"Kripton'dan hoca getirsinler"

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin (TSYD) Antalya Lara Clup Hotel'de düzenlediği 47. Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri'nin ilk günün ilk oturumuna Milli teknik direktörü damga vurdu. TRT Spikeri ve TSYD Genel Sekreter Yardımcısı Güven Göktaş'ın yönettiği 'Ümitlerimiz' adlı oturumda teknik direktörler Ertuğrul Sağlam, Tolunay Kafkas, Abdullah Avcı ve Mehmet Özdilek konuştu. A Milli Futbol Takımının antrenörü yerli mi yabancı mı olsun tartışmaları konusunda özeleştiri yapan teknik direktörler, kendilerine ve Türk teknik adamlarına yapılanı haksızlık olarak gördü.

Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkaf, Fatih Terim'den boşalan Milli takım koltuğunun doldurulma sürecinin çok uzadığını söyledi. Kendisine de Milli takıma yerli mi yabancı mı diye sorulduğunu belirten Kafkas, "Benim için önemli olan teknik direktörün kalitelisidir. Kamuoyunda Türk teknik adamlarla ilgili olumlu bir hava esmedi. Türk Milli takımın başına dünyalı birini değil, kriptondan birini getirsinler" diye alaylı bir yaklaşımda bulundu. Tolunay, "Yılmaz Vural çok açık çıkıp Milli takımın başına talipli olduğunu açıkladı. Siz, Ersun Yanal gibi olmaktan mı korkuyorsunuz?" sorusuna, "Bu soruya bu kararı verecek kişiler cevaplamalı" diyerek topu Futbol Federasyonu'na attı.

Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, Milli takımın Türk antrenörlerle başarı yakaladığını hatırlattı. Yabancı oyuncu ve teknik adamların ihtiyaç halinde getirilmesinden yana tavır alan Özdilek, şöyle konuştu:

"Fakat bizde yeterli ve yetenekli teknik adam var. Eğer yok diyorlarsa yabancı gelsin. Ben yeterli Türk teknik adam olduğunu söylüyorum. Televizyonun birinde anket yapıldı, yüzde 13 yabancı, yüzde 87 yerli hoca istendi. Bu talepler göz ardı edilmemeli."
BİZE ULAŞIN