Kalite dengeyi bozar

Almanya bekleri ile yaptığı her kanat bindirmesinde Belçika'ya karşı başarılı oldu. Arda ve Emre gibi dikine oynayan yıldızlarımızı, iki atak beki ile desteklemeliyiz. Kalite dengeyi bozar

Pazar 05.09.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
Dünya Kupası'nda da aynı gruptaydık Belçika ile. Saracoğlu'nda berabere kaldık, Brüksel'deki maça yitirdiğimiz iddiamız ile çıkıp, 2-0'lık yenilgiyle geri döndük. Bu nedenle Almanya'ya karşı oynayan Belçika'nın gösterdikleri ile bizimkiler gibi "Ne zaman, ne yapacakları belli olmayan oyuncular grubu"nun karşılaşmasında, dengeleri bozacak tek şey "kalite" olur. İki sene önce Kadıköy'deki Dünya Kupası elemelerinde sahalarından çıkmadılar. Öyle sinir bozucu ve çirkin futbol oynadılar ki, saha içinde oyuncular, kenarda da teknik adamlar kavga ediyordu. Salı günü de sinir bozucu, ıstıraplı ve ısrarlı bir defans ile karşılaşırız.

KANATLARDA PROBLEM VAR
İki uzun stoperi ile yüksek toplarda çok hata yapan bir defansa sahip değil Belçika. Ancak kenar ataklarında problem yaşıyorlar. Tek ön libero Simons, dörtlü defans ile rakibi istekli karşılıyor. Ama diğer beşlinin bu disiplini pek sevmediğini gördük. Gölge koşularla, faul yapmaktan kaçınarak birbirlerine yardımcı oluyor ve alan kapatıyorlar. Almanya Belçika önünde bekleri ile yaptığı her kanat bindirmesinde etkili oldu. Adam eksilterek hücum ettiği her denemede rakibinin dengesini bozdu. Bu maçta da Türkiye'yi sonuca götürecek şey, farklı oyuncularımızla yaratacağımız kalite olacaktır. Arda ve Emre gibi dikine oynamayı seven yıldızlarımızı, iki atak bekimizin bindirmeleriyle desteklediğimizde, golü getirecek karambolleri yaratırız.

HAZARD DEĞİL DEMBELE!
Her iki ayağını da iyi kullanan Dembele, Belçika'nın en etkili ismi. Top taşıyor, çalım atıyor, şut kullanıyor. Transferin yıldız ismi Hazard ise çok formsuz. Geçen sefer aşamadığımız bu sıkıcı ekibe, bu kez sabredebilecek miyiz? Anahtar cümle burada saklı. Pas yüzdemizi yükselterek, acele etmeden topu dolaştırmamız gerekiyor. Çok ileri çıkan bir rakiple oynayacağımızı sanmıyorum. Oyun alanını geniş tutup, sürekli ikiye bir deneyerek, faul almaya, dengelerini bozmaya çalışmamız lazım. Eğer topu kaptırdığımızda Belçika'ya baskı uygularsak, etkili kontra yemeyiz. Golü ne kadar erken bulursak, maçı da o kadar rahat kazanırız.

Türkiye de favori!
Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw, yazarımız Gürcan Bilgiç ile Panzerler'in kamp yaptığı Belçika'nın Hulpe kasabasında buluştu. Milli Takımımız ile birlikte grubun favorisi olduklarını belirten Löw, "Ekim ayındaki Türkiye maçını kazanırsak, yolu yarılarız" dedi. Fenerbahçe'ye değinen Alman hoca, "Umarım kulüp Aykut Kocaman'ın kafasındakileri gerçekleştirmesine izin verir" diye ekledi.