Bile bile lades!

MHK, talimattaki "Klasman hakemi, Süper Lig'de maç yönetemez" hükmünü göz göre göre çiğnedi. Klasman hakemi Serdar Karakaş Kasımpaşa-Ankaragücü maçını yönetti

Salı 13.04.2010
Son Güncelleme: Salı 13.04.2010
ABONE OL
Ligde gözler zirve yarışı ve düşme hattına odaklanmışken, fazla ilgi çekmeyen Kasımpaşa-Ankaragücü maçı ilginç bir olaya sahne oldu. Orta hakem İlker Meral ikinci dakikada sakatlandı ve mücadeleyi dördüncü hakem Serdar Karakaş yönetti. 4. hakemin, sakatlanan orta hakemin yerini alması gayet normal. Ancak bu tabloda gözlerden uzak bir sıkıntı; tutarsızlık var. MHK, bu sezon klasman hakemlerini ligde 4. hakem olarak kullandı. Bu görev, ilk yedi haftada klasmandan yalnızca Erdem İren'e layık görüldü; 8. haftadan sonra uygulamaya hız verildi... Bu noktadaki sorun, TFF'nin talimatları... Hakemlerin klasmanlarını tanımlayan talimatta klasman hakemi için, "Süper Lig ile 1. Lig dışı müsabakalarda ve Türkiye Kupası Kademe müsabakalarında Hakem; tüm Liglerde 4. Hakem olarak görev alan hakemlerdir" ifadesi bulunuyor. Dolayısıyla klasman hakemleri Süper Lig ve Birinci Lig'de (Bank Asya) hakemlik yapamıyorlar. Müsabaka Talimatı'nın 27. Maddesinde "Hakem sakatlandığında yerine 4. hakem veya kıdemli yardımcı görev yapar" yazıyor.

BİZ UYARDIK FAKAT...
SABAH, 9 Ekim 2009 tarihinde 'ATEŞLE DANS'başlığı ile klasman hakemlerinin Süper Lig'de 4. hakem olarak kullanılmasının olası bir terslikte sorun olabileceğini vurguladı. MHK, uyarıyı kulak arkası etti ve en sonunda bir 'Klasman Hakemi' talimatlara aykırı maç yönetti. Üstelik Karakaş'ın Süper Lig deneyimi sadece iki (İkisi de 4. hakem) maçtı. Bank Asya'da tek maç yönetmeden Süper Lig'e çıkan Serdar Karakaş, zorlu sınavda net bir penaltıyı atladı. MHK'ya ise "Bir Klasman Hakemi Süper Lig'de maç yönetebilir mi, yönetemez mi?" sorusuna yanıt vermek kaldı. Bakalım MHK Başkanı Oğuz Sarvan bugün bu konuya da açıklık getirecek mi? TFF ile arası iyi olmayan A.Gücü Başkanı Ahmet Gökçek itiraz ederse sonuç ne olacak?