Jo'bulani tanıtıldı

Güney Afrika'da düzenlenecek olan 2010 Dünya Kupası'nın resmi sponsorlarından Adidas firması, turnuvanın final maçı için özel olarak üretilen resmi top 'Jo'bulani'yi görkemli bir törenle tanıttı.

Almanya'nın Herzogenaurach kentinde yapılan tanıtıma, Güney Afrika milli takımı oyuncuları, takımın teknik direktörü Carlos Alberto Parreira ve efsanevi Alman futbolcu Franz Beckenbauer de katıldı.

Jo'bulani, dünya kupası maçları için üretilen Jabulani modelinin altın rengi desenli özel bir versiyonu. İsmini, 'Altın Şehir' lakaplı Güney Afrika başkenti Johannesburg'dan alan top üzerinde, yerel unsurların ilham verdiği desenler kullanıldı. Jo'bulani'ye hakim olan renk; altın sarısı.

Adidas'tan yapılan açıklamaya göre, yeni 'Grip'n'Groove' (Tutuş ve çizgi) teknolojisiyle üretilen top, vurulduğunda olağanüstü derecede sabit bir uçuş ve bütün şartlarda üstün bir hakimiyet ayrıcalığı tanıyor. Tamamen yeni 8 termal kalıplı 3-D panellerin, kusursuz bir yuvarlaklık kazandırdığı belirtiliyor.

Alman firma, Jo'bulani ile ikinci kez bir dünya kupası finalinin topunu üretmiş oluyor. Adidas, daha önce 2006 Almanya Dünya Kupası'nın 9 Temmuz'unda oynanan finali için 'Teamgeist Berlin'i üretmişti. Jo'bulani, bugünden itibaren bütün dünyada satışa sunuluyor.

Jo'bulani'ye ilham veren Jabulani ise, 2010 Dünya Kupası öncesinde, 2009 Dünya Kulüpler Kupası ve 2010 Afrika Uluslar Kupası'nda turnuva topu olarak kullanılmıştı. Jabulani, Zulu dilinde 'Kutlamak' anlamına geliyor.

BİZE ULAŞIN