"Camiamıza bir haksızlık"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Futbol Federasyonu'nun Euro 2016 adaylığında Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı ile ilgili kararı ve sonrasında yaptığı açıklamaları, Fenerbahçe camiasına karşı yapılan bir haksızlık olarak nitelendirdiklerini ifade etti.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 14:35
ABONE OL

Fenerbahçe Dergisi'nin Ocak ayı sayısındaki yazısında gündemdeki çeşitli konuları kaleme alan başkan Yıldırım, aday olunan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda yer alan statlar içinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın bulunmamasının camialarını son derece üzdüğünü belirtti.

Futbol Federasyonu'nun 2008 ve 2012 adaylık başvurularında Fenerbahçe Stadı'nı projenin en önemli parçası olarak gösterildiğini vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Bizzat TFF Sayın Başkanı, stadımızın da içinde bulunduğu EURO 2012 başvurusunda teknik yeterlilik bakımından en yüksek puanı TFF'nin aldığını açıklamıştır. Ne olmuştur da stadımız UEFA tarafından EURO 2008 ve 2012'de sahip olduğu tespit edilen yeterlilik kriterlerini yitirmiştir? UEFA 2009 Finali TFF'nin büyük organizasyon yapma rüştünü ispat ettiği organizasyon olarak gösterilirken, finalin yapıldığı stadımızın EURO 2016 organizasyonuna dahil edilmemesi açık bir çelişkidir. Bu konuda TFF tarafından yapılan açıklamalar camiamızı tatmin etmemiş, organizasyona dahil edilmememiz üzerindeki şüphelerimizi arttırmıştır. TFF'nin ülkemizin yüz akı stadımız ile alakalı olarak aldığı kararı ve sonrası açıklamalarını camiamıza karşı yapılmış bir haksızlık olarak nitelendiriyoruz. UEFA'yı referans gösteren açıklamaların, stadımızın organizasyona dahil edilmemesini açıklayamadığını önemle vurgulamak istiyoruz. Bizimle paylaşılmayan ve tarafımızdan çözüm üretilmesi istenmeyen kriterlerin, aslında organizasyon dışında tutulmamız için yaratılmış bahaneler olduğunu düşünüyoruz. Camiamızın bu konuda bizimle birlikte göstereceği kararlı tutum ve tepkinin, TFF'yi stadımız ile alakalı olarak almış olduğu yanlış karardan kısa sürede döndüreceğini düşünüyoruz''

HAKEM HATALARINA ELEŞTİRİLERİ


Eskişehirspor maçı sonrası yaptığı açıklamaların giriş kısmında ifade ettiği sözlerin arkasında olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Üzülerek söylemeliyim ki; örneğin yıllardan beri önü alınamayan hakem kararlarının kendi içindeki istikrarsızlığı, sonuca tesir eden ligin kaderini değiştiren hakem hataları, kriteri ve mantığı olmayan hakem tayinleri, özellikle son yıllarda TFF'nin 'Ligler bu hakemler ile bitecek' düşüncesi ile önü alınmayan bir boyuta gelmiştir. Yanlış yapanın yanına kar kaldığı bir anlayış içinde, hataların düzeltilmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

Hakemlerin tabii ki hata yapacağını, ancak aynı maç içinde aynı pozisyonlara farklı kararlar veren hakemlerin, farklı maçlarda önceki maçlardaki benzer pozisyonlar için farklı kararlar veren hakemlerin hata yaptığından söz edilemeyeceğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Burada ya yetersizlik ya da art niyet aranmalıdır. Her iki durumda da bu bir kader değildir. Yetersiz olanlar ve art niyetliler sistem dışına çıkarılmalıdır. Oysa bunun söylendiği durumlarda TFF her defasında, bu hakemlerle lig bitecek kaderciliğini yapmakta, toplumun kanaat önderleri takımların lehine ve aleyhine yapılan hatalarla adalet hesaplaması yapmaktadır. Lehe ya da aleyhe olsun, hata hatadır. Hata sayısı eğer belli bir sayının üstünde ise o artık hata değil, yetersizliktir. Yetersiz olanlar, yeterli olanların ya da yeterli olma kabiliyeti bulunanların önünü kesmekte, sürgit bir tartışma devam etmektedir. Artık bu duruma bir son vermek gereklidir. Bunu söyleyene ceza vermek, bu şekilde susturmak en kolay çözümdür. Hakemlik müessesinin profesyonelleştirilmesi hususunda daha önce kamuoyuna açıkladığımız fikirlerimiz bir dakika dahi kaybedilmeden hayata geçirilmeli ve bu konu en radikal anlamda çözüme kavuşturulmalıdır.''

Lehlerine yapılan hataların da en az aleyhlerine yapılan hatalar kadar kendilerini rahatsız ettiğini kaydeden Fenerbahçe Kulübü Başkanı, ''Hiç kimse ortaya çıkıp lehinize ve aleyhine yapılan hatalar denk edebiyatı da yapmamalıdır. Yapılan yoğun hakem hatalarının ardından Kulüpler Birliği başkanının ya da Fenerbahçe Spor Kulübü başkanının telefonuna çıkmayan Merkez Hakem Kurulu başkanına, kulüplerin ya da kulübümüzün şikayetlerini nasıl aktarabiliriz ve ortak çözüm üretebiliriz? Doğrudan iletişim kurulamayan bu durum karşısında basın yolu ile konuşma dışında başka bir yol var mıdır? Medya önünde karşılıklı diyalog çağrısında bulunanlar, en önemli tasarruflarını kendi paydaşlarına medya kanalı yolu ile mi duyururlar?'' ifadelerini kullandı.

''TFF'NİN KURULLARININ KARARLARI SORGULANACAKTIR''

Futbol Federasyonu'nun kurullarının verdiği bütün kararları profesyonellere incelettiğini ve bu kararları kendi içlerinde tasnif ettirdiğini kaydeden Yıldırım, eski futbolcuları Aurelio konusunu gündeme getirerek, ''Bunun sonucunda karşıma son derece düşündürücü bir tablo ortaya çıkıyor. Bu tablo karşısında soruyorum: Mehmet Aurelio'ya kadar opsiyon düzenlemeleri geçerliydi de, bu dosya ile mi ilk kez opsiyon düzenlemeleri geçersiz sayıldı?'' dedi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun sözleşmeyi tescil edip sözleşmenin uzatıldığını FIFA'ya bildirdiğini anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

''Tahkim Kurulu aradan aylar geçtikten sonra neden bu tescil işlemine itibar etmedi? Neden ilk kez görüntü ile ceza alan futbolcu Fenerbahçeli? Neden görüntüden ceza alan futbolcuların yarıdan fazlası Fenerbahçelidir? Neden görüntüleri tespit edilen diğer takımların futbolcuları disiplin kuruluna dahi sevk edilmez? Neden sadece el ilanı dağıtıldı diye küfürden ceza kesilmez iken, sorumluları 52.000 kişi içinden kendilerine teslim edildiği halde, 9 kişinin yaptığı bir yanlıştan dolayı kulübümüze seyircisiz maç oynama cezası verilir? Neden benimle aynı içerikte konuşma yapan Sayın Haldun Üstünel disiplin kuruluna dahi sevk edilmedi? (Kaldı ki şahsen, Üstünel'in konuşmasına da aynen katılıyorum ki; sanırım TFF de bu konuşmanın içeriğine katıldığı için onu disiplin kuruluna dahi sevk etmedi). Kurul kararlarındaki bu değişkenliğin sebebi nedir? Bu değişkenliğe imza atanlardan hesap sorma yetkisinde olanlar neden hiç hesap sormazlar? Hiç mi yanlış yoktur? Hiç mi yanlış yapan cezalandırılmaz? Daha ligin başında cezalı oyuncu oynatan Antalyaspor PAF Takımı'nın durumunu rapor edilmesine rağmen ilgili evrakı en hafifinden masasında unutanlar ya da onların üstleri hakkında ne işlem yapılmıştır? Saha kapatma kararı verilmesi için, başına koskoca sandalye atılan malzemecinin ölmesi mi gerekir? Yaşanan bu olaylar bütünden ayıklandığında ve içinde kategorize edildiğinde doğaldır ki; TFF'nin kurullarının kararları sorgulanacaktır. Bu durum bizim değil farklı farklı kararlar alanların, uygulama yapanların sebep olduğu bir durumdur.''

YAYIN HAKLARI

Lig maçlarının yayın haklarının satışına ilişkin önemli tespitlerde bulunmak istediğini kaydeden Yıldırım, kulüplerin sahip olduğu yayın haklarının gerçek değerinin bugünkü değeri olmadığı konusundaki söylemlerinin, ilgili taraftarın karşı düşünceleri ile kamuoyunda tartışıldığını belirterek, ''Kulüpler Birliği olarak takip eden dönemde yaptığımız çalışmalar ve ilgili kurumlar ile sarf ettiğimiz yoğun görüşmeler sonucunda ihale safhasına gelinmiştir. Umuyorum ki önümüzdeki ay içinde yapılacak ihalede kamuoyuna deklare ettiğim rakamlara yakın rakamlar ortaya çıkacaktır. Kulüplerin sahip olduğu yayın haklarının büyütülmesinde, bizlerle birlikte yoğun mesai harcayan TFF'nin tüm yetkililerine, kulüplerimiz adına teşekkürlerimizi sunuyorum'' diye konuştu.

Kulüpler Birliği Başkanlığı'nı yürüttüğü dönemde, kulüp başkanlarıyla birlikte Türk futbolunu geleceğe taşıyacak önemli adımları attıklarını anlatan Fenerbahçe başkanı, atılan adımların geleceğe taşınarak futbolun mali yönetiminin İngiltere örneğindeki gibi lig birliği eliyle yönetildiği bir yapının oluşması gerektiğini, kulüp başkanlarının tamamının da istek ve arzusunun bu yönde olduğunu ifade etti.

TARAFTARLARA ÇAĞRI YAPTI

Taraftar desteğinin yer aldıkları her yarışmada takımlarını bir adım öne taşıdığını, seyirci avantajını yitirmenin sadece rakipleri mutlu ettiğini anlatan Yıldırım, taraftarlara ''Lütfen tek vücut maçlara gelin, stadımızı ve salonları doldurun. Sahaya yabancı madde atmayın ve attırmayın. Küfür etmeden sadece takımınızı destekleyin. Sahamızın kapanmasına ya da seyircisiz oynama cezası almamıza neden olmayın'' şeklinde çağrı yaptı.

''ENDİŞEM OLMADI''

Her yıl şampiyon olma hedefini ve iddiasını ortaya koymanın her Fenerbahçe başkanı için ulaşılması mümkün bir hedef olduğunu kaydeden Yıldırım, ''Ben de bu hedefi koyarken hiçbir endişem olmadı. Bu sözü, kulübümüzün yapısal gücüne, sporcularımızın kalitesine, teknik adamlarımızın bilgi ve tecrübesine, genel kurulumuzun bize verdiği desteğe, taraftarlarımızın coşkusuna, tutkusuna ve inancına güvenerek verdim'' dedi.

İnancının ve güveninin hiç azalmadığını kaydeden Yıldırım, ''Büyük Fenerbahçe camiası, kulübünü şampiyonluk hedefine ulaştıracaktır. Bugüne kadar vermiş olduğunuz desteğe şükranlarımızı sunuyor, stadımızın ve salonlarımızın dolması için ortak aklımızla yenilikler yaratacağımızın müjdesini buradan sizlere veriyorum. Ulusumuzun yeni yılını kutluyorum. Büyük Fenerbahçe ailesinin tüm bireylerine yeni yılda sağlık, sıhhat, afiyet ve aydınlık güneşli günler diliyorum'' şeklinde ifadeler kullandı.

''SEZON BAŞINDA KOYMUŞ OLDUĞUMUZ HEDEFLERE DOĞRU YÜRÜMENİN KIVANCINI YAŞIYORUZ''


Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sezon başında koydukları hedeflere doğru yürümenin kıvancını yaşadıklarını ifade etti.

Fenerbahçe Dergisi'nin ocak ayı sayısındaki yazısında kulüple ilgili değerlendirmeler yapan Yıldırım, faaliyet gösterdikleri branşlarda aldıkları başarılı sonuçlarla sevindiklerini, bütün takımlarının sezon sonunda şampiyonluk yarışını ilk sırada tamamlayacağına inandıklarını kaydederek, ''Üzüntüsü ve sevinçleri ile 2009 yılının sonuna geldik. Sezon başında koymuş olduğumuz hedeflere doğru yürümenin kıvancını yaşıyoruz. Kulübümüzü, tarihine ve camiasına yakışır şekilde temsil eden ve elde edilen büyük başarılara imza atan tüm sporcularımıza, teknik adamlarımıza, profesyonel çalışanlarımıza emekleri, çabaları ve çubuklu formamızı terletirken döktükleri alın terinden dolayı teşekkür ediyor, yeni yılda da başarılarının devamını temenni ediyorum'' dedi.

Yıldırım, kulübe kazandırdıkları gayrimenkullerle Fenerbahçe'nin geleceğini garanti altına aldıklarını belirtti.

Bu konuda önlerine çıkan fırsatları iyi değerlendirmeleri gerektiğini anlatan Fenerbahçe başkanı, ihale sonucunda 58 milyon 200 bin liraya alınan Ataşehir'deki araziyle ilgili finansman ve gayrimenkul yatırım projesinin detaylarını kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydederek, ''Ancak şunu iddia ediyorum ki, en az Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun kulübümüzün geleceğindeki maddi önemi büyüklüğünde bir gayrimenkul, kulübümüz tarafından satın alınmıştır. Değerli Fenerbahçeliler, bizler gelip geçiciyiz, asıl olan Fenerbahçe'dir. Bu değerli gayrimenkuller ile Fenerbahçe'nin geleceği garanti altındadır. Sahip olduğumuz bu eşsiz değerler gelecek için teminatımız olacaktır'' diye devam etti.

SPONSORLUK ANLAŞMALARI

Yaşanan ekonomik krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla uyguladıkları tedbirlerle Fenerbahçe Kulübü'nün ekonomik krizden en az etkilenen kulüplerden birisi olduğunu ifade eden Aziz Yıldırım, krizi en az şekilde atlatmalarını sağlayan temel faktörlerin, her alanda yapmış oldukları tasarrufların yanı sıra kulübün finansal yapısını güçlü kılan sponsorluk anlaşmaları ve mali yapıları güçlü iştirakler olduğunu bildirdi.

Mevcut sponsorluk anlaşmalarını kriz günlerinde büyütmelerinin, yeni sponsorluklar bulmalarının son derece önemli olduğunun altını çizen Yıldırım, 125 bin kullanıcıya ulaştıkları Fenercell Projesi'nde 2010 yılı sonu hedeflerinin 200 bin abone olduğunu kaydetti.

FENERBAHÇE ÜNİVERSİTESİ


Yıldırım, Fenerbahçe Üniversitesi'ni hayata geçirecek Fenerbahçe Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı'nın gerekli kanuni kuruluş safhalarının tamamlandığını, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden de gerekli izinlerin alındığını belirterek, ''Üniversitemizin, beklentilerimizden de daha önce ülkemizin önemli eğitim kurumları arasında yerini alacağını düşünüyorum'' dedi.