatih Terim ve Şenol Güneş'in yaptıkları ortada. Yeni jenerasyonu da bu isimlerin arasına dahil edebilirsiniz. Türk futbolunu sistemli, planlı ve programlı bir şekilde daha üst seviyeye taşıyabilecek yerli bir isme ihtiyaç var" diye konuştu.

"MİLLİ TAKIM TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜ İÇİN HERHANGİ BİR TEKLİF ALMADIM"

Milli Takım Teknik Direktörlüğü konusunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kendisine herhangi bir teklif yapılmadığına işaret eden Bülent Uygun, böylesi bir görevin kendisine sunulması halindeyse oturup şartları değerlendirip, plan ve projeleri masaya yatırarak bir sonuca varabileceklerini söyledi. Şampiyon her kim olursa olsun kazanın Türk futbolu olmasını gerektiğini kaydeden Uygun, futbolun bireysel yetenek ve güzelliklerini sahaya yansıtan ve hak edenin şampiyon olmasından yana olduğunu kaydetti.

Sivasspor'un ligdeki performansıyla ilgili olarak değerlendirmelerde de bulunan Uygun, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Sivasspor çok iyi bir takım. Talihsiz sakatlıklar yaşandı. 11'de oynayan 8 önemli oyuncunun sakatlanması ve bunun yanında 4 yabancı oyuncunun da kulüpten ayrılması büyük şanssızlık. Böylesi bir ortamda kaos yaşanmasını ben doğal karşılıyorum. Her şeye rağmen Sivasspor, iyi ve kaliteli bir takım. Şu anda toparlanma aşamasındalar ve en kısa sürede hak ettikleri yere geleceklerine inanıyorum."