'Kesik' kalktı!

Performansı düşük hakemlere 'kesik' uygulamasının biteceğini söyleyen Oğuz Sarvan, 17.haftada sezonun en kötü yönetimini sergileyen Özkalfa'ya 18.haftada maç verdi

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, 2009- 10 sezonunun devre arasında gerçekleştirilen hakem seminerinde, "Bundan önce, maçlarda başarısız olan hakemleri bir sürelik de olsa uzaklaştırma yolu deniyorduk. Artık bu uygulamadan vazgeçme kararı aldık" diyerek bir devrin sona ereceğinin mesajını vermişti. MHK, aldığı bu radikal kararı, fazla geçmeden uygulamaya koydu. Üst Klasman Hakemi Deniz Çoban, ilk yarıdaki Bursa-F.Bahçe maçındaki performansıyla eleştirilmiş ve Süper Lig'den altı hatfalık bir uzaklaşma süreci yaşamıştı. Özkalfa da kötü performansı nedeniyle ilk yarıda 3 hafta maç alamadı. MHK, Çoban'a verdiği uzaklaştırmanın kısa modelini Özkalfa'ya uyguladı. İzmirli olması nedeniyle "MHK'nın prensi" olarak nitelendirilen Tolga Özkalfa, ilk yarının son haftasındaki Beşiktaş-Bursa maçında görev almış; kural hatası yaparak, sezonun en çok eleştirilen ve en başarısız hakem performansını ortaya koymuştu. Bu olay, MHK'ya de Futbol Federasyonu'na da büyük zarar vermişti.

SÜREKLİLİK ÖNEMLİ

Özkalfa, devrede Ordu ile A.Gücü arasındaki Türkiye Kupası maçını yönetti. Bu, Özkalfa'nın 2010'daki ilk görevi oldu. Özkalfa, 2009-2010 sezonunun ikinci yarısının start almasıyla, Süper Lig'deki mesaisine de Trabzon-Sivas maçıyla başladı. Sarvan'ın devre arasında yaptığı açıklama, artık uygulamada... Özkalfa'nın hem kupa hem de ikinci yarının ilk haftasında maç yönetmesi bunun açık bir göstergesi... Bu olay, Türk hakemliği için büyük bir değişim.Çünkü hakemlik, yıllar boyunca ceza-ödül sistemi üzerine yapılanmıştır ve yönetilmiştir. Tabii ki akıllarda bazı sorular kalıyor. Bu zamana kadar 'adalet' kelimesinden oldukça fazla bahseden fakat eşitliği daima tartışılan Oğuz Sarvan'ın MHK'sı, bu kararı her hakem için uygulayacak mı? Yoksa karar, Tolga Özkalfa'nın ayrıcalığı olarak mı kalacak?


BİZE ULAŞIN