Dikkat! Hırsız var

İstatistiklerde F.Bahçe'nin Beşiktaş'a belirgin üstünlüğü var. Pas trafiğinde rakibine fark atan Kanarya, top çalmada da 695'e 449 önde. Beşiktaş'ın ise top kaybı sayısı daha fazla (592-524)

Derbiye iki gün kala SABAH Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın bu sezon Süper Lig maçlarındaki performanslarını mercek altına aldı. İki ezeli rakibin analizinin kaynağı ise takımların istatistikleri... Hükmen kazanılan Ankara maçları hariç 27'şer mücadelede Fenerbahçe'nin istatistiklerde Beşiktaş'a üstünlüğü göze çarpıyor. En belirgin farklar; paslar ve ikili mücadelelerde... 27 lig maçında 14 bin 142 pas yapan Kanarya, bunların yüzde 76'sında (10 bin 703) isabet buldu. Beşiktaş ise 12 bin 132 pasla rakibinin gerisinde kaldı. Kartal'ın isabet oranı da Fenerbahçe'ye göre düşük. Beşiktaş 8 bin 719 isabetli pasla yüzde 72'lik isabet oranına sahip... Zorlu derbide en önemli özellik; ayakta kalabilmek; yani 'DİRENÇ' olacak. Daha çok top çalanın ve az kaybedenin şansı kuşkusuz artacak. Bu bölgede Fink, Ernst ve eğer oynarsa Gökhan Gönül'ün rolü büyük olacak. Çünkü bu 3 oyuncu, takımlarının en fazla top çalan isimleri... Bugüne kadar ikili mücadelelerde 695 top çalan Fenerbahçe, 524 defa top kaybı yaptı. 449 top çalan Beşiktaş'ın ise toplamda 592 top kaybı var. İşin özü; bu istatistikte de Fenerbahçe açık ara önde... Sarı-lacivertli takım 168 defa gol pozisyonuna girerken, savunma hattı rakiplerine 97 pozisyon şansı tanıdı. Beşiktaş 154 gol pozisyonuyla sarı-lacivertlilerin gerisinde... Aynı zamanda da 114 pozisyonla savunmada göründüğünün tersine rakibine oranla daha başarısız.

SİZCE DERBİ NASIL SONUÇLANIR?-ANKET

KARTAL'IN FARKI KANATLAR
Beşiktaş'ın üstün olduğu istatistikler de var. Mesela orta ve doğal olarak kornerler... Fenerbahçe'den 42 daha fazla köşe atışı kullanan Beşiktaş (179 - 137) rakip ceza alanına 605 orta yaptı; bunların 167'sinde isabet buldu (Yüzde 28 isabet). Ceza sahasına 515 ortası olan Fenerbahçe'nin bu istatistikteki isabet oranı yüzde 22 (115 isabetli orta)... Tüm bu rakamlar; Fenerbahçe'nin ezeli rakibi Beşiktaş'a oranla daha fazla topla oynadığı ve saha içinde daha verimli olduğunun altını çiziyor. Bir de ofsayt sayılarını ekleyelim. Sarı-lacivertli takım 29 haftada çıktığı 27 maçta 62, siyah-beyazlılar ise 80 defa yardımcı hakemlerin bayraklarına takıldılar. Bu rakam da istatistiklerin tezini kuvvetlendiriyor. Rakamların, Fenerbahçe'nin üstünlüğünden taraf olduğunu görmemek mümkün değil...

BİZE ULAŞIN