Üçünüze de bravo

Avrupa Şampiyonası'nda Nevin Yanıt 100 metre engellide yarı finale yükselirken, Aslı Çakır da 1500 metrede finale çıktı. Burcu Ayhan ise yüksek atlamada rekor kırarak Türkiye'yi finalde ilk kez temsil etme hakkı kazandı

Barselona'da devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Elvan Abeylegesse'nin altın madalyasından sonra iyi haberler gelmeye devam ediyor. Dün bayanlar yüksek atlamada 1.92 metreyi geçen Burcu Ayhan, hem finale yükseldi hem de 23 yaş altı Türkiye rekorunu kırdı. 20 yaşındaki milli atlet ilk iki hakkında hata yapsa da üçüncü hakkında 1.90, beşinci ve son hakkında da 1.92 metreyi atlamayı başardı. Burcu, Avrupa Şampiyonası gibi büyük organizasyonlarda yüksek atlama kategorisinde finale kalma başarısını gösteren ilk Türk bayan atlet oldu. Yarınki finalde unvanıyla yarışacak olan Burcu, "Avrupa şampiyonasında bayanlarda tüm atlama branşlarında finale kalan ilk Türk atlet ben oldum. İlk olmaktan çok mutluyum. Umarım finalde de iyi bir derece atlarım" diye konuştu.

NEVİN FARK ATTI
Bayanlar 100 metre engelli seçmelerinde piste çıkan milli atlet Nevin Yanıt, rahat bir şekilde yarı finale kalmayı başardı. 8'erli 4 grup şeklinde yapılan seçmelerde, grubunda 12.89'luk derecesiyle birinci olan Nevin, en yakın rakibi Belarus atlet Alina Talai'ye saniyenin yüzde 28'i kadar fark attı. Nevin seçmelerdeki en iyi 4.dereceye imza atarken, "Çok rahatım, iyiyim, umutluyum, kendime güveniyorum, moralliyim ve kendimi hazır hissediyorum'' ifadelerini kullanan Nevin, "Her şey yolunda. Önemli olan yarı final. Bir sorun çıkmazsa, finalde iyi bir şeyler çıkacak" değerlendirmesini yaptı. Nevin, bu akşam yarı final koşacak. Dün akşam koşulan bayanlar bin 500 metre yarı finalinde ise Aslı Çakır, 12 atletin start aldığı ilk seriyi 4.05.53'lük derecesiyle ilk sırada geçerek finale yükselme başarısı gösterdi. 11 kişinin koştuğu ilk seride Binnaz Uslu 4.12.04'lük derecesiyle son sırada yer alıp elenirken aynı seride Sultan Haydar, sağ üst baldırından sakatlanıp gözyaşı içinde yarışı yarıda bıraktı. Öte yandan bayanlar 200 metre seçmelerinde yarışan milli atlet Meliz Redif elendi. Şampiyonada ilk gün yarıştığı 400 metreden de elenen Meliz, bugün 4x400 metre bayrak yarışı seçmelerinde tekrardan piste çıkacak.


BİZE ULAŞIN