Taraftara yazık

İngiltere'de maçlar soğukta zemin uygun olsa da taraftarın ulaşım güvenliği nedeniyle ertelenmişti. Kar yağışının vurduğu İstanbul'da ise seyirci güvenliğini kimse düşünmedi

İstanbul Valisi Muammer Güler'in günlerdir uyardığı yoğun kar yağışı dün sabah saatlerinde kenti felç etti. Bu gelişme, Turkcell Süper Lig'de verilen aranın ardından oynanması gereken karşılaşmaları da vurdu. Dün ertelenen Kasımpaşa-Bursaspor ve Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile bugün oynanması beklenen Galatasaray-Gaziantepspor mücadeleleri öncesi unutulan kesim yine futbolseverler oldu.

7 MAÇIN 6'SI İPTAL AMA
Naklen yayın politikalarından, hakem güvenliğine, futbolcu sağlığından gözlemci keyfine kadar her şeye dikkat eden Türk futbolu, yine taraftarını unuttu. Yoğun kar yağışı İstanbul'da sokakta yürümeyi bile zorlaştırırken, futbolun lokomotifi olan seyirci güvenliği önemsenmedi bile. Oysa İngiltere'de daha bu ay içinde yaşanan örnek bizim Avrupa'dan artık taktik, teknik ve ekipman eksiğimiz kalmasa da başka birçok konuda daha geride olduğumuzu gösteriyor. İngiltere Ligi'nde 9 ve 10 Ocak tarihlerinde elverişsiz hava şartları o hafta oynanması gereken 8 maçın 7'sinin ertelenmesine yol açtı. Ama bu karşılaşmaların ertelenme nedeni birisi dışında ne saha koşulları ne de futbolculardı. İngiltere Premier Ligi cuma ve cumartesi günü oynanması gereken 5, pazar günü oynanacak 2 maçı erteledi. Wigan-Aston Villa maçında zemin futbola izin vermedi. West Ham United'ın, Wolves ile oynaması gereken karşılaşmanın ertelenme kararı alındığında birçok kişi şaşkınlığa uğradı, çünkü Upton Park'ta futbol oynamayı engelleyecek hiçbir etken yoktu. Ama polisin tavsiye kararı şuydu: "Upton Park'ta sorun yok, ama etrafındaki caddeler ve ulaşım taraftarın güvenliğini riske atabilir. Bu yüzden maçın ertelenmesi yerinde olur."

BİR GÜN ÖNCE DUYURULDU
Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger bu aşırı hassasiyete büyük tepki gösterse de, lig yönetimi Hull-Chelsea, Liverpool-Tottenham, Fulham-Portsmouth, Burnley-Stoke ve Sunderland-Bolton mücadelelerini de taraftar güvenliği nedeniyle erteledi. Liverpool kulübünün sözcüsünün erteleme kararıyla ilgili açıklaması bizim tüm futbol yönetimimize ders verecek nitelikteydi: "Taraftarımızın güvenliği bizim için her şeyin üzerindedir. Önümüzdeki 48 saat içerisinde hava şartlarının kötüleşecek olması nedeniyle mücadeleyi gerekli birimlerle birlikte görüşerek erteleme kararı aldık."

BİZE ULAŞIN