"Bizde Arda çok ama gören yok"

Beşiktaş'ın Altyapı Koordinatörü Gökhan Keskin, çok başarılı bir altyapıları olmasına rağmen üstten bunun görülmediğini söyledi.

Pazar 27.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009 15:03
ABONE OL
Keskin, ''Bizde Arda Turan çok ama güvenip forma verilmiyor. Üst kademe altyapıyı görmüyor.'' dedi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İstanbul Şubesi'nin üyelerini ev sahibi yapmak için kurduğu İstanbul Spor Yazarları Konut Yapı Kooperatifi Sporcity'nin tanışma kahvaltısına katılan Gökhan Keskin, burada Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandırdı.

Başkan Yıldırım Demirören yönetiminin isteği üzerine Beşiktaş Altyapı Koordinatörlüğü'ne geldiğini ve bu göreve başlayalı da 5 ay olduğunu belirten Gökhan Keskin, ''Bu işin sermayesi futbolcu. Bu konuda bir sıkıntı yok, ancak tesis açısından yeterli düzeyde değiliz. Önemli projelerimiz var. Bunlarla ilgilenmek ilk işimiz. Tüm camianın kilitlendiği bir seçim var. Bundan sonra bu sıkıntıların çözülmesi için çalışacağız ve çözüleceğine de inanıyorum. Seçim atmosferi sonrasında bizi bekleyen önemli işler var.'' diye konuştu.

Altı tane yarışmacı grubu olduğunu belirten Gökhan Keskin, ''İki tane de minik grubumuz var. Altı grubun 5 tanesi yenilgisiz lider pozisyonunda, bir tanesi bitirdi. Türkiye şampiyonasına gidecek. Ben bu oyuncuların tamamıyla ilgileniyorum ve bunları Beşiktaş'a ve Türk futboluna kazandırmaya çalışıyorum.'' şeklinde konuştu.

6+2 YABANCI SAYISI ALTYAPILARIN ÖNÜNÜ TIKIYOR

Beşiktaş'ın altyapısından A takıma oyuncu çıkmamasının nedeniyle ilgili bir soruyu da cevaplandıran Gökhan Keskin, şöyle konuştu: ''Altyapıda bir tıkanıklık ve bir iletişimsizlik olduğu kesin. Üstten bir ilgi yok ve kopukluk var. Beşiktaş altyapısının bir simge olduğu ve bizim oynadığımız zamanda 3 yabancı oynatma kuralı vardı, şimdi 6+2 yabancı kuralı var. Otomatikman takımın yüzde 35'i yabancılardan oluşuyor. Sahaya çıkan 11 oyuncunun 6 tanesi yabancı. Bu ortamda alt yapıdan üste oyuncu çıkarmak kolay değil. Biz bunu düşünerek çalışıyoruz ve üstyapıya oyuncu vermeye uğraşıyoruz. Bütün bunlara rağmen Beşiktaş'ta üstyapıya verecek oyuncu var, ancak burada önemli olan bunları değerlendirmek oradaki teknik adamın işi. Bu şu an için Mustafa Denizli'ye bağlı.''

Gökhan Keskin, 30 - 31 Ocak 2010'da yapılacak seçimin de kendilerini etkilediğini belirterek, ''Seçim bizi etkiliyor, bütün bir camianın konsantrasyonu seçimde. İki aday var; Murat Aksu ve Yıldırım Demirören. Tabi ki tüm mesailerini bu yönde kullanıyorlar, odaklanmaları seçim üzerine olunca da ister istemez bir boşluk var. Bu da bize olumsuz yansıyor.'' ifadesini kullandı.

SERGEN ÇOK İYİ BİR TEKNİK ADAM OLACAK

Gökhan Keskin, altyapıda beraber çalıştıkları ve A2 Takımı'nın antrenörlüğünü yapan Sergen Yalçın'ın kulüpten ayrılmasıyla ilgili olarak ise şunları söyledi;

''Sergen profesyonel bir arkadaşımız, altyapının dışında medyada da görevleri var. Yalnız şunu açık yüreklilikle söylemeliyim, Sergen, görev yaptığı 6 aylık süredeki çalışmalarıyla ileride çok iyi bir teknik adam olacağını gösterdi. Çalıştırdığı Beşiktaş'ın A2 Takımı ligin ilk yarısı bittiğinde 16 maç oynadı, 14 galibiyeti, bir beraberliği, bir de yenilgisi var. Bu takımda forma giyen 6 oyuncumuz da kendi kategorilerinin milli takımının oyuncusu.

Yani Sergen işini başarıyla yaptı, hatta kendisinden beklenilmeyecek bir özveri de gösterdi, büyük fedakarlıklar yaptı. Zamanının büyük bölümünü buraya harcadı. Bunların hepsi doğru, kendisine teşekkür ediyorum. Çalışma açısından da bir üst düzey çalıştırıcı gibi işine ciddi şekilde sarıldı, işini sahiplendi. Ayrılma kararı kendisinin. Doğrusu ve yanlışıyla buna saygı duymak gerek ve tartışılmaması lazım.''

Sergen'in Beşiktaş'tan ayrılmasını da değerlendiren Gökhan Keskin, ''Sergen kendine göre doğru olanı yaptı. Burada çalışırken Beşiktaş'ın altyapısı için beklentileri sıkıntıları vardı, bu beklentilerine cevap alamadı. Yaptığı başarılı işin karşılığında takdir görmeyince böyle bir karar verdi. Maddi değil ama manevi anlamda beklentilerini yönetimden göremedi.'' açıklamasını yaptı.

DENİZLİ, ÜMRANİYE'DEKİ A2 TAKIMI'NI BİLE İZLEMİYOR

"Mustafa Denizli'nin altyapıdan A Takımı'na oyuncu almamasının bir iletişim bozukluğundan kaynaklandığı söylenebilir mi?" sorusuna Gökhan Keskin, şöyle cevap verdi;

''Altyapı ile üstyapı arasında bir iletişim bozukluğunun olduğu bir yana, zaten kendisinin takip etmesi gereken ve son adım olan A2 Takımı Ümraniye'de çalışıyor. Biz üst sahada çalışıyorsak onlar alt sahada çalışıyor. Burada görüş ve düşünce değişikliğinin olması normaldir. Fakat Mustafa hoca daha hazır bir takımı tercih ediyor. Şu anda gençlere yönelmeyi düşünmüyor. İlk yarı boyunca tek bir oyuncu üst takıma yükseldi ve antrenmanlara çıkıyor. Necip, Ümit Milli Takım oyuncusu ama A Takım'da forma şansı bulamıyor.

Nijerya'da yapılan Ümit Milli Takımlar Dünya Şampiyonası'nda başarılı olmuş takımda 3 oyuncumuz vardı ve çok da başarılıydılar. 91 doğumlulardan 2, 93 doğumlulardan da 1 oyuncumuz var. Bunlar milli takıma çağrıldığına göre başarılı oyuncular ve bir değerler. Sıradan oyuncular milli takıma çağrılmaz. Bunlar Türk futbolunun da Beşiktaş'ın da yarınları olan çocuklar. Biz yukardan da biraz böyle bakılmasını istiyoruz. Bu çocuklara şans vereceksiniz ki yukarıya çıkacaklar. Şans vermeden, oynatmadan, A Takım havasını almadan yukarıya çıkmalarını nasıl bekleyeceksiniz. Nasılki Galatasaray'da bir Arda Turan Süper Lig'de Manisaspor'a gitti bir deneyim yaşadı ve şimdi de Galatasaray'ın değişmez oyuncusu olduysa bizde de aynı başarıyı gösterecek 3 - 4 tane oyuncu var.''

Gökhan Keskin, Beşiktaş'ta da en az 3 - 4 tane Arda Turan olduğunu iddia ederek, ''Ne yazıkki bizimkiler görülmüyor ve şans verilmiyor. Bizdeki o 3 - 4 oyuncuya da şans verilse Türk futboluna damgasını vuracaklar. Bu kolay değil, yönetici ve teknik adam olarak desteklenmeli, tecrübe kazanmaları sağlanmalı. Bunlar kolay değil, bu kadar yabancının olduğu yerde Beşiktaş'ta oynamaları da kolay değil.'' diye sitem etti.

BEŞİKTAŞ BİLEĞİNİN GÜCÜ, BİRAZ DA ŞANSIYLA ŞAMPİYON OLDU

Gökhan Keskin, Kayserispor ile Bursaspor'un ilk yarıda lige renk getirdiğini belirterek, ikinci yarıda çok zevkli bir yarım sezon yaşayacaklarını söyledi.

Tolunay Kafkas ile Ertuğrul Sağlam'ın lige renk kattığını kaydeden Gökhan Keskin, ''Geçen yıl Galatasaray ve Fenerbahçe şampiyonluk yarışında yoktular. Beşiktaş, Sivasspor ve biraz da Trabzonspor ile yarıştı. Bu yüzden de şampiyonlukta kısmen daha zayıf takımlarla yarıştı ve biraz da şansıyla mutlu sona ulaştı. Ancak bu yıl çok güçlü bir Fenerbahçe ve Galatasaray var. İlk yarıya damgasını vurmuş Kayserispor ve Bursaspor var. Son oynadığı maçta Antalyaspor'u kendi evinde yense Kayserispor ilk yarıyı lider tamamlayacaktı. Onun için bu yıl şampiyonluk daha zor. Beşiktaş'ın işi daha zor.'' diye konuştu.

Keskin, konuşmasını şöyle tamamladı: ''Fakat Beşiktaş'ın bir de avantajı var. Ligin ikinci yarısında Beşiktaş Avrupa kupalarında yok. Rakipleri Fenerbahçe ve Galatasaray Avrupa maçlarında da mücadele edecek ve yorulacak. Bu da Beşiktaş'ın avantajı. Beşiktaş'ın rakipleri 3 kulvara ayrı ayrı konsantre olacak. Beşiktaş ise iki kulvarda mücadele edecek. Anadolu takımları da sürpriz yapabilir. Çünkü onlarla oynanacak hiç bir maçta kolay olmayacak. Bizim gönlümüz Beşiktaş'ın şampiyonluğundan yana ama bu hiçte kolay değil.''

Bu arada, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) İstanbul Şubesi'nin üyelerini ev sahibi yapmak için kurduğu İstanbul Spor Yazarları Konut Yapı Kooperatifi Sporcity'nin ikinci etap inşaatının tanışma kahvaltısı da yapıldı.

Kahvaltıya spor camiasının önde gelen isimleri ile taşıyıcı firmanın temsilcilerinin yanında eski oyunculardan Gökhan Keskin, Bülent Ünder ile Beylikdüzü eski belediye başkanı Vehbi Orakçı da katıldı.