"2009 en parlak yılımız oldu"

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, sportif ve idari olarak 2009'da masa tenisinde en parlak yılı yaşadıklarını söyledi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 14:29
ABONE OL
2008 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra, 2009 yılında uluslararası anlamda en iyi dönemi geçirdiklerini ifade eden Oktay Çimen, ''2009'da hedef, İtalya'nın Pescara kentinde yapılan Akdeniz Oyunları'ydı. Tek bayanlarda Melek Hu ile altın madalyaya ulaşarak, bir ilke imza attık ve koyduğumuz hedefe de vardık. Arkasından Sırbistan'da yapılan Avrupa Karmalar Şampiyonası'nda Bora Vang, Şirin He ile Avrupa üçüncüsü olarak, masa tenisinde ilk defa bronz madalya ile tarihe not düştük' dedi.

İdari yönde de uluslararası başarılar elde ettiklerini ifade eden Oktay, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı olarak, ilk defa Avrupa Masa Tenisi Birliği'ni temsilen, Uluslararası Masa Tenisi Birliği'nin İcra Kurulu'na seçildiğini ayrıca Balkan Masa Tenisi Birliği'ne de üst üste 2. kez başkan olduğunu kaydetti.

Masa tenisinde bir ilki daha gerçekleştirerek, İstanbul'a, Asya ve Avrupa'nın ilk beşlerini getirerek, masa tenisi severlere seyrettirme imkanı sunduklarını belirten Oktay Çimen, sözlerine şöyle devam etti:

''Masa tenisinde dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan All Star'ı İstanbul'da organize ederek, ülkemizin tanıtımına büyük katkıyı yaptık. Bu organizasyonun öncesinde All Star'ın tanıtım sunumunu, Boğaz Köprüsü'nde gerçekleştirdik. TV kanallarının ve yazılı basının büyük ilgisiyle birlikte sabah köprüyü trafiğe kapatarak masa tenisi maçı oynandı. All Star final maçları, Kasım ayı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Fatih Spor Salonu'nda gerçekleştirdik. Sporseverler, organizasyon boyunca masa tenisi maçlarını, salonu doldurarak izlediler. Ayrıca Eurosport kanalından her gün 2.5 saat canlı yayın yapılarak dünyada 166 ülkede maçların izlenmesi sağlandı. Maçlar Çin'de de naklen izlendi. 6 milyon Çinlinin bu karşılaşmaları izlediği bilgisini aldık. Maçlar sonunda Avrupa, Asya'yı 6-5 yenerek kupanın sahibi oldu. Böylece, önemli bir organizasyonu gerçekleştirerek, ülkemizde bir ilki yapmış olduk. 2009'da basında daha çok yer aldık. Bu arada ETTU CUP'ta Fenerbahçe bayan takımı final oynama yolunda ilerliyor. Bursa'da yapılan 21 Yaş Altı Balkan Şampiyonası'nda madalyaları toplayarak, önemli bir başarıya imza attık. Milli takımın da alt yapısını oluşturan bu kadro, Bursa'da madalyaları alarak önemli bir sınavı geçmiştir. Sonuç olarak, masa tenisi, alınan bu başarılarla 2009'da Türkiye'de ilgi odağı olmuştur. 2010'da Londra Olimpiyat Oyunları'na yönelik hazırlıklarımız sürecektir. Bununla ilgili olarak milli takım alt yapısını kurduk. Bu takımın hazırlıkları sürecek. Bu takımı kamplara alacağız. Sporcularımız, uluslararası müsabakalara katılarak tecrübelerini artıracaklar. Milli Takım oyuncularımız Şirin He ve Melek Hu, Çin'de kamp yaparak Londra Olimpiyatları'na hazırlanacak.''

Türkiye'nin her tarafında masa tenisi organizasyonlarının devam etmekte olduğunu belirten Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, masa tenisinin faal olduğu doğuda önemli organizasyonlara imza attıklarını belirtti. Çimen, Batman;da ilk defa Süper Lig maçlarını oynatarak burada bir hareketlilik yarattıklarını anlatarak, ''75 okula masa tenisi, raket, top dağıtıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Doğu illerimizde çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilecek'' diyerek sözlerini tamamladı.

Masa Tenisi Federasyonu bünyesinde lisanslı sporcu sayısı 37 bin 155'i erkek olmak üzere 51 bin 810'a ulaşırken, faal 81 ilde iki bin 597 kulüp faaliyetlere katılıyor.

Öte yandan masa tenisinde yılın sporcusu olarak, Akdeniz Oyunları'nda altın madalya kazanan Melek Hu belirlendi.