"Türk futbolcusu kendi tarzını oturtmalı"

(A) Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, Türk futbolcusunun teknik beceri açısından eksiğinin bulunmadığını, kendi tarzını oturtmak gerektiğini ifade etti.

Nike'ın ''Inside The Elite'' eğitim programı kapsamında Güney Afrika'ya giderek Johannesburg'da umut vaat eden 30 genç futbolcuyla bir araya gelen Hiddink'in burada Türk futbolu ve futbolcularla ilgili değerlendirmeler yaptığı bildirildi.

Hiddink'in seyahatiyle ilgili yapılan açıklamada, Hollandalı çalıştırıcının ifadelerine de yer verildi.
Türkiye Futbol Federasyonu'nun yaptığı ciddi teklifin kendisinde olumlu izlenimler bıraktığını kaydeden Hollandalı teknik adam, şu ifadeleri kullandı:

''Benden istedikleri sadece şampiyonaya katılmak da değildi. Ama tabi, önümüzdeki Avrupa Şampiyonası'na katılmak istiyoruz. Türkiye bir futbol ülkesi. İnsanlar futbola bayılıyor. Bunu uzun bir süre önce görmüştüm. Şimdi herkes büyük bir ilerleme kaydetmiş. Türk futbolcusunun kendi tarzını oturtmak gerekiyor. Bu tarz, teknik beceriye dayanıyor. Oyuncuların teknik beceri açısından eksikleri yok. Futbol oynamayı çok seviyorlar. Öncelikle işime başlayacağım ve analizimi yapacağım. Bence önemli olan, insanların Türk Milli Takımı'nı izlemekten keyif almaları.''

Bilgi ve deneyimiyle milli takıma yararlı olmayı umduğunu ancak bunu tek başına yapamayacağını, bu noktada oyuncuların ne yapacağının da çok önemli olduğunu kaydeden Hiddink'in, her şeyini Türk futboluna adayacağını belirttiği ifade edildi.

Ziyareti sırasında Johannesburg'da Life Centre binasına uğrayan Hiddink'in, Nike (RED) bağcıklarını takarak, AIDS ile mücadeleye destek verdiği kaydedildi.

BİZE ULAŞIN