Aslı Çakır finale yükseldi

İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 1500 metre yarı finalinde koşan Aslı Çakır, finale yükseldi.

Yarı finalde ikinci seride yarışan Aslı Çakır, 12 atletin start aldığı koşuyu 4.05.53'lük derecesiyle ilk sırada tamamlayarak finale yükselme başarısı gösterdi.

1500 metre yarı finalde ilk seride koşan Binnaz Uslu ve Sultan Haydar ise elendi. 11 kişinin koştuğu mücadelede Sultan Haydar yarış dışı kalırken, Binnaz Uslu ise 4.12.04'lük derecesiyle son sırada yer aldı.

Yarışı yarıda bırakmak zorunda kalan Sultan, pist dışına çıkarak sağlık görevlilerini çağırdı. Sağ üst baldırından sakatlanan ve çektiği acıdan dolayı gözyaşı döken Sultan, pistin yarısından soyunma odasına kadar sağlık görevlisi eşliğinde yürüyerek götürüldü. Ağrısı olan milli atletin sedye talebine görevlilerin olumsuz yanıt vermesi dikkati çekti.

"UMARIM KAZANIRIM"

İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 1500 metre seçmelerinde 4:05.53'lük derecesiyle finale çıkan Aslı Çakır Alptekin, ''Sarı rengi seviyorum, umarım finalde kazanırım'' dedi.

Yarı finalde 11 atletin katıldığı serisindeki koşuyu 1. olarak bitiren ve oldukça mutlu olduğu gözlenen Aslı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Beklediğim gibi bir sonuç oldu. İlk 3'e girsem yeter diyordum ama elbette 1. olmayı da bekliyordum. Baktım rakiplerim kopmadı, benim geçilmemem lazım dedim. Rahat bir yarış çıkardım'' diye konuştu.

Moral olarak kendisini çok iyi hissettiğini belirten Aslı, ''Final yarışları belli olmuyor herkesin şansı yüksek ama kendime inanıyorum. En iyi dereceyi yapmaya çalışacağım'' dedi.

''Süreyya abladan sonra inşallah bir tane madalya da ben alırım'' diyen Aslı, ''Madalyanın rengi ne olur?'' yönündeki soruya ''Ben sarıyı seviyorum ama bakalım. Umarım finalde kazanırım'' cevabını verdi.

İki seri halinde toplam 23 atletin mücadele ettiği ve diğer Türk atletler Sultan Haydar ile Binnaz Uslu'nun elendiği bayanlar 1500 metre seçmelerinde en iyi dereceyi 4:04.14 ile Rus atlet Anna Alminova yaptı, Aslı 5. en iyi dereceye sahip oldu.

Bayanlar 1500 metre finali, Pazar günü TSİ 22.15'te koşulacak.

BİZE ULAŞIN