Özat'tan 'Rijkaard' açıklaması

Ankaragücü Yardımcı Antrenörü Ümit Özat, "Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard'ın yerinde bir Türk teknik adam oysaydı, çoktan bavulunu eline verine vapura bindirirlerdi" dedi.

Ankaragücü Genel Menajeri Ender Yurtgüven, yardımcı antrenör Ümit Özat, futbolcular Hürriyet Gücer, Elyasa Süme ve Jerome Rothen, Sol Kapalı Taraftar Grubu ve Gazi Üniversitesi Ankaragüçlüler Grubu tarafından organize edilen '100. yılına doğru Ankaragücü' paneline katıldı. Ankaragücü Yardımcı Antrenörü Ümit Özat, Ankaragücü'ndeki geleceği ve gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

Özat, başarının adım adım gerçekleşmesi ve bunun sabit hale getirilmesi gerektiğini belirterek, "İstanbul takımları her sezon Avrupa Kupası alma iddiasıyla sezona başlıyor. Ancak Şubat ayını bile göremiyor. Dünyada kupalara oynayan takımlar 500 milyon Euro bütçelerle mücadele ediyor. Türk takımları ise 100 milyon Euro civarında bütçelerle buna kafa tutmaya çalışıyor. Bu durum marketin süpermarkete olan mücadelesine benziyor. Şu anda aynı durum Anadolu ve İstanbul takımları arasında da var. Bence merdivenler yavaş yavaş çıkılmalı. Sivasspor gibi bir sezon şampiyonluğa, öteki sezon küme düşmemeye oynayacaksak
böyle ikinciliği istemem. Galatasaray'ın Avrupa Kupası kazandıktan sonra bunun devamını getirememesi de buna örnek gösterilebilir" diye konuştu.

"RİJKAARD'IN YERİNDE BİR TÜRK TEKNİK ADAM OLSA, ÇOKTAN ELİNE BAVULU VERİLİP VAPURA BİNDİRİLİRDİ"


Antrenörlükte başarıya ilişkin bir soruya ise Ümit Özat, "Kimse Rijkaard'ın kariyerine laf söyleyemez. Şampiyonlar Ligi'ni kazanmış bir teknik adam. Bugün Rijkaard'ın yerinde bir Türk teknik adam olsa, çoktan eline bavulu verilip vapura bindirilirdi. Hiddink, Avrupa Şampiyonu olduktan sonra 3 ayda Fenerbahçe'den gönderildi. Aragones ve Del Bosque gibi isimler 1 senede gönderildi. Başarıya çok farklı bakıyoruz. Başarılı oldukları yerde dünya starlarıyla çalışan teknik adamlara burada 5. sınıf yabancı oyuncular verip, 'hadi başarılı ol' diyoruz. Böyle olmamalı. Antrenörlük atla deve değil. Bir antrenörün takıma katkısı en fazla yüzde 30'dur. O da otorite ve futbolcularla ilişkidir" ifadelerini kullandı.

"BUNDAN SONRA TEKNİK DİREKTÖRLÜĞÜ DÜŞÜNÜYORUM. KİMSENİN YANINDA YARDIMCI ANTRENÖRLÜK YAPMAM"

Ümit Özat, gelecek sezon Bülent Uygun ile anlaşıldığı haberleri ve gelecek sezon ne yapacağına dair sorulara ise, "Ben bundan sonra teknik direktörlüğü düşünüyorum. Kimsenin yanında yardımcı antrenörlük yapmam. Sadece Lemerre'nin yanında yardımcı antrenörlük yapabilirim. Sezon sonunda ne yapacağıma ilişkin kararımı verdim. Ama şu anda önümüzde önemli maçlar olduğu için bunu açıklamak istemiyorum. Kararımı sezon sonu açıklayacağım. Benim burada 3 yıllık mukavelem var. Ben hiçbir zaman para peşinde koşmadım. Mutlu olmadığım, haksızlığa uğradığımı hissettiğim anda ani kararlar alabilirim. Ankaragücü 100 yıllık, büyük bir camia. Burada bazı şeyleri beğendirmek zor oluyor. Çok zor bir 5 ay geçirdim. Yorulduğum, kırıldığım anlar oldu. Ailemle görüşeceğim. Belki 1 sezon ara verebilirim. Ben giderim veya kalırım ama Ankaragücü bundan sonra her zaman zirveye oynar. Ümit Özat, iki hafta sonra oynayacakları Fenerbahçe maçının speküle edilmesiyle ilgili olarak ise, "İki takım taraftarları arasında kardeşlik var. Ama biz sahada bunu düşünmüyoruz. Ben Ankaragücü'nün ekmeğini yiyorum ve başarılı olmasını istiyorum. Şu söylemeliyim ki, Fenerbahçe'yi yenersek, en büyük Ankaragüçlü'den daha çok sevineceğim" diye konuştu.
Ümit Özat, genç oyuncuları Umut Sözen'in gelecekte Türkiye'nin en büyük yıldızlarından biri olacağını sözlerine ekledi.

ENDER YURTGÜVEN: "BÜLENT UYGUN İLE SÖZLEŞME İMZALADIĞIMIZA DAİR HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Ankaragücü Kulübü Genel Menajeri Ender Yurtgüven ise, Bülent Uygun ile ilgili çıkan spekülasyonlara "Bülent Uygun ile sözleşme imzaladığımıza dair haberler gerçeği yansıtmıyor. Bu kulüpte yönetimimizin direktifi doğrultusunda sözleşmeleri hazırlayan kişi zaten benim. Bugüne kadar da böyle bir sözleşme hazırlamadım" dedi. Ender Yurtgüven, yeni yapacakları stadın şehir merkezinde olacağını ve en kısa süre içinde çalışmalara başlamayı arzuladıklarını söyledi. Yurtgüven, Ankaragücü'nün 100. yılında da transferlerin devam edeceğini ve başta başkan Ahmet Gökçek olmak üzere tüm yönetim kurulunun çok titiz bir çalışma yaptığını söyledi.

Ankaragücü'nün kaptanı Hürriyet Gücer, "Takımda dünya çapında yıldızlar var. Bu isimlere layıkıyla kaptanlık yapmaya çalışıyorum. 100. yılımızda Ankaragücü'nü layık olduğu yere getireceğiz" dedi. Hürriyet, Ankaragücü'nün kendisini göndermediği sürece Sarı-lacivertli kulüpten ayrılmayı düşünmediğini sözlerine ekledi.

Ankaragücü'nün Fransız yıldızı Jerome Rothen, Ankaragücü'ne ortaya konan hedefler ve tanınmış isimler nedeniyle geldiğini belirterek, "Buraya 5 aylık bir sözleşmeyle geldim. Sözleşmem bitince yeniden görüşeceğiz. Burada çok mutluyum. Kalmak istiyorum" ifadelerini kullandı. Rothen, Türk futboluyla Avrupa futbolu arasında fazla bir fark olmadığını belirtirken, en unutamadığı maçın ise Monaco forması altında Chelsea'yi eleyerek Şampiyonlar Ligi finaline yükseldikleri maç olduğunu kaydetti.

Ankaragücü'nün başarılı savunma oyuncusu Elyasa Süme ise, Ankaragücü'nde çok mutlu olduğunu belirterek, "Sezon başında birçok teklif aldım. 3 yıldır burada forma giyiyorum. Bir taraftar kadar Ankaragücü'nü seviyorum. Bu nedenle sözleşmemi uzatmıştım. Şimdi çok büyük hedefler var. Bu beni çok mutlu ediyor. Umarım gelecek sezon da burada olur ve başarılara ortak olurum" dedi.

BİZE ULAŞIN