Şikeye yasal önlem

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, yapılması planlanan yeni spor yasasının taslağını ay sonuna kadar hazır hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

Son günlerde spor kamuoyunda iyice artan şike, teşvik ve sporda şiddet olaylarıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nda 'yeni spor yasası' zirvesi yapıldı. Zirveye, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, TFF Genel Sekreteri Yunus Egemenoğlu ve yasayla ilgili kurulan komisyonun başkanı Atilla Ferah katıldı.
Zirvenin ardından açıklama yapan Bakan Özak, Adalet Bakanlığı ile 5149 no'lu sporda şiddet yasasında son 5 yılda çıkan sorunlar ve eksik tarafları ile şike, teşvik ve dopingle ilgili ne yapacaklarını görüştüklerini açıkladı.

Bakan Özak, "Şikeyle ilgili yürürlükte olan bazı cezalar var. Ama bir federasyon yargıya başvurduğu zaman takipsizlik kararı çıkıyor. Yani şikene yapana da teşvik verene de hapis cezası gibi bir yaptırım yok. Bunu sayın bakanımıza ilettik. O da talimatı verdi ve çalışmalar sürüyor. Ya Türk Ceza Kanunu'na (TCK) ya da 5149 no'lu yasaya ilave edilecek" dedi. Bakan Özak, doping suçlarına da ağır cezalar vermeyi planladıklarını söyledi. Bakan Özak, suçun karşılığı olan cezayı hemen uygulamaktan yana olduklarını ifade ederek, "Statlarda ve salonlarda kameralarla gözlem sonucunda erken bir müdahale yapılabilir mi? Yargıya gidilebilir mi? Spor mahkemesi gibi bir mahkeme kurulabilir mi? Acil sonuçlar alınabilir mi? Ve bu düzensizliği ve şiddeti yapanlar cezalandırılabilir mi? Bunun üzerine çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. Bakan Özak, daha önce takipsizlik kararı verilen şike ve teşvik gibi suçların cezasının ne olacağını Adalet Bakanlığı ile görüştüklerini ve bu görüşmelerin gelecek hafta da süreceğini kaydetti. Özak, bir an evvel yasa taslağını oluşturmak istediklerini vurgulayarak, "En kısa süre içinde en az hatayla bir yasa çıkarmak istiyoruz. Bu ayın sonuna kadar bu işi tamamlarız ve ve komisyona göndeririz. Komisyona gittikten sonra ise meclisin gündemine gelir. İnşallah en kısa süre içinde bu yasayı bitiririz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN