Bir yılda 16 birincilik

Mersin'de, elde ettiği başarılar nedeniyle ''Toros Ekspresi'' olarak tanınan veteran milli atlet Hasan Kınalı, geçen yıl katıldığı 16 yarışmayı da birincilikle tamamladı.

Geçen yıla kadar 65-69 yaş kategorisinde mücadele eden Kınalı, bu yıl 70 yaşına basması nedeniyle artık 70-74 yaş kategorisinde koşacak.

Antrenmanlarını Toros Dağları eteğindeki Ayvagediği beldesinde sürdüren ve camiada ''Toros Ekspresi'' lakabıyla tanınan Kınalı, Ankara'da ilköğretim okulu öğrencilerinin katıldığı atletizm yarışmalarında oğluna haksızlık yapıldığına inandığı için başladığı atletizmde 21 yılı geride bıraktığını söyledi.

Her yıl çok sayıda turnuva ve şampiyonaya katıldığını belirten Kınalı, ''Atletizm hayatım boyunca ulusal ve uluslararası birçok yarışmaya katılarak çok sayıda madalya ve kupa aldım. Kentimizi ve ülkemi çok sayıda yarışta başarıyla temsil ettim. Geçen yıl katıldığım biri yurt dışı olmak üzere 16 yarışmada da ipi birincilikle göğüsleyerek, sayısını hatırlayamadığım madalyalara yenilerini ekledim'' dedi.

Bu yıl 70 yaşına basması nedeniyle 70-74 yaş kategorisinde koşacağını, bunun da kendisi açısından avantaj oluşturacağını dile getiren Kınalı, şöyle konuştu:

''Son yıllarda kendimden genç kişilerle koştuğum için zorlanıyordum. Ancak, bundan sonra daha yaşlılarla koşacağım için avantajlı olacağım. Bu da doğal olarak hedeflerimin yükselmesine neden oldu. Zaten katıldığım yarışlarda beni görünce çekinen rakiplerim, artık daha yarış başlamadan motivasyon eksikliği yaşayacak. Bu da başarı çıtamı yükseltecek. Bu yıl hedefim, yıllardır özlemini çektiğim Dünya Veteranlar Atletizm Şampiyonası'na katılabilmek. Eğer destek bulup katılabilirsem, yaş avantajını kullanarak buradan da iyi bir derece ile dönebilirim.''

Emekli maaşının yanı sıra Zafer Çarşısı'nda şemsiye ve çaydanlık tamir edip, çeşitli enstrümanlar satarak geçimini sağlayan Kınalı, ''Her yarış bana en az 500 TL'ye mal oluyor. Bu da maddi külfet getiriyor. Bunu karşılamakta zorlanıyorum. Bir alışveriş merkezinin desteği dışında gittiğim yerlerden gerekli ilgiyi göremiyorum. Destek verildiği takdirde bu yıl patlama yapabilirim'' diye konuştu.
İlgisizlikten yakınan Kınalı, her şeye karşın imkanları elverdiği ölçüde koşmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN