Sadece kazanmayı düşündü!

Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Editör: Üst üste 8 galibiyetin üzerine çöküş nasıl geldi? Gürcan Bilgiç: Fenerbahçe iki sene şampiyonsuzlukla ve başarısızlıkla geçen zamandan sonra bu sezona başladı. Böyle bir ortamda uzun bir maratona 100 metreci gibi başlamalılardı ve bunu başardılar. Carlos, Sion maçından sonra "Bu sene işimiz kolay çünkü her maç bir kahraman çıkartıyoruz" demişti. Ama takım olarak Fenerbahçe'nin verdiği bir şey yoktu. Altıncı hafta İstanbul BŞB galibiyeti sonrası taraftar takımı ıslıkladığında Daum "Hayatlarında 6'da 6 görmüşler mi?" demişti. Beklentiler ve sorumluluklar üzerinde uçurum vardı. Bir tarafta sadece kazanmayı düşünen ve bu yolda her şeyi mübah gören bir hoca, diğer tarafta güzel futbol izlemek isteyen taraftar. Emre'nin oynadığı maçlarda Fenerbahçe ısıran, agresif ve topu kullanmak isteyen bir takımken Emre'nin olmadığı maçlarda bu görüntü olmuyor.

BİR MAÇ EMRE BİR MAÇ...
A.G: Daum'un oyuncu seçimindeki yanlışları buna etken. Fenerbahçe o bölgede top kullanabilen isimleri oynatıyor. Bunlardan biri olmayınca sıkıntı oluyor ve geri çekiliyorlar. G.B: Fakat teknik adamın kafasındaki plan iyi oynamak değil. Şampiyon olmak istiyor. Levent Tüzemen'in yaptığı eleştiriler doğru ama bunu yapıyor diye Daum'u eleştirmek doğru değil. Daum'a iyi futbol demiyorlar ki, bizi şampiyon yap, maç kazandır diyorlar. Daum riski oyuncularının sırtına yüklüyor. Bir maç Emre, bir maç Alex, Daum'u kurtarıyor. Fenerbahçe çivisi çıkana kadar koşan bir takımdı. Takımın dizginleri Daum'un elinden çıktı. Yıldızların kaprislerine karşı koyabilecek yönetim tarzı gelişmedi. O zaman sorumsuz, arkadaşının ayağına bakan bir takım oluştu. A.G: Daum aynı eleştirileri geçmiş dönemlerinde de hep aldı. Daum kazanmayı düşünen bir adam, hiçbir zaman güzel oyunu düşünmüyor, maçı kazanmaya bakıyor. Şimdi de çok farklı değil.

ARA BULUCU YOK!
G.B:
Alex'in olmadığı maçlarda Fenerbahçe'nin adeta sahada olmadığını görüyoruz. Şuna üzülüyorum; oradaki diğer oyuncular hiç gücenmiyor, hiç üzülmüyorlar mı? Pişmanlık duymuyorlar mı? Bu kadar teslimiyetçilik niye? Üzüldüğüm konu o. 100. yıl bitti Fenerbahçe 3 kaptanını gönderdi. Ondan sonra Fenerbahçe'ye ye kaptan geldi ama lider gelmedi. Şimdi Emre o liderliği almak üzere, ki bence aldı. O karakteriyle kendi takım arkadaşlarıyla bile kavga edecek düzeye geldi. Bence bunun yayılması lazım. Başkanın Eskişehir maçından sonraki açıklamalarının ardından Kocaman ve Daum arasındaki ilişkilerde de ısınma oldu. Bir futbol direktörü var, bir de teknik direktör var. Futbol direktörü bir disiplin yönetmeliği yapıyor, teknik direktöre veriyor ve aradan 1.5 ay geçiyor ve bu hala yayınlanamıyor! Bu ilişkiyi sağlayacak bir profesyonelin eksikliği var Fenerbahçe'de. Geçmiş dönemde bunu Murat Kuş ve Volkan Ballı yapıyordu fakat şu anda Samandıra'da Kocaman ve Daum arasındaki ilişkiyi sıcaklatacak bir aracı yok.