Hiddink'ten destek

Türk Milli Takımı Teknik Direktörü Guus Hiddink, Türkiye'nin, Avrupa Futbol Şampiyonası gibi prestijli bir turnuvaya ev sahibi olarak iyi bir seçim olacağı inancını dile getirirken Türkiye'de futbola olan tutku ile Türk futbol federasyonu ve hükümetinin futbolun gelişmesine yönelik "ciddi yaklaşımı"na vurgu yaptı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Guus Hiddink, Türkiye'nin, Avrupa Futbol Şampiyonası gibi prestijli bir turnuvaya ev sahipliği olarak iyi bir seçim olacağına inandığını belirtirken buna nedeni olarak da sadece Türkiye'de futbola olan tutku değil aynı zamanda Türk futbol federasyonu ve hükümetinin futbolun gelişmesine yönelik uzun vadeli yaklaşımını gösterdi.

Hükümetin altı yeni stadyumun inşası ve Atatürk Olimpik stadyumunu onarımı için 1.3 milyar dolar yatırım yapmasına ilişkin olarak "Planın ciddiyetini görüyorsunuz ve çok iyi olanı, finansal olarak hükümet tarafından desteklenmesidir. Eğer, (turnuvayı) elde etmezlerse de stadyumları yenilemeye devam ederler. Bu, futbola çok ciddi bir yaklaşımdır" değerlendirmesini yaptı.

BBC: "TÜRKİYE'NİN ÇÖZMESİ GEREKEN İMAJ SORUNLARI DA VAR"


BBC ise, Mayıs ayında UEFA'nın, Fransa, İtalya ile Türkiye arasında bir tercih yapacağına dikkat çekerek, "Avrupa futbolunu yöneten kuruluş, her ikisi büyük futbol turnuvalarına ev sahipliğini yapma konusunda deneyimli olan Fransa veya İtalya gibi güvenli tercihlere mi yönelecek ya da deneyimsiz ancak futbol çılgını Türkiye'yi tercih edecek mi" dedi. BBC şu yorumu yaptı:

"Türkiye'nin çözmesi gereken imaj sorunları da var. Birçok kişi, Türkiye'de meydana gelen kavgalar ve serseriliğe işaret ediyor ve birçok İngiliz taraftarı da, elbette ki 2000 yılında UEFA kupası yarı finalinin arifesinde iki Leeds taraftarının bıçaklanarak öldürülmesini anımsıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN