Sağlam'ın hayali büyük

Türk futbolundaki gerçekleştirdikleri devrimi Avrupa'ya taşıyacaklarını iddia eden Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Yeşil-beyazlı takımı Türkiye'nin Manchester United ve Liverpool gibi dünya devi bir kulüp olması için çalışacağını söyledi.

Cuma 10.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 10.09.2010 15:20
ABONE OL
Bursa Gazeteciler Cemiyeti'nin Bayram gazetesine konuşan Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, "İlk geldiğimizde koyduğumuz hedefi iki sene önceye aldık. Şimdi bu başarıyı kalıcı yapmak istiyoruz. Bursaspor'u Türkiye'nin Manchester United'i yada Liveerpool'u yapmak istiyorum. Bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Bursaspor'u ülkemizde sayılı kulüplerinden birisi yaparken, artık bundan sonraki dönemde Avrupa'da da iyi organize olarak, iyi bir planlamayla başarıyı kovalayan bir ekip haline getirmek
lazım. Ben bu takımın başında kalacaksam, 3 yıllık, 5 yıllık, 8-10 yıllık planım olacaksa, bu planın devamında bunun olması lazım. Yoksa bu işin anlamı yok" dedi.

"VALENCİA HERALDE PUAN CETVELİNE BAKMIŞTIR"

Şampiyonlar Ligi'ndeki ilk rakip olan Valencia hakkında konuşan Sağlam, "İyi başlangıç yaptık. Şampiyonlar Ligi'ndeki rakiplerimizle alakalı da bize bakış açılarında ciddi anlamda bir farklılık olmuştur. Çünkü onlarda şu beklenti vardı, 'Bursaspor şampiyonluk üretti ama herhalde diğer ülkelerde de 10 yılda 20 yılda bir olan bir şampiyonluktur bu. Bunun havasıyla bunlar gidemezler. Bu başarıyı tekrar edemezler' diye düşünmüşlerdir. Valencia her halde puan cetveline bakmıştır. Bakınca da demişlerdir ki; 'Kardeşim bunlar yine 3 maçta 9 puan aldılar, yine iyi başladılar. Gol yemediler. Belki buraya gelirken de bize bakış açıları bizim lehimize olacaktır" şeklinde konuştu.

"ZİRVENİN TAKIMIYIZ"


Birçok kulüp başkanının yıldız oyuncularını satarak ekonomik anlamda rahatladığına dikkat çeken Sağlam "Biz ekonomik sıkıntı çektiğimiz anda dahi böyle bir politika izlemedik. Özellikle bu şehrin psikolojisi açısından çok önemli bir stratejiydi. Bursaspor zirvenin takımıdır mesajını verdik. İyi oyuncusunu bırakmayacak, artı bu zirve mücadelesi içindeki özellikle ekonomik anlamdaki güçlü rakipleri de Bursaspor'un istediği zaman istediği şartlarda ekonomik durum ne olursa olsun oyuncu alamaz mesajını
verdik" diye konuştu.

"ŞAMPİYONLUK MÜCADELESİNDE BİZİ DİKKATE ALMADILAR"

Sorumluluk alarak, her geçen gün üzerine bir şeyler koyarak, oluşan ortamı ve durumu da kendi lehlerine çok iyi kullanarak güzel bir hava oluşturduklarını kaydeden Sağlam, "Baktığımızda belli bir döneme kadar şampiyonluk mücadelesi veren takımlar kendi aralarında o mücadeleyi verirken, kapışırken açıkçası bizi çok fazla dikkate almadılar. Ne zaman dikkate aldılar, iş işten geçmişti.

Bunu sezon sonunda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da çok net bir şekilde ifade etti. 'Biz bütün hesabımızı Beşiktaş ve Galatasaray'ı geçmek için yaptık ve onu da tutturduk. İkisine de 10 puan fark attık ama, Bursaspor'u hesaba katmamıştık' dedi. Dolayısıyla bizim için de avantajımız oldu. Her yönüyle gerek saha içerisindeki mücadelemizle, futbol kalitemiz istikrarımız ve özellikle ülke genelindeki bütün ülkenin futbol kamuoyunun takdirini topladık" ifadelerini kullandı.