Minderde Avluca mucizesi

Sakatlığına rağmen Azerbaycan'da mindere çıkan 34 yaşındaki Nazmi Avluca, Avrupa şampiyonu oldu; Rıza Kayaalp de altın madalya kazandı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Avrupa Güreş Şampiyonası'nda, Grekoromen Milli Takımı'ndan 84 kiloda Nazmi Avluca ve 120 kiloda Rıza Kayaalp altın madalya kazandı. 2 dünya, 3 Avrupa şampiyonluğu, bir olimpiyat üçüncülüğü bulunan Avluca, diz yan bağlarındaki sakatlığı nedeniyle dizlikle mindere çıkmasına rağmen başarılı müsabakalar çıkardı.

RUS RAKİBİNİ DİZE GETİRDİ
İlk turda Azerbaycan'dan Shalva Gadabadze'yi tuşla deviren milli güreşçi, ikinci turda Hırvat Nenad Zugaj'ı, çeyrek finalde İtalyan Vincenzo Scıbılıa'yı ve grup finalinde de Fransız Melonin Noumonvi'yi 2-0 yenerek finalist oldu. Nazmi Avluca finalde Rusya'nın 6 Avrupa, 2 dünya ve 1 olimpiyat şampiyonluğu bulunan güreşçisi Alexey Mishin'i dize getirdi. İlk periyodu 1-0 kaybetmesine rağmen pes etmeyen Avluca, 2. ve 3. periyodu aynı skorla 1-0 alarak, 2-1 kazandı ve altın madalya aldı.

AZERİ HALKINA TEŞEKKÜR
34 yaşındaki Avluca, dizindeki sakatlığına rağmen takımı yalnız bırakmak istemediği için Bakü'ye geldiğini belirterek, "Ağrılarım vardı. Fakat Allah yardım etti. Şampiyonluğumda desteğini gördüğüm antrenör, kulübüm ASKİ Spor'a ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e teşekkür ediyorum. Şampiyonluğum ile sadece Türk halkını değil, buradaki Azeri kardeşlerimi de sevindirdim" dedi. Grekoromen Milli Takımı'ndan 120 kiloda mindere çıkan Rıza Kayaalp da dün altın madalya kazandı. Kayaalp, Sırbistan'dan Radomir Petkoviç ile finalde karşılaştı, rakibini 2-0 (5-0/2-0) yenerek şampiyon olmayı başardı. 96 kiloda yarışan Cenk İldem de bronz madalyanın sahibi oldu.

BİZE ULAŞIN