Beşiktaş'ta kılıçlar çekildi

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, "Benim tek ricam var, seçim sürecinin Beşiktaş'a yakışır şekilde geçmesi" dedi.

Demirören, Adana Seyhan Oteli'nde Adana, Kayseri, Osmaniye, Mersin, İskenderun ve Erzin Beşiktaşlılar Derneği yöneticileri ile akşam yemeğinde buluştu. Yemekte sırayla söz alan Adana, Osmaniye, Erzin ve İskenderun Beşiktaşlılar Derneği başkanları 30-31 Ocak tarihlerinde İstanbul'da yapılacak genel kurulda, mevcut başkan Yıldırım Demirören'i destekleyeceklerini açıkladılar. Mersin Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Murat Özpaksoy ise kararlarını cuma günü kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.

Mersin Beşiktaşlılar Derneği yönetim kurulu üyesi ve kongre üyesi Ali Anlı da kendi aralarında oylama yaptıkların ve genel kurulda Demirören'i destekleyeceklerini söyledi.
Daha sonra Yıldırım Demirören, kendisini destekleyen başkanlara ve düşünecek olan başkanlara teşekkür etti. Demirören, tek gerçeğin kazanan Beşiktaş olacağını söyleyerek şöyle devam etti:

"Benim tek ricam var, seçim sürecinin Beşiktaş'a yakışır şekilde geçmesi. Çünkü, bizim tek bir amacımız var, siyah-beyaz renkler Beşiktaş. Beşiktaş'ın değerini düşürmeden, başkanlara hakaret etmeden inşallah bu seçim sürecini tamamlayacağız."

Demirören, yemekte bir gazetecinin, başkan adayı Murat Aksu'nun kendisiyle ilgili yaptığı açıklamaları sorması üzerine, "Sayın Aksu'nun hiçbir açıklamasına ben beyanat vermem. Genel kurul üyeleri değerlendirir. Bu seçim sürecinde yapılan bir açıklamadır'' diye konuştu.
Demirören, yemek öncesi Adana, Osmaniye, Mersin, Kayseri, Erzin ve İskenderun Beşiktaşlılar Derneği yetkilileri ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.
Yıldırım Demirören'in kentteki programlarına eşi Revna Demirören ile listesinde yer alan Serdar Adalı da katıldı.

TAKIMLAR HANGİ TARİHTE KURULDU

"ÖNCE BORÇLARI ÖDESİN"

Beşiktaş'ın başkan adaylarından Murat Aksu, kulübü 2 yıl içinde gelir gideri eşit ve kar edebilen bir hale getireceklerini söyledi.

Yıldırım Demirören ile yönetimsel anlamda fikir birliği olmadığı için yollarını ayırdığını belirten Aksu, yeni yatırım ve yeni projelerle 3 sene içinde kulübe 100 milyona yakın ekstre kaynak oluşturacaklarını açıkladı. Aksu, sportif başarıdan söz edebilmek için idari ve mali yapılanmanın sağlanması gerektiğini, bu halde 3 sene sonra Beşiktaş için
şampiyonluklar sözü verebileceğini söyledi.

Balıkesir'de Beşiktaşlılar Derneği'ni ziyaret eden Murat Aksu, dernek lokalinde kongre delegeleriyle bir araya geldi. Buradaki değerlendirme toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Murat Aksu, Yıldırım Demirören'i Beşiktaş Kulübünü borç yüküne sokmakla suçladı. Demirören'in eğer seçilemezse kulüpteki alacaklarının hemen tahsiline gideceği şeklinde açıklaması olduğu belirtilen Murat Aksu, Demirören'e tepki gösterdi. Seçimi kazanacağından endişe duymadığını kaydeden Murat Aksu, "Bizim sayın
başkanla 2004'te başlayan görev süremiz iki buçuk sene sürdü.

O süreçte yönetim ilke ve felsefemize birçok kereler ayrı düşen noktalar oldu. Ama ben hep kendimde bir vicdani sorumluluk hissettim. Genel kurul üyelerinin bana verdiği bir yetki var. Beşiktaş'ta başkanlık sistemi vardır ama genel kurul üyeleri yönetim kurulu üyesi olarak birçok insan da bizim altımızda, 2. başkan olarak seçime giriyorduk. Çok farklı bir durumdu. Bu verdikleri görevden kaçmamak adına görev sürem bittikten sonra tek liste olan
bir seçimde başkanın istemesine rağmen ben yönetimsel anlamda fikir birliğimiz olmadığı için başkanla yollarımı ayırdım.

Borç konusunda ilk önce Beşiktaş'taki borçları yeniden yapılandırmamız lazım. 2 sene içinde 5 senedir sürekli zarar eden bir durumdan gelir gider dengesi eşit olan, kara geçebilen bir Beşiktaş oluşturmak istiyoruz. Sonraki süreçte de yapacağımız yeni yatırım ve projelerle 3 sene içinde 100 milyona yakın ekstre kaynak oluşturmayı planlıyoruz. Bununla da Beşiktaş'ın borcunu belli bir süreçte ödeyeceğiz. Ama bu dünden bugüne, bugünden yarına ödenecek bir borç değil. Öncelikli yapacağımız iş şu andaki sürekli zarar eden yapıdan kurtarıp gelir gideri eşit, kar edebilen duruma getirmektir.

Bu da 12-24 ay arasında bir süreç. Mahallede top oynarken zengin çocukları olur, 'beni takıma almazsanız ben topumu alır giderim' şeklindeki bir yaklaşım gibi sayın başkan 'ben paramı hemen alırım' diyorsa o zaman kendi Beşiktaş'a verdiği maddi zararları ve Beşiktaş'a yaptırdığı borçlandırmayı ödesin, kapasın. 2004'te aldığı halde bırakırsa biz de ertesi gün parasını öderiz, hiç problem değil. Seçimi kazanacağımıza yürekten inanıyoruz, onda hiçbir endişemiz yok" dedi.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR İSTİKRARLI BAŞARI"

Beşiktaş başkan adayı Murat Aksu, başkan seçilirse önceliği sportif başarıya değil, yeniden yapılanmaya vereceğini, sürdürülebilir istikrarlı başarının önemli olduğunu söyledi. Beşiktaş başkanı olduğunda şampiyonluklar sözü veremeyeceğini belirten Aksu, "Kongre sürecinde Beşiktaş'ın mali bilanço ortada. Şu bilançoyla üst üste şu kadar şampiyonluk sözü veririm demek temenniden öte gitmez, hayal olur" dedi.

Murat Aksu, "Benim önceliğim sportif başarı değil, Beşiktaş'ın yeniden yapılanması. Beşiktaş yeniden yapılandıktan sonra sürdürülebilir bir sportif başarı. Onun için ilk önce Beşiktaş'ta yönetim organizasyonunu tekrar ele alacağız. Beşiktaş kurumsal yönetim ilkeleriyle yönetilebilir. İdari ve mali disiplin açısından şeffaf, düzgün, gelir gider bütçesi denk tamamlanmış, alt yapısına önem veren, alt yapısından oyuncu yetiştirilen bir kulüp haline soktuktan sonraki süreçte elbette ki sportif başarı bizim için vazgeçilmez. O zaman size 3 sene sonra şampiyonluklar sözü verebilirim. Ama şu anda sadece temenniden öteye gitmez. Ama buna rağmen kimse kesinlikle yönetime gelir gelmez şampiyonluktan vazgeçtiğimizi algılamasın, sonuna kadar şampiyonluğun takipçisi olacağız. Ama bu sözü verebilmemiz için gerçekçi olmamız lazım. Ortadaki mevcut durum varken bol keseden seçim vaadi veren popülist yaklaşımlara sonuna kadar karşıyım" diye konuştu.

Balıkesir Beşiktaşlılar Derneği lokalindeki değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Beşiktaş başkan adayı Murat Aksu'ya Balıkesir Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Vural Alan ziyaretin anısına bir şilt verdi. Dernekten önce Beşiktaş kongre üyesi olan Balıkesir Emniyet Müdürü Coşkun Hayal'i makamında ziyaret eden Murat Aksu dernekteki temaslarının ardından valiliğe geçti. Burada Beşiktaş kongre üyesi olan İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan'ı ziyaret eden Murat Aksu, Vali Yılmaz Arslan'ı da makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Beşiktaş Kulübü'nün kongre sürecinde iddialı adaylardan biri olan Murat Aksu'nun yönetim kurulu listesindeki 7 ismi kesinleştirdiği öğrenildi. Aksu'nun yönetimindeki 7 kişinin Yahya Kemal Gencer, Ali Baransel, Gülengül Altınsay, Murat Akdoğan, Emre Berkil, Merdan Araz ve Faruk Pala olduğu öğrenildi.

BİZE ULAŞIN