Vanlı halterciler başarıya doymuyor

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) bünyesinde bir yıl önce kurulan halter takımı, başarıya doymuyor.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
ABONE OL
YİBO'nun bodrum katında zor şartlarda çalışmalarını sürdüren halter takımı, bir yıl gibi kısa sürede şampiyonalarda elde ettiği derecelerle büyük bir başarıya imza attı.

YİBO Müdürü Abdulbaki Aydın, AA muhabirine, okul bünyesindeki halter takımını 2008 yılında kurduklarını ve bir yıl içinde katıldıkları müsabakalarda önemli başarılara imza attıklarını anlattı. Aydın, 2008 yılının ilk aylarında Türkiye Kulüplerarası Büyükler Halter Şampiyonasında birincilik aldıklarını belirtti.

Sporcu ve antrenörlerin imkanları ölçüsünde ellerinden gelenin en iyisini ortaya koyduklarını vurgulayan Aydın, şöyle konuştu:

''Köylü çoçuklarımızdan oluşturduğumuz halter takımının başarısıyla Van'ın ve Gürpınar'ın adını en güzel şekilde tüm ülkeye duyurmak istiyoruz. Benim ve öğrencilerimin bütün amacı bu. Türkiye ve dünya çapında önemli başarılara imza atacak öğrencilerimiz var. Yeter ki bizlere destek olunsun, elimizden tutulsun.''

Takım antrenörü Cihan Ertunç ise takımda başarılı ve gelecek vadeden sporcuların bulunduğunu belirterek, 11–13 Aralık tarihlerinde Alanya'da yapılan kulüplerarası büyükler halter şampiyonasına katılan Şevket Kardeş'in 25 ilden 200 sporcuya karşı mücadele ettiğini ve Türkiye 5'incisi olduğunu ifade etti.

Şampiyonada koparmada 83 kilo ağırlık kaldırarak Türkiye beşincisi olan Şevket Kardeş, takımın zor şartlar altında çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirerek, takımdaki hiçbir sporcunun halter ayakkabısı olmadığını ve sürekli sakatlanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.

Kardeş, şunları kaydetti:

''Daha önceki şampiyonalarda da Türkiye birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğüm var. Son olarak da büyüklerde Türkiye beşinciliği derecesi yaptım. Takımımızın çeşitli sıkıntıları var. Bu sıkıntıları aşabilirsek daha iyi dereceler elde edebiliriz. Çalıştığımız salon çok küçük ve yetersiz. Şu an giydiğimiz spor ayakkabıları sakatlanmamıza yol açabilir. İyi bir spor salonumuz ve malzemelerimiz tam olsa bütün şampiyonalarda Gürpınar'ın ve Van'ın adını duyurabiliriz.''

Kaymakam Nurullah Kaya da ilçeye atanmadan önce halter takımının elde ettiği başarılarla Gürpınar'ı tanıdığını ifade ederek, sporcuların daha büyük başarılara imza atması için takıma gerekli desteği sağlayacaklarını söyledi.