Son gülen Kanarya

Ali Sami Yen'de Galatasaray ve Bursaspor'un nefes kesen 90 dakikasından gol sesi çıkmayınca kazanan Fenerbahçe oldu!

Ali Sami Yen bir Bursaspor'un bir de dünya kadar spekülasyonun ev sahipliğini yaptı. Futbolcular sahadan ziyade 'yüksek gerilim hattı'na çıktılar! Bursa daha tedirgin ilk yarıda. Ev sahibiyse öyle çok ev sahipliği yapmıyor ama kantarın topuzu birazcık daha onlardan yana sanki. Takım olarak daha hırslılar öncekilere göre. Yarattıkları pozisyonlar tam net sınıfına girmez ama 'rakibi itinayla daraltma uygulamaları'ndan tam puan alır. Hatta henüz 1'de Keita'nın ortası Baros'un 'kaygan' kafasına otursa golü de bulacaklar. Ama sadece daraltma ve bunaltmayla yetiniyorlar. Bu nedenle Bursa kanatlardan çıkıp topu Sercan'la buluşturma organizasyonlarda hep sınıfta kalıyor. 20'de ofsaytmış gibi yapan bir 'devam' pozisyonuyla ceza sahasıyla tanışıyorlar. Aykut'la karşı karşıya kalacakken son çizgiyle 'hesaplaşıyor' Sercan. Ki bu, Bursaspor'un 'fazla heyecandan' kaçırdığı pozisyonlar serisinin başlangıcı oluyor. Bu durum maç boyu devam ediyor. İkinci yarı 'dana ve kuyruğu' başrolü kapınca iki taraf da kopartmak için asılıyor. Bu da sıkı bir çekişme ve gerilim demek. Futbola tam olarak var denemez ama mücadele son sınırda. 48 ve 50 Sercan'ın ya 'adrenalin çarpmasından' ya da 'olanın hepsi bu olduğundan' kaleciyle karşı karşıya kalıp kaçırdığı anlar. 61'de Ömer serbest vuruştan gelen topla 'avladım bu sefer' dese de Aykut geçit vermiyor. 64 ve 66'da ise Keita- Ivankov çekişmesi yaşanıyor. Kaleye 2 metre kalıyor, top çizgiyle tanışmıyor. Başka pozisyonlar da var dakikalar daraldıkça iki takımı da daraltan. Buraya sığmaz ancak özetlenebilir: Kaleciler başarılı diyebilirsiniz ama vuruşları yapanlarla yeteneği aynı cümlede kullanmayalım da!

FARK DA EZELİ RAKİBE
2. yarının en şaşaalı anını 74 ve 75'te bir Neill'e bir de Zapo'ya çıkarttığı kırmızı kartla hakem yaşatıyor. Nefes aldırmayan son 15'ten gol çıkmayınca işten nasibini kararlarıyla hakem alıyor. Tezahüratlar onu anıyor! Gökten düşen puanların biri konuğa biri ev sah i b i n e aradaki fark da ezeli rakibe gidiyor!

ALİ SAMİ YEN'DE ÇİFTE MATEM
Bursaspor'da kariyerinin en iyi sezonunu geçiren Ali Tandoğan, liderliği kaybettikleri 90 dakikanın ardından Ali Sami Yen'in çimlerine yığılıp kalırken, Galatasaray'ın Fildişili yıldızı Abdul Kader Keita da en az rakibi kadar üzgündü. Karşılaşmada üç net gol fırsatından faydalanamayan Kader Keita'nın verdiği mücadele ise tribünlerden alkış aldı.

BİZE ULAŞIN