Temizlik şart!

Gürcan Bilgiç: "Transferden daha önemli olan içerideki çivisi çıkmışların temizlenmesidir Büyük takımda oynadığının farkında olmayanları Fenerbahçe yönetiminin göndermesi lazım"

Perşembe 31.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 31.12.2009
ABONE OL
Süper Lig'de zorlu geçen ilk devre sonrası SABAH Spor'un deneyimli yazarları F.Bahçe'yi eksi ve artılarıyla mercek altına aldı. Editör: Fenerbahçe lige aynı zamanda bir rekor olan 8 maç üst üste kazanarak girdi. Sonra düşüşe geçti. Bunun sebebi nedir? Ali Gültiken : Fenerbahçe'de Türkiye'yi tanıyan Daum'un gelmesi tartışmaları beraberinde getirirken, Daum'un geçmişten gelen avantajlarının da katkısı oldu. Eldeki oyuncuların bir kısmını tanıması, yaptığı az da olsa kullanabileceği tarzda transferlerin yanında Önder, Deniz, Selçuk gibi daha önceden oynattığı isimleri alternatif olarak kullanarak geçen senenin tersi bir performans sergilediler. Bana göre oynadıkları en iyi maç Trabzon maçıydı. Ondan öncesinde çok etkili oynadığı fazla maç yok. Özer takıma girince önemli bir katkı sağladı. Hem önde hem arkada oynayabilen bir isim. Fenerbahçe'nin önemli bir eksiğiydi bu. Cristian ve Emre müthiş performans sergiliyorlar. Bu bölge, Fenerbahçe'nin geçen sene başarısız olmasının nedeniydi. Kullanılmayan oyuncular var mesela Deivid, Semih gibi. Özer'i daha önce kullanabilirdi. Topuz'u iç kulvarda düşünebilirdi. Sonuçta ligin çizgisi Fenerbahçe'ye yardım etti. Ahmet Çakar: Fenerbahçe'nin takım olarak bana göre çok büyük problemi yok. Emre çok iyi, transferleri yerinde. Fenerbahçe'nin en büyük sorunu problemli futbolcular. Birkaç sorumsuz futbolcu bu ortamı yaratıyor. Bana göre Carlos'un gitmesi çok önemli bir hamleydi. Sorumsuz bir adamdan kurtuldular. Fenerbahçe en büyük şampiyonluk adayıdır. Bence çok büyük problemleri yok; yeter ki disiplinsiz işlere girmesinler.

BREZİLYALILAR DAĞITILMALI
A.G:
Aynı ülkeden olan oyuncularla bir takımın temelini oluşturmak sorun yaratıyor. Bunun değişmesi gerekiyor. Fenerbahçe devre arasında bunu yapmalı. Transfer konusunda çeşitlemeye gitmesi daha iyi olacaktır. Nereli olduğu önemli değil, aynı ülkeden birçok oyuncuyla iskelet kurmak risklidir. Editör: 2. yarıda fikstür avantajları var? Onun ışığında F.Bahçe ikinci yarı ne yapar? İskender Günen: Fenerbahçe 8 maç üst üste kazandıktan sonra belirli oyunculara bağlı bir takım görüntüsü verdi. Alex'te sorun çıkınca kaos yaratılıyor. Emre, Cristian ikilisi son derece iyi. Ama Emre'nin yokluğunda o bölgede oynayabilecek Emre gibi başka biri yok. İyi takım savunması yapıyorlar ama önde Güiza'nın performansı soru işareti. Üretkenlik sağlayamıyorlar. İkinci devrede küme düşme riski olan takımlarla oynayacaklar. Böyle takımlarla karşı karşıya gelindiği zaman Alex veya Emre'nin yokluğunda önemli sorunlar çıkacağını söyleyebilirim.

8'DE 8 DAUM'UN DEĞİL
Levent Tüzemen:
Fikstür avantajlarının bugüne kadar bir takıma katkı sağladığını görmedim. Siz oynamadığınız sürece bu avantaj kağıt üzerinde kalır. Buna göre olsaydı Galatasaray'ın çok daha yüksek puanda olması gerekirdi. Fenerbahçe evinde de puanlar kaybetti. Bunun bir avantaj olacağını düşünmüyorum. Ama en alternatifli kadronun Fenerbahçe'de olduğunu düşünüyorum. Daum bu kadroyu kullanamıyor. Büyük paralara geldi, hedef küçülttü ve birinci sıraya Türkiye'yi koydu. Yönetim de bir hedef koydu ve bu hedef doğrultusunda Daum'a her türlü baskıyı yapar. Daum bu kadroyu iyi kullanabilse Fenerbahçe yarıştan kopardı. 8'de 8 yapmak Alex ve arkadaşlarının başarısıdır, Daum'un çok katkısı yoktur. Daum'un takım üzerinde hakimiyeti olmuş olsaydı futbolcular bu kadar rahat davranamazlardı. Yönetim, yönetebileceği bir teknik direktörü işe getirdi. Üstüne de Aykut Kocaman'ı atadı. Daum Almanya'da az kazanan bir hoca. Burada aldığı parayı kaybetmemek uğruna her şeyi göze alır. Fikstür avantajı kağıtta kalır. Fenerbahçe'yi hedefe yönetim ve futbolcular taşır.

Dünyanın en seksi bayan sporcuları

Bir zamanların yıldız futbolcuları

Takımların simge ve sembolleri

Ünlüler hangi takımı tutuyor?