Güneş: Müzeyi neden gezeyim

Yabancı hocaların Trabzonspor'a geldiklerinde müzeyi gezmesine atıfta bulunan Şenol Güneş, "Ben yapmışım müzeyi. Niye gezeyim?" dedi

Pazar 27.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 27.12.2009
ABONE OL
Trabzonspor'a yeni bir hava ve hırs getiren teknik direktör Şenol Güneş, SABAH'ı ziyaret etti, hedeflerini ve projelerini anlattı. Bordo-mavili kulübün geleceğini değerlendiren tecrübeli teknik adam oyuncuları ve ara transferle ilgili fikirlerini paylaştı, transferi gündemden düşmeyen Fatih Tekke'yi istediğini açıkça ifade etti. Türkiye Kupası'nda kaybettikleri Galatasaray maçından sonra çok üzgün olduğunu söyleyen Güneş, "Takımdan daha cesur, daha gayretli olmalarını beklerdim. Çıkarsın maça, oynarsın, rakibi ezersin, boğarsın ama 2-1 kaybedersin. Bunu kabul ederim. Rakibin çok iyi oynar; sen de aynı derecede futbol sergilersin. Yine kaybedersin. Buna da kabul. Ama Galatasaray maçı böyle değildi. Trabzonspor'un kötü oynamaya hakkı yok" diye konuştu. Futbolda ilerleyecek, ilerlemeyi arzu eden oyuncuların önünü her zaman açtığını söyleyen Güneş takımda kalmak isteyen futbolcuları için de yapmaları gerekeni şöyle özetledi: "1 maç iyi oyna, sonra 5 maç sahada hiçbir şey yapma; bunu kabul edemeyiz. Kimse bu kulübün üstünde değil; ben dahil. Oynayan, oynama arzusunu gösteren kalacak. Oynamayan; istemeyen gidecek. Ama maliyetini karşılayarak. Ayrılmak isteyen ve değerini bulan yabancıyı yollarım."

DENGELERİ GÖZETECEĞİM
Ayrılacağı yönünde sürekli haberler çıkan Gökhan Ünal için de Güneş, "Oyuncu gitmek istiyorsa çözüm göndermek mi yoksa neden gitmek istediğini teşhis edip o sorunu çözmek mi; bunu iyi ayırt etmek lazım" dedi. Forvetleri hakkında çarpıcı yorumlar yapan tecrübeli teknik adam, "Biri (Umut Bulut) istekli ama yeteneği kısıtlı; diğeri yetenekli (Gökhan Ünal) ama yeteri kadar arzulu değil. En başta ben 'Önce iş, sonra ev' diyorum. Futbolcum da böyle diyecek. Böyle diyenlerle çalışacağım. İşini iyi yapanlarla, iyi yapmayı isteyenlerle, bu niyeti gösterenlerle devam edeceğim" ifadelerini kullandı. Takımı düzeltirken kulüp içindeki dengeleri oturtacağını da belirten Güneş bu konuda yanlış örnek olarak da Yattara'yı gösterdi: "Ben giderken Yattara takımın en az para alan futbolcusuydu ve çok iyi oynuyordu. Bugün geldiğimde en çok para alan futbolcusuydu, sahada yok. Trabzonspor'da futbolcu tesislere istekle, arzuyla, coşkuyla gelmeli. Sahada savaşmayı bilmeli." Futbolun kötü sonuçlara açık olduğunu ama teknik adamlara yönetici desteğinin şart olduğunu belirten Güneş geçmişten ilginç bir örnek de verdi: "1995'te Fenerbahçe'ye yenildik. 'Kelle istiyorsanız Trabzonspor'a bin tane Şenol Güneş kellesi feda olsun. Ama herkes bilsin ki; bir kellenin arkası mutlaka gelir' dedim. O günden beri kaç hoca çalıştı Trabzonspor'da? 82 puanla şampiyonluğu kaybediyorsun, gidiyorsun. Bu haksızlık değil mi? Gelen hocaya müzeyi gezdirirler. Kulüp tarihinde neler yapmış, gösterirler. Ben müzeyi niye gezeyim. Müzeyi ben yapmışım zaten." (Futbolcu olarak; 6 lig şampiyonluğu, 3 Türkiye Kupası, 6 Cumhurbaşkanlığı, 3 Başbakanlık Kupası, teknik direktör olarak da; birer Türkiye Kupası, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık) Galatasaray maçı sonrası bazı futbolcularının rakiple forma değiştirmek için aşırı arzulu davranmasını eleştiren Güneş, "Trabzonspor büyük takım. Futbolcusu da bunun bilincinde olacak. Rakibiyle forma değişecek elbette, ama maç bitmiş, kaybetmiş, o formayı almak için peşinde koşmayacak" dedi. Kore'de A takıma çıkardığı oyuncuların artık Avrupa'da top koşturduğunu anlatan Güneş, "Ki Sung-Yong mesela. Onu kadroma isterdim ama Celtic'e gitti. 2009 yazında Chung-Yong Lee Bolton'a, geçen sezon da Chu Young- Park Monaco'ya gitmişti. Trabzon'u da zirve için yarıştırırken gelecek sezonlara hazırlayacağım. Oyuncu üretip onlarla yukarı çıkacağım" diye konuştu.

UĞUR BORAL'A YAZIK!
Başarı için hedef, cesaret, emek ve zaman gerektiğini söyleyen Güneş, "Arif Erdem yurt dışına gitti. Hiç cesur değildi; döndü. Tuncay bugün İngiltere gibi dünyanın en üst düzey liglerinden birinde. Takıma, kulübe bakmadan kalmalı" derken Fenerbahçe'de şans bulamayan Uğur Boral için de, "Bu çocuğa yazık oluyor kulübede. Takımımda olsun isterdim" dedi.

* En zenginler listesinde 1 Türk takımı da var

* Rakamlarla Turkcell Süper Lig'de ilk yarı

* Gol Krallığında son duruma göz atalım

* İşte son 10 yıla damgasını vuran futbol olayları

* Futbolcuların çocuklukları nasıldı?

* Hangi futbolcu nerede doğdu?