Daha güvenli 'kayak' için

Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezinde, 19 farklı noktaya yerleştirilen kameralarla, pistler, mekanik tesisler ve tehlikeli bölgelerde 24 saat gözetim yapılıyor.

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, Palandöken Kayak Merkezinde 19 farklı noktaya yerleştirilen kameralarla pistler, mekanik tesisler ve güvenlik açısından önemli noktaların izlendiğini söyledi.

Söz konusu uygulamanın şu anda Palandöken ve Ilgaz Kayak Merkezlerinde uygulandığını ifade eden Ayık, hedeflerinin pist ve telesiyej işletmelerini üstlendikleri diğer dağlarda da benzer uygulamalar yapmak olduğunu ifade etti.

Dağlarda her türlü güvenlik önlemini almaya çalıştıklarının altını çizen Ayık, güvenlik çalışmaları kapsamında, ilave olarak teknolojiden de yararlanmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Şu anda Palandöken'de kritik olarak tabir ettiğimiz bölgelerde kamera sistemi var. Bu hem güvenlik, hem de turizm açısından önemli. Dağın tamamını şu anda güvenlik kameralarıyla görebiliyoruz. Dağımız sürekli denetim altında. Zaten dağda her türlü güvenlik önlemini alıyoruz. Ama bu kamera sistemi de olması gereken bir sistem. Bu uygulama Palandöken'in dışında bir de Ilgaz'da var.''

İNTERNET ÜZERİNDEN TAKİP

Ayık, Palandöken Dağındaki kamera sisteminin önemli bir tarafının ise turizme sağlayacağı katkı olduğunu ifade etti.

''Kaymaya gelen insanların birinci önceliği pistler, ikinci önceliği de mekanik tesislerdir'' diyen Başkan Ayık, şöyle devam etti:

''Federasyon olarak iyi hizmetler verdiğimizi düşünüyorum. Dağlarımızda halı gibi artık dümdüz pistlerimiz var. Ayrıca teknolojik olanaklardan da yararlanıyoruz. Kamera sistemimiz de buna bir örnektir. Yakında özellikle pistleri gören kameraları, internet üzerinden linkler vererek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz ve federasyonumuz ile diğer bazı sitelerden tüm kayak severler seyredebilecek. Örneğin İstanbul'daki bir vatandaşımız Erzurum'a kayak için gelmeyi düşündüğünde, internetten bakıp kar, hava ve pistlerle ilgili son durumu canlı canlı görebilecek. Daha net bir kararla kayağa gelebilecek.''

KAYAKTA AB STANDARTLARI

Başkan Ayık, Türkiye'de kayak turizmi açısından önemli bir potansiyelin bulunduğuna değinerek, yerli ve yabancı misafirlere AB standartlarında kayak olanağı sunmaya çalıştıklarını bildirdi.

Özellikle pist ve telesiyej işletmeciliğini kendilerinin üstlendiği kayak merkezlerinde bu durumun daha net görülebildiğini ifade eden Ayık, şöyle devam etti:

''Federasyonumuzun bünyesinde, sorumluluğunda olan kayak merkezlerinde, AB standartlarında tüm önlemleri, tüm tedbirlerimizi alıyoruz. Güvenlik işaret ve ikaz levhalarımızdan güvenlik kameralarımıza, arama kurtarma ekiplerimizden personelimize varıncaya kadar son derece titiz bir çalışma sergiliyoruz. Kısacası tüm personelimizle AB standartlarında hizmet veriyoruz.''
BİZE ULAŞIN