Sınav günü start krizi

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu startı YGS ile çakıştı. İstanbul'da 04:00-17:00 arası kapalı yollar bu bölgede sınava girecek öğrencileri kara kara düşündürüyor

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun Organizasyon Komitesi, 11 Nisan'da İstanbul'da startı verilecek yarış için Tarihi Yarımada'da bazı yolların trafiğe kapatılacağını açıkladı. Buna göre, 11 Nisan Pazar günü 04:00- 17:00 saatleri arasında Yenikapı Deniz Otobüsleri İskelesi'nden Eminönü Vapur İskelesi'ne kadar Sahilyolu gidişdönüş ile Ahırkapı'dan Sultanahmet Meydanı'na çıkan yol ve Sultanahmet Meydanı'nın tamamı trafiğe kapatılacak. Aynı gün Türkiye'de yüz binleri, İstanbul'da 10 binleri çok yakından ilgilendiren önemli bir olay daha var: Yükseköğrenim Geçiş Sınavı. Komite, startın böyle önemli bir sınavın yapılacağı günle çakışması üzerine açıklamasının sonuna, "Pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı yapılacağı için söz konusu bölgelerde sınava girecek adayların bu duruma dikkat etmeleri gerekiyor" ifadesini de koydu. Bölgede sınavda kullanılacak okullar arasında Ahmet Rasim Lisesi, Çemberlitaş Anadolu Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi, İstanbul Lisesi, Kocamustafapaşa Lisesi, Cağaloğlu Kız Meslek Lisesi, Cağaoğlu Anadolu Moda Tasarım Lisesi, Matbaa Meslek Lisesi, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi, Sultanahmet Suphipaşa Ticaret Meslek Lisesi, Eminönü Halk Eğitim Merkezi bulunuyor.

ARTIK TARİH DEĞİŞMEZ

Üniversiteye girişte ilk aşama olan bu sınava bu bölgede girecekler dışında, bu semtlerde oturan veya buradan geçen yolları kullanacak olanlar da sıkıntı yaşayacak. Sınavın veya yarışın günü değişmeyeceğinden nasıl bir önlem alınacağı bilinmiyor. Bu tabloda, bu bölgede sınava gireceklerin ya da bu yolları kullanacakların fırsat eşitsizliği yaşayıp yaşamayacakları tartışılıyor.


BİZE ULAŞIN