Final öncesi tek röportaj

Pazar 12.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Pazar 12.09.2010 17:39
ABONE OL
Dünya Şampiyonasında final için geri sayım başladı. 12 dev adam, sabah 06.00'da yatağa yatıp, uyudu. Oyuncularımız 11.00-12.00 arası uyandı. Şimdilik tek sorun uykusuzluk görünüyor. GSGM Yunus Akgül, millilerimizi bir an olsun yalnız bırakmadı. İşte Akgül'ün sabah.com.tr'ye yaptığı özel final açıklamaları.

-Sayın Akgül, Dünya Şampiyonasında finaldeyiz ama bunun öncesi var. Yani 2004'e kadar uzanan bir süreçti aslında bu. Neler yapıldı da 2004'den bu yana Türkiye, basketbolda finale çıkma başarısına erişti?

"2004 yılında Malezya'da 2010 Dünya Basketbol Şampiyonasının ev sahipliğini alabilmek adına inanılmaz bir mücadeleye girmiştik. Ben de o zaman Gençlik Spor Genel Müdür yardımcısıydım, o dönemki sayın genel müdürümüz Mehmet Atalay'ın ekibinde yer alarak Malezya'ya gittik ve ev sahipliği için Fransa ile çekiştik. 1 oy farkla evsahipliğini biz aldık. Bu sürecin başlangıcı 2004'e uzanıyor. O günden sonra biz hem spora hem basketbola çok büyük yatırımlar yaptık. Ankara'da spor salonu yaptık, İstanbul Ataköy'de bugün final maçını oynayacağımız Sinan Erdem Spor Salonunu ki bu salon 17.000 kişilik bir arena, burayı yaptırdık. O güne kadar Sinan Erdem Spor Salonu yıllarca inşaatı yarım kalmış bir haldeydi, biz bunu hazır hale getirdik. Sporun altyapısına çok büyük önem vererek, yatırımlar yaptık. Ve inanılmaz bir jenerasyon yakaladık, bugünkü milli takım gelmiş geçmiş en iyi jenerasyon diyebiliriz. Dünyanın en ünlü hocalarından biri olan Tanjeviç'i takımın başına getirdik ve ev sahipliğini yaptığımız bu şampiyona için takımımızı son derece iyi hazırladık. Allaha şükür her şey yolunda gitti."

-Ve final maçına sayılı saatler kaldı, ABD ile oynuyoruz, artık geri sayım başladı.

"Artık finalde yenilsek de benim için hiç de önemli değil. ABD ile oynuyoruz, canımızı dişimize takacağız ve oynayacağız, ama kazanamazsak o kadar da önemli değil. Dünya Şampiyonluğundan daha önemli başarılar da var. Mesela 2012 Londra Olimpiyatlarına katılabilmek gibi, bugünkü finali kazanan takım Olimpiyatlara direk katılacak ve biz bugüne kadar hiçbir Olimpiyata takım gönderemedik işte bu yüzden bu final maçı benim için şampiyonluktan daha önemli, Olimpiyatlara bu basketbol takımını götürebilmek her başarının önünde bana göre."

-Final maçını konuşacak olursak, Amerikalılar dün daha erken saatte maçlarını oynadılar biz ise gece saat 01.00'de bile daha hala salondaydık. Yani millilerimiz Amerikalı oyunculara göre daha az dinlendi. Bu sorun olur mu milli takımımız için?

"Ben sabahtan beri oyuncularımızın yanındaydım, oyuncularımızla konuştum. Söyledikleri şuydu, 'biz gece saat 03.00'de otelimize gelebildik, 06.00'da yatağa girip, uyuyabildik' dediler. Yani millilerimiz sabah 06.00'da uyuyabilmişler, saat 11.00-12.00 arası ise uyandılar, yani az dinlendiler, Amerikalılar bize göre daha fazla dinlenme zamanı buldular, buradan bakacak olursak bu bir dezavantaj. Çünkü bizim dünkü yarı final maçı geç saatte bitti, maç sonu sevinç gösterileri, seyircilerin, takıma olan ilgisi derken, çocuklar uykusuz kaldı. Ama tüm bunlar final için bizim bahanemiz değil."

-Peki Sırbistan galibiyeti için neler söyleceksiniz?

"Dünya basketbolunda iki önemli ekol var, biri Amerika, diğeri Yugoslav ekolü, Sırplar da bu ekolün temsilcisi ama biz bu iki önemli ekolden birini mağlup ettik, sıra geldi en büyük ekol olan Amerika'ya, canımızı dişimize takıp oynayacağız ."

-Sayın Genel Müdür, son olarak şunu soracağım, bugün Türkiye'de referandum vardı, basketbol heyecanı, referandum heyecanının önüne geçti mi size göre?

"Kesinlikle katılıyorum, final maçı, referandumun heyecanını gölgede bıraktı, bu da çok güzel oldu çünkü gergin bir siyasi ortam vardı ve gerginlik durdu, herkes ortak payda olan sporda buluştu, şimdi bu finalden sonra önümüzdeki hafta Dünya Halter Şampiyonası başlıyor bizler de artık gözümüzü oraya çevireceğiz bu akşamdan itibaren."