60 imzalı bir önerge verildi

Beşiktaş Kulübü olağan divan kurulu toplantısı başladı.

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapılan toplantıya Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören katılmazken, yönetim kurulu ile divan kurulu üyeleri toplantıda hazır bulundu.

Ocak ayı sonunda yapılacak başkanlık seçimi öncesi son divan kurulu toplantısı olma özelliği taşıyan toplantıda, ilk sözü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz aldı.

Karadeniz, seçim sürecine girdiklerini hatırlatarak, iki başkan adayıyla da görüştüğünü ifade etti. Başkan adaylarından, seçim sürecinde Beşiktaş'a yakışır şekilde demeçler vermelerini ve tansiyonu yükseltmemelerini istediğini kaydeden Karadeniz, ''Onlar da bu meseleye çok sıcak baktılar. Böyle davranacaklarını söylediler. Beşiktaş'a yakışır medeni bir seçim olacağını bana söylediler. Kendilerine teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

ÖNERGE VERİLDİ

Ocak ayı sonundaki genel kurulda seçilecek denetleme, seçme ve sicil, disiplin ve müze kurulları aday listelerinde yer alacak kişilerin, konuşmalardan önce tespit edilmesi için 60 imzalı bir önerge verildi.

Önergenin oylanması konusunda salonda tartışma yaşandı. Divan Kurulu üyesi Ali Rıza Dizdar, önergenin oylanmasıyla ilgili Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz ile tartıştı. Ayrıca Atıf Keçeci de önergeyle ilgili yaptığı konuşma sırasında bir üyeyle tartışmaya girdi.

Tartışmaların ardından kurulların seçimi için oylamaya geçildi. Oylamanın sonuçlarının gelecek hafta içinde açıklanacağı bildirildi.

ÖNER: ''RAKİPLERİMİZİN BORCU KONUŞULMAZKEN, BİZİM BORÇLARIMIZ HER YERDE DİLE GETİRİLİYOR''

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Kenan Öner, siyah-beyazlı kulübün borçlarının sürekli gündeme getirilmesine anlam veremediklerini söyledi.

Kenan Öner, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen Divan Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Beşiktaş'ın borcunun her yerde konuşulmasından yakınarak, ''Rakiplerimizin borcu hiç bu kadar konuşulmuyor. Bizim borcumuz ise her zaman konuşuluyor'' dedi.

Borcun yanında, başarısızlıktan da bahsedildiğini dile getiren Öner, şöyle devam etti:

''Ama baktığımızda hiç öyle değil. Başkanımız zamanında 5 kupa aldık. 3 Türkiye, 1 Lig, 1 de Süper Kupa'yı müzemize götürdük. Sportif ve idari başarılar aldık. İnönü'yü yenilemeye çalıştık, Akatlar Arena imrenilecek bir salon oldu. Fulya Kompleksi'ni yaptık. Bütün bunları göz ardı ederek, (Borç) demek (Başarısız) demek haksızlık.''

Futbol takımına da değinen Öner, ''Futbol takımımız inşallah ikinci yarıda göstereceği performansla geçen yılki başarısını yineleyecektir. Kaliteli bir futbol takımımız var'' dedi.

Öner, 31 Ocak'ta yapılacak seçimle ilgili olarak da ''Seçimlerin ardından yeni bir dönem başlayacak. Umut ediyorum yeni dönem hayırlı olur'' ifadelerini kullandı.

KUŞ: ''BORÇ 181 MİLYON TL''

Denetleme Kurulu Başkanı Alper Kuş, Beşiktaş'ın borcu konusunda farklı rakamların dile getirildiğini belirterek, ''Beşiktaş'ın borcu bizim verdiğimiz rakam kadar çıkacaktır, bunun dışında çıkması mümkün değildir. Gazetelerde farklı borçlar görüyoruz. Buna üzülüyoruz. 181 milyon TL borcumuz vardır, bunun dışındaki hesaplamalar yanlıştır'' şeklinde konuştu.

Bunlar gereksiz tartışmalar olduğunu ifade eden Kuş, ''Halka açık şirketlerin kayıtları devamlı internette bulunur'' dedi.

ÜYELERİN KONUŞMALARI

Yönetim ve denetleme kurulları adına yapılan konuşmaların ardından bazı üyeler söz alarak eleştirilerini dile getirdi.

Üyelerden Kadir Kılıç, geçen sezon çifte kupa almalarına rağmen camiada, tribünlerde hoş olmayan olayların meydana geldiğini söyledi.

Beşiktaş camiasında bir dağınıklık, bir küslük, bir kutuplaşma görüldüğünü anlatan Kılıç, ''Bunu toparlayacak başkan ve yönetim kuruludur. Onlar gerekli zamanlarda özen gösterdiler ama yeterli olmadı. Yeni oluşacak yönetim inşallah bu konuya önem gösterir'' diye konuştu.

Kılıç, mali konulara da değinerek, 2012 yılında uygulanacak UEFA kriterlerine göre, bugünkü mali yapıyla Beşiktaş'ın Avrupa kupalarına kabul edilmeyeceğini dile getirdi.

Atıf Keçeci ise Fulya Süleyman Seba Kompleksi'ne değinerek, ''Fulya'daki paylaşım konusunda 74-26, 67-33 gibi oranlar dile getirildi. Projeyi yapan Yaşar Aşçıoğlu bu oranın 55-45 olduğunu belirtti'' dedi.
Keçeci, Beşiktaş Kulübü'nde artık savurganlığa son verilmesi gerektiğini ve kulübün içinde hiçbir iş yapmayıp para alan insanlar bulunduğunu anlattı.

Üyelerin eleştirilerine yönetim kurulu üyesi İlhan Durusoy yanıt verdi. Durusoy, Beşiktaş'ın yaptığı her şeyi kötü göstermek için çaba sarf edildiğini ifade ederek, Fulya'da paylaşımın yüzde kaç olduğunu müteahhide sormaya anlam veremediğini, müteahhitle bir anlaşmazlıkları bulunduğunu, tespit davasından sonra bunun sonucunun belirleneceğini söyledi.

Fulya'nın iskan durumuyla ilgili eleştirilere de yanıt veren Durusoy, birçok yer için iskan alındığını, bazı yerler için de alınmak üzere olduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN