4 şekerli veda

2000 Beşiktaşlı, 4 Konya Şekersporlu taraftarın izlediği maçta Kartal, 2. Lig temsilcisini Nobre ve Nihat'ın 2'şer golüyle geçip kupaya veda etti. İnönü'de gol sevincinden çok "Yeter Demirören" sesleri hakimdi

Beşiktaş'ta kongreye sayılı günler kala kulislerde atılan çalımlar, yaşanan gel-gitler, kongre yarışındaki güç ve iktidar oyunları, Beşiktaş-Konya Şeker maçındaki futbolu gölgede bırakacak boyuttaydı. Futbolculara taş çıkaracak kıvrak hareketler, siyaset üzerinden toplumun diline pelesenk olmuş, "Dün dündür, bugün de bugün" söylemini hatırlattı.

SİZCE BEŞİKTAŞ'IN BAŞKANI KİM OLSUN?


Mustafa Denizli'nin Necip'i defansta son adam olarak oynatarak yaptığı dahiyane deneme Beşiktaş'a az kalsın kötü bir sürpriz hazırlıyordu. Son kupa şampiyonu Beşiktaş için zayıf grupta dipten çıkma ve prestij anlamındaki bir maçtı. Galibiyet ödülü 100 bin dolar Beşiktaş'tan çok, 2.Lig futbolcuları için bir motivasyondu. Siyahbeyazlılar 23 dakikada Nobre (2) ve Nihat'ın golleriyle 3-0'ı yakalasa da İnönü heyecanını atan Konya Şeker 27'de Cafercan'la skoru 3-1'e getirdi. 34'te şutu direkten dönen Nihat'ın hırsı maçın amacının çok ötesindeydi. 44'te Cafercan'ın ortasında son adama çekilen Necip Uysal topu çıkarmak isterken kafayla kendi kalesine gol attı: 3-2. İnönü'de güneşe rağmen buz gibi ısıran hava şartlarında taraftar ile yönetim arasındaki soğuk savaş da doruktaydı. Az sayıdaki taraftar her golden sonra Demirören'e "Yeter" çağrısını yineleyip durdu.

KAZA OLMASIN DİYE TORAMAN
İbrahim Toraman'ın oyuna girişi ve yapılan değişiklikler olası bir kazanın daha önüne geçmek içindi. 2. yarı mütevazi kadrosu ve iki alt ligde yer almasına rağmen alkışlanacak bir futbol ortaya koyan Konya Şekersporlu futbolcular, bir ara beraberlik ümidine bile kapıldılar. Ancak gole aç Nihat maçın en hırslı adamı olarak sonlarda skoru 4-2'ye getirerek idman maçını noktaladı. Beşiktaş 7 maçlık galibiyet hasretine soğuk havada "az şekerli" bir maçla son verdi.

En pahalı ligler


Son 19 yılın en iyi takımları


Tarihin rekor transferleri

BİZE ULAŞIN