İrlanda'dan Türkiye'ye uzanan renk aşkı

Cuma 10.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 10.09.2010 14:22
ABONE OL
İrlanda'da, Trabzonspor ile aynı renkleri paylaşan futbol kulübü Drogheda United'ın (DUFC) tarihini kaleme alan Brian Whelan, bordo-mavili iki takımın en kısa zamanda dostluk maçı yapmasını dilediğini söyledi.

Drogheda United'ın eski ve yeni oyuncuları, yöneticileri ve tutkulu taraftarlarının katkılarıyla hazırlanan "DUFC, A Claret and Blue History", dün akşam, başkent Dublin'in kuzeyinde yer alan Drogheda şehrindeki Westcourt Otel'de tanıtıldı.

Whelan, çok sayıda davetli, taraftar ve okurun katıldığı etkinlikte, geliri Gary Kelly Kanser Destek Merkezi'ne aktarılacak kitabının içeriğine ilişkin bilgi verdi, 3 yıl süren yazım sürecinde kendisine destek olanlara teşekkür etti.

Konuşmasında Trabzonspor'un Droghedalılar için önemine de işaret eden Whelan, hiç tanışmamış da olsalar, iki takımın taraftarlarının ayrı renklerle birbirlerine bağlandığına işaret ederek, "Trabzonspor ve Drogheda United'ın en kısa zamanda bir karşılaşma yapmasını diliyorum" dedi

Konuşmaların ardından Drogheda Belediye Başkanı Paul Bell, Türkiye'nin Dublin Büyükelçiliği İkinci Katibi Kemal Onur Ekren ve kitabın yazarı Brian Whelan, Trabzonspor ve Drogheda United atkılarıyla basına poz verdi. Etkinlikte Türkiye'nin de temsil edilmesi büyük memnuniyetle karşılandı.

DROGHEDA UNITED'DAN TÜRKLERE TEŞEKKÜR
Aralarındaki coğrafi uzaklığa rağmen "bordo-mavi aşkı"nda birleşen Trabzonspor ve Drogheda United taraftarları, birbirlerini "kardeş kulüp" olarak görüyor.

İrlandalı ve Türk bordo-mavililer, birbirlerine forma, atkı, bayrak göndererek ve internetteki forumlarda sohbet ederek iletişimi sürdürüyor.

Drogheda şehrinin ve futbol takımının, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese'in Türkiye'ye Mart ayında düzenlediği tarihi ziyaret dolayısıyla yeniden gündeme gelmesiyle, takımın internet sitesi Türkler tarafından büyük ilgi görmüş.

Siteye, ziyaretten bir hafta sonra yüklenen mesajda, Türkçe, "Türkiye'deki tüm arkadaşlarımıza Drogheda United'a gösterdikleri büyük destekten dolayı teşekkür ederiz. Bilhassa geçen hafta web sitemizi http://www.droghedaunited.ie/news/2010/march/news_018.html) ziyaret etmeniz ve bizlere yolladığınız emailler bizleri çok mutlu etti. İnşallah yakın zamanda ülkelerimizi futbol vasıtasıyla daha da yakınlaştırmayı ümit ediyoruz" ifadeleri yer alıyor.

DROGHEDA'NIN ÖNEMİ
McAleese'nin ziyareti sırasında iki ülke arasındaki tarihi bağlara atıfta bulunulurken gündeme gelen Drogheda şehri, Osmanlı Devleti'nin 19'uncu yüzyıldaki ''Büyük Kıtlık'' sırasında İrlanda'ya yaptığı para yardımıyla ilişkilendirilmesi açısından önem taşıyor.

Whelan'ın kitabının tanıtım etkinliğinin düzenlendiği Westcourt Otel binasında, İrlanda'ya yardımı getiren Osmanlı gemicilerinin kaldığı rivayet ediliyor.

Binanın dış cephesine 1995 yılında geniş katılımlı bir törenle asılan şükran plaketinde, "1847'deki Büyük Kıtlık döneminde Türk halkının İrlanda halkına yaptığı alicenaplığın hatırasına" ifadesi yer alıyor.

Drogheda şehrinin ve Drogheda United Futbol Kulübünün amblemindeki "ay-yıldız"ın Osmanlı Devleti'nin yaptığı yardımla bağlantısı bulunduğuna dair inanışınsa belgelenmemiş olduğu ve Droghedalı yetkililerce doğrulanmadığı biliniyor.