"Pek çok ilke imza atıldı"

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Fahrettin Kandemir, göreve başladıkları 22 Eylül 2006 tarihinden itibaren buz pateni alanında pek çok ilke imza attıklarını söyledi.

Çarşamba 30.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 30.12.2009 14:32
ABONE OL
Fahrettin Kandemir, öncelikli hedeflerinden birinin Türkiye'deki mevcut tesis yetersizliği sorununa çözüm bulmak olduğunu belirterek, ''Federasyon yönetimine seçildiğimiz dönemde Türkiye'de olimpik ölçülerde Ankara ve Kocaeli'de olmak üzere sadece 2 adet buz pisti bulunmaktaydı. Kocaeli'deki buz pistinin çatısındaki problem nedeniyle kapanmasının ardından, tesis yetersizliği problemine bir yenisi daha eklenmişti. Sorunu aşmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapılarak olimpik ölçülerde yeni bir taşınabilir buz pisti, 2009 Nisan ayında tüm halkın ve sporcuların hizmetine açılmıştır'' dedi.

Kocaeli'de pistin tadilatının tamamlanıp kullanıma açılmasının ardından, taşınabilir buz pistinin ihtiyaç doğrultusunda istenilen illerde kurulmasının mümkün olduğunu kaydeden Kandemir, şöyle devam etti:

''25 senedir inşaatı tamamlanamayan İstanbul Silivrikapı Buz Pisti, federasyonumuzun yoğun çabaları sonucu tamamlanmış ve 14–18 Ekim 2009 tarihleri arasında bu pistte ISU Gençler Grandprix Bosphorus Yarışması organize edilmiştir. 32 ülkeden 96 sporcunun toplamda 320 kişinin katılımıyla, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliğini yaptığı yarışma sonrasında gelen olumlu mesajlar, uluslararası buz pateni arenasında ülkemizin ve federasyonumuzun gücünü artırmıştır.''

İLK BUZ DANSI ÇİFTİ

Fahrettin Kandemir, Türkiye'de altyapısı olmayan artistik buz pateninin alt dalları ''çiftler'' ve ''buz dansı''nın yanı sıra ''short track (Kısa Mesafe Sürat Pateni)'', ''curling'' ve ''senkronize'' branşlarıyla ilgili önemli projeler hazırlanıp sırayla uygulamaya konulduğunu bildirdi.

Erzurum'da 2011 yılında yapılacak Universiade kapsamında, 2008 yılı sonu 2009 yılı başlarından itibaren short track, buz dansı ve çiftlerde sporcu yetiştirme çalışmalarına ağırlık verildiğini anlatan Fahrettin Kandemir, ''25–27 Eylül 2009 tarihleri arasında Erzurum'da ilk Türkiye Short Track Şampiyonası düzenlenmiştir. Polonyanın Sanok ketinde yapılan short track dalında bir 6.'lık, bir 9.'luk ve 6 ay evvel paten çalışmalarına başlayan Erzurumlu sporcularımız 28 kişinin yarıştığı yarışmada 17.'likler elde etmişlerdir'' dedi.

Buz dansı dalında Alper Uçar ve Uçar'a eşlik edecek Jenette Maitz'ın, Amerika Lake Placid'de, dünyaca ünlü, 3 olimpiyat şampiyonu Natalia Dubova ile çalışmalara başladığını belirten Fahrettin Kandemir, şöyle konuştu:

''Alper Uçar'a eşlik etmek üzere Jenette Maitz ile sözleşme imzalandı. İlk buz dansı çifti olarak çalışmalar devam etmektedir. Ocak ayında yapılacak Türkiye Şampiyonası'na Alper Uçar ve Jenette Maitz çifti antrenörleri ile birlikte katılacak. Short track ve artistik paten branşlarında Çin Hükümeti ile temasa geçilmiş, biri artistik paten, diğeri short track olmak üzere 2 Çin uyruklu antrenörle sözleşme imzalanıp, Türkiye'ye getirilmiş ve Universiade kapsamında altyapı çalışmalarına başlanmıştır. Aynı zamanda short track ve curling branşlarında hakem ve antrenör kursları düzenlenmiştir.''

Türkiye'de çok yeni olan curling sporunun tanıtımı ve yaygınlaşması için üniversitelerde seminerler düzenlendiğini söyleyen Fahrettin Kandemir, bu çalışmalar neticesinde ilk ayağı 21-22 Kasım 2009 tarihlerinde Kocaeli'de yapılan 1. Curling Şampiyonası'na Türkiye genelinden 40 kulüpten katılım talebi geldiğini kaydetti.

''TÜRKİYE'NİN ÖN ÜYELİĞİ KABUL EDİLDİ''

Federasyonun üyesi olduğu Uluslararası Paten Birliği (ISU) Konsey Toplantısı'nın 24–29 Ekim 2009 tarihleri arasında İstanbul'da yapıldığını anımsatan Kandemir, Türkiye'nin Dünya Curling Federasyonuna ön üyeliğinin 8 Nisan 2009'da, Avrupa Curling Federasyonu üyeliğinin ise 8 Aralık 2009'da kabul edildiğini ifade etti.

Kandemir, Almanya'nın Füessen kentinde 27 Haziran–4 Temmuz 2009 tarihleri arasında düzenlenen curling buz teknisyenliği, teknik direktörlük ve curling hakemlik seminerlerine 4 kişinin katılmasına olanak sağlandığını da belirtti.

BRANŞLAR TANITILACAK

Türkiye için yeni olan branşlarda kulüpleşme, sporcu yetiştirme, alt ligleri kurma, branşları yaygınlaştırma çalışmaları yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Kandemir, İzmir ve Eskişehir'de yeni buz pistlerinin açılması için çabalarının da devam edeceğini kaydetti.

Kandemir, Türkiye'de uluslararası şampiyonaların düzenlenmesiyle ilgili gerekli başvuruları ve hazırlıkları yapacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

''Altyapı sporcularını ilgili branşlarında eğitmek, yetişmiş olanlara yeterli çalışma sahası sunup, sporcunun ilerlemesini sağlayacak seviyede antrenörler yetiştirmek, yeni yılda ilk sırada gelen projelerimizdendir. Yine 2010 yılında henüz yeterince bilinmeyen short track ve curling sporunun tanıtımı için ilköğretim okulları, lise ve üniversitelerde kurs ve seminerler düzenlenmesi planlanmaktadır. Ülke olarak Erzurum 2011 Universiade'nin eşiğindeyken, mevcut kısıtlı bütçe problemi aşıldıktan sonra maliyeti yüksek olan yeni buz pistlerinin kullanıma açılmasını sağlamak, bu spora emek veren kulüp ve sporculara gerekli malzeme desteğinin sağlanması bakımından 2010 yılı önemli bir zaman dilimini ifade etmektedir.''