Yasemin Dalkılıç hastaneye kaldırıldı

Kaş İlçesinde, rekor dalışa hazırlanan Yasemin Dalkılıç, dalış yaptığı sırada rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Dalkılıç, yaptığı antrenman dalışında 106 metre derinde rahatsızlandı. Kalbi duran ve ağzından kan gelen rekortmen sporcu, ambulans helikopterle Antalya´da hastaneye kaldırıldı. Dalkılıç´ın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

YETKİLİLER, DALKILIÇ'IN RUTİN KONTROLLER İÇİN ANTALYA'YA GÖNDERİLDİĞİNİ BİLDİRDİLER

Dünya rekor denemesi çalışmaları için Antalya'nın Kaş ilçesinde bulunan serbest dalış sporcusu Yasemin Dalkılıç'ın sağlık durumunun iyi olduğu, rutin kontroller için Antalya'ya gönderildiği kaydedildi.


Kay'ta 1 Mayısta gerçekleştireceği rekor denemeleri için çalışmalarını sürdüren Yasemin Dalkılıç'ın annesi Şeyma Dalkılıç, yaptığı açıklamada, çalışmaları çerçevesinde bugün 120 metre dalış denemesi yapan kızı Yasemin Dalkılıç'ın rahatsızlandığını ve ambulans helikopterle Antalya'ya gönderildiğini belirtti. Şeyma Dalkılıç, kızının bilincinin açık olduğunu kaydetti.

Öte yandan dalış ekibindeki yetkililer, Dalkılıç'ın 1 Mayısta yapacağı rekor denemesi için çalışmalarını sürdürdüğünü ve daha önce 106 metreye dalan Yasemin Dalkılıç'ın bugün de 120 metreye dalış çalışmalarını denediğini vurguladılar.

100 metrenin altındaki dalışlardan sonra sağlık durumu ile ilgili ortaya çıkabilecek sonuçlar bilinmediği için tedbir amaçlı kontroller yapıldığını vurgulayan yetkililer, Dalkılıç'ın da bu tür rutin kontroller için Antalya'ya gönderildiğini bildirdiler.

Yetkililer, bu tür dalışların sık yaşanmaması ve bu dalışlarda Dalkılıç'ın 100 metreyi geçmesi nedeniyle dalıştan sonra tam teşekküllü bir hastanede kontrolünün yapılması gerektiğini ve bunun dünyanın öngördüğü bir kural olduğunu ifade ettiler.

DALKILIÇ'IN SAĞLIK DURUMU İYİ

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. Abdullah Erdoğan, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Yasemin Dalkılıç'ın son durumuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Başhekim Doç.Dr. Abdullah Erdoğan, "Dalkılıç'ın sağlık durumu iyi. Deneme sırasında böyle bir durum yaşanmış. Son durumunu görmek için buraya geldi. Tüm fonksiyonları yerinde. Evine gönderilecek şekilde" dedi. 1 Mayıs tarihinde yeni rekor denemesine Antalya'nın Kaş ilçesinde hazırlanan Yasemin Dalkılıç'ın dünyayı ilgilendiren böyle bir dalıştan dolayı bütün tetkiklerinin değerlendirilmesi gerektiğini belirten Doç.Dr. Erdoğan, şunları söyledi: "İlk geldiğinden beri herhangi bir değişiklik yok. Sağlık durumu iyi. Kesinleştirmek için birkaç tetkike ihtiyacımız var. Görüntülemeler bitince rekor denemesi için geri göndereceğiz."

Doç.Dr. Erdoğan, bir gazetecinin Yasemin Dalkılıç'ın ağzından ve burnundan kan geldiğiyle ilgili sorusuna şöyle karşılık verdi: "Kendisi bunu hatırlamıyor. Yanında bulunan öğretmenleri söyledi. Geliş şikayetleri arasında öksürükle beraber kan geldiği var. Biz herhangi bir şey görmedik. Buraya geldiğinde öyle bir şey yoktu."

BİZE ULAŞIN