10 yıl daha koşarım

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 10 bin metrede altın madalya kazanan Elvan Abeylegesse: Türkiye için her şeyi yaptığımı düşünüyorum. 10 yıl daha koşarım

İspanya'nın Barselona kentindeki 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 10 bin metrede altın madalya kazanan milli atlet Elvan Abeylegesse, "Şimdiye kadar Türkiye için her şeyi yaptığımı düşünüyorum ve 10 yıl daha koşabilirim" dedi. Bir Avrupa şampiyonasında ilk kez altın madalya kazanma başarısını gösteren ve Türk atletizm tarihinde Avrupa Şampiyonası'nda altına uzanan ikinci isim olan 27 yaşındaki atlet duygularını, "1999 yılından bu yana her zaman Türkiye adına madalya kazanıyorum. Kazandığım her madalyayı, bana karşı gösterdikleri sevgi ve saygıya karşılık olarak Türk halkına hediye ediyorum. Her zaman altın madalya için piste çıkıyorum ve uluslararası şampiyonalarda 10 yıl daha yarışabilirim" sözleri ile dile getirdi. Mütevazı duruşu ile takdir toplayan Elvan, "Türk atletizmi artık senin isminle özdeşleşmeye başladı" yorumlarına da samimi bir cevap veriyor: "Bu sorumluluğu taşımak bazen zor oluyor, bazen de kendimi rahat hissetmemi sağlıyor. Ama arkamda güven olduğunu hissetmek, sorumluluk duygusuna sahip olmak benim için güzel bir şey. Ama kendimi efsane olarak görmüyorum."

HÜZÜN MEVSİMLERİNDEN...
Etiyopyalı orta halli bir ailenin çocuğu olarak 1982 yılında dünyaya gelen Elvan, futbol oynarken hızlı olması üzerine yöneldiği atletizmde basamakları birer birer çıkarken, ilginç bir hikayesi ile dikkat çekiyor. 1999 yılında iş adamı Önder Özbilen tarafından ENKA'ya getirilen ve ailesi ile yapılan anlaşma gereği iki yıl için ayda 300 dolar ödeme yapılan Elvan, yerinde duramayan bir çocuk olduğu için ailesi ve mahalledeki komşuları tarafından 'mimi' diye çağırılıyormuş. 17 yaşında ailesinden kopmanın getirdiği üzüntü ve yeni bir ülkeye adapte olmanın getirdiği sıkıntılar nedeniyle Türkiye'deki ilk günlerini sürekli ağlayarak geçiren ve bir ara geri dönmeyi düşünen, ENKA'nın sahibi Şarık Tara'nın verdiği destek üzerine ülkemizde kalan 'mimi' şimdi, hüzün yerine sevinç gözyaşları döküyor ve 7'den 70'e herkesin sevgilisi haline geliyor.

Yeni hedef 5 bin!
Elvan, ipi önde göğüslediği 10 bin metre finali sonrası bacağında oluşan ağrılara karşın gözünü 5 bin metre finaline çevirdi. Milli atlet, Pazar günü ikinci altınını alarak tarih yazmak istiyor.

BİZE ULAŞIN