Biletler tarihe karışıyor

Belçika Birinci Futbol Ligi, futbol tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Maçlara biletle giriş devrini bitirmeyi amaçlayan projede, biletlerin yerini elektronik kimlik kartları alacak.

Futbolseverlerin stada gelmeden önce internet ortamında kimlik kartlarını; bilgisayarlarında bulunan kart okuyuculara yerleştirerek online şekilde yerlerini ayırmaları ve stada geldiklerinde de elektronik kimlik kartlarını statlarda bulunan okuyuculara okutması yeterli olacak.

3 BÜYÜKLERİN EFSANEVİ İSİMLERİ

FUTBOLCULARIN LAKAPLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

TEKNİK DİREKTÖRLERİN ÇILDIRDIĞI ANLAR - GALERİ


Ekonomi Bakanı Vincent Van Quickenborne, Belçika'da artık herkesin elektronik kimlik kartına sahip olduğunu, bu kimlikte bulunan çipi, artık birçok alanda kullanılması gerektiğini söyledi. Quickenborne, internetten uzun zamandır biletlerin satın alınabildiğini, ancak bu sistemde bilgisayardan çıktı alıp, bu çıktıyı stat gişelerinde biletle değiştirilmesi gerektiğini, bunun da kâğıt israfı olacağını ifade etti. Yeni sistemin kâğıt israfını da önleme açısından çok önemli olduğunu dile getiren Quickenborne, bu uygulamanın diğer ülkelerde örnek olunabilecek bir sistem olduğunu aktardı.

Yeni uygulamanın bütün müsabakalarda uygulanmaya geçmesinden önce, kısa bir süre denenecek. Sistem, 30 Ocak tarihinde oynanacak olan Charleroi-Lokeren ve 6 Mart tarihinde oynanacak Club Brugge-Roeselare karşılaşmalarında test edilecek. Yeni uygulamayla maçı izleyen herkesin kimliği belli olduğundan, taraftarlar arası şiddetin de önüne geçilebilecek. Uygulamayla birlikte sahte bilet ve karaborsa bilet satışlarının da tarihe karışacağı ifade ediliyor.
BİZE ULAŞIN