"Son mücadeleymiş gibi..."

Fenerbahçe'nin Uruguaylı futbolcusu Diego Lugano, ligde hepsi final niteliğinde olan 6 maçlarının kaldığını, bu maçlarda hayatlarının son maçlarıymış gibi mücadele edip, hepsini kazanmak istediklerini söyledi.

Lugano, FBTV'deki ''Feneronline'' programında taraftarların, eski Fenerbahçeli futbolcular Rıdvan Dilmen ve Selçuk Yula ile bazı takım arkadaşlarının sorularını yanıtladı.

Uruguaylı futbolcu, Fenerbahçe'nin şampiyonluk şansıyla ilgili soru üzerine, Galatasaray karşısında aldıkları galibiyetin şampiyonluk hedefi konusunda kendilerine basamak atlattığını belirterek, ''Şampiyonluk yolunda gerekli motivasyona ve disipline sahibiz. Artık oyuncular olarak, 6 final niteliğinde maçımızın kaldığının farkındayız. Kalan maçlarda, hayatlarımızın belki de son maçlarıymış gibi çıkıp, ona göre mücadele edeceğiz. Bütün motivasyonumuz tamamen şampiyonluk için'' dedi.

Galatasaray ile yaptıkları derbi maçta stresin ve gerginliğin kendilerini ele geçirmesine, futbollarını oynamalarına engellemesine izin vermediklerini kaydeden Lugano, ''Bu maçın belki de bizim son şansımız olduğunu biliyorduk. O yüzden stresi, gerginliği her şeyi bir kenara bırakıp, deneyimli futbolcuların nasıl maça çıkması gerektiği, nasıl oynaması gerektiği gerçeğini göz önüne bulundurarak o şekilde mücadelemizi ettik. Derbide kalitemizi, farkımızı ortaya koyduğumuz için çok mutluyuz'' diye konuştu.

''BİLİCA İLE AYNI DİLİ KONUŞTUĞUMUZ İÇİN ANLAŞMAMIZ KOLAY OLUYOR''
Lugano, Bilica ile birlikte oynayınca daha başarılı olmasıyla ilgili bir soru üzerine, bunun normal olduğunu, çünkü aynı dili konuştuklarını söyledi.

Bilica ile aynı dili konuştukları için belki diğer oyunculara göre anlaşmalarının daha kolay olduğunu belirten Uruguaylı futbolcu, ''Bilica ile aynı dili konuştuğumuz için anlaşmamız kolay oluyor. Bilica ile bir arada çok maç oynamış olmamız da bir avantaj getiriyor olabilir'' dedi.

Lugano, Uruguay Milli Takımı'nda da savunmada Godin ile çok iyi anlaştığını kaydetti.

''KAYBETTİĞİMİZDE DÜNYA BAŞIMA YIKILMIŞ GİBİ OLUYOR''
Lugano, hissettiği sorumluluk nedeniyle yenilgiler sonrası kolay kolay sakinleşemediğini kaydederek, şöyle devam etti:

''Ben buradaysam tamamen Fenerbahçe'nin sayesindedir. O yüzden benim de onlara sahada en iyi futbolumu oynayarak bir karşılık vermem gerekiyor. Özellikle biraz duygusal bir oyuncu olduğum için kötü, negatif sonuçlarda çok kolay kendime dönemiyorum. Bu da saha içindeki hırsımdan kaynaklanıyor. Kaybetmeye bir türlü kendimi alıştıramıyorum. Kaybettiğimiz zaman gerçekten dünya başıma yıkılmış gibi oluyor. Kaybetmeye tahammülüm olmadığını zaten herkes biliyor. O yüzden yenilgilerden sonra birkaç gün kendime gelemiyorum.''

Lugano, takımda sakatlıkların çok olmasının başlıca nedeninin çok maç yapmaları olduğunu, takımda oyuncu yaş ortalamamasının diğer takımlara göre biraz daha yüksek olmasından dolayı geri dönüşlerin daha yavaş olabildiğini söyledi.

Uruguaylı futbolcu, her maç rakip ceza sahasında faullere maruz kaldığını, ancak hakemlerin bunları görmediğinden şikayet etti.
Lugano, Fenerbahçe'de Sevilla'ya karşı oynadıkları iki maçı, Chelsea maçını ve Trabzonspor'u İzmir'de yenip şampiyon oldukları maçları unutamadığını söyledi.

''UMUT BULUT, BOBO, NOBRE, CANGELE, KEİTA'YA KARŞI OYNAMAK ZOR''
Lugano, kendisini en çok zorlayan forvet oyuncularıyla ilgili soru üzerine, Trabzonsporlu Umut Bulut, Beşiktaşlı Nobre ve Bobo, Kayserispor'dan Cangele ve Galatasaray'dan Keita'yı saydı.

''Umut Bulut'a karşı oynamak benim için zor'' diyen Lugano, ''Çünkü fiziksel anlamda çok yetenekli, süratli, çok hareketli ve teknik bir oyuncu. Beşiktaş'tan Nobre, Bobo, Kayserispor'dan Cangele ve Galatasaray'dan Keita da her defans oyuncusu için sorun yaratabilecek forvetler'' dedi.

TAKIM ARKADAŞLARININ SORULARI
Lugano, kaleci Volkan Demirel'in ''Benim dışımda birlikte oynadığı en iyi kaleci kim?'' sorusu üzerine, ''En iyisi Volkan ama Rogerio Ceni'yi Volkan'dan sonra birlikte oynadığım en iyi kaleci olarak gösterebilirim'' dedi.

Takım kaptanı Alex'in, ''Güney Amerika futboluyla Türk futbolu arasındaki farklar neler?'' sorusu üzerine Uruguaylı futbolcu, Güney Amerika'da oyuncuların birebir zorlamaları sevdiğini, oradaki yetenekli oyuncuların biraz daha faul yapılamama lüksü olduğunu, Türkiye'de ise daha fazla markajın olduğunu, topun ayakta daha az tutulduğunu, daha fazla yakın mücadelenin, sertliğin yaşandığı ve ''Daha sert girelim ki daha az oynasın, başımıza daha az dert açsın'' diye bir anlayışın olduğunu savundu.

Lugano, Deivid'in ''Neden çok eli sıkı biri? Ayrıca maçlardaki yüz ifadesini neye bağlıyor?'' sorusu üzerine, cimri değil, tutumlu olduğunu söyledi. Ailesinin geleceği için ve başkasına yardım etmek amaçlı tamamen kazandığı parayı tuttuğunu anlatan Lugano, ''Deivid'in bana söylediklerini kabul etmiyorum. Gözlerini açma olayı da maçlarda yaptığım genel hareketler. Burada da belki Deivid'e gönderme yapacağım, hani bir alışveriş merkezine girip çok pahalı şeyler almaktansa, ben evde kalıp çocuklarımla oynayıp onlara zaman ayırmayı tercih ederim. Vaktimi de daha hayırlı şeylere harcamak isterim. Son model arabalara parayı yatırmaktansa daha mantıklı işler yer almayı isterim'' diye konuştu.

Vederson'un, ''Maçlar sırasında saha içinde aklında neler geçiyor?'' sorusu üzerine Uruguaylı futbolcu, işine konsantre olduğunu belirterek, ''Kazandığımız zaman her şey güzel. Nankör olma hakkına sahip değiliz. Mesleğimizin gerektirdiği şekilde her şeyimizi sahaya koymalıyız. Bunları düşünüyorum. Bazen bu sebeple aşırı reaksiyon gösterdiğim zaman oluyor. Onunda cezasını bazen para, bazen kart olarak ödüyorum'' dedi.

''LİGİN EN İYİ 11'İ FENERBAHÇE 11'İ''
Uruguaylı futbolcu, ''Lugano'ya göre ligin en iyi 11'i nasıl?'' sorusu üzerine, Fenerbahçe kadrosunun ligin en iyi 11'i olduğunu söyledi.

Lugano, ''Ama mutlaka bir 11 yapmam gerekiyorsa Fenerbahçe'nin kadrosunun dışında ikinci bir 11 yapabilirim'' diyerek, şu isimleri sıraladı:

Serdar, Ali Turan, Ömer, Ferrari, Ivan, Selçuk İnan, Ernst, Keita, Turgay, Cangele, Umut Bulut.

Uruguaylı futbolcu, Dünya Kupası'nda zor bir grupta yer aldıklarını, ancak sonuna kadar gitmek istediklerini belirterek, Türkiye'nin kupada yer almamasına üzüldüğünü söyledi.


BİZE ULAŞIN