Sıfırdan zirveye

Fıtık nedeniyle halteri bıraksa da geri dönen Mete Binay, Dünya Halter Şampiyonası'nda altın madalya alan tek erkek sporcumuz oldu

Perşembe 23.09.2010
Son Güncelleme: Perşembe 23.09.2010
ABONE OL

Dünya Halter Şampiyonası'nda erkeklerde altın madalya kazanan tek sporcumuz Mete Binay, 2 yıl önce fıtık yüzünden çok sevdiği bu sporu bırakıp, vatani görevini yapmaya gitmişti. Ancak komutanımın telkinleriyle kararından vazgeçen ve Karagücü'nde yarışmaya başlayan Mete belki de dünya şampiyonluğuna giden yola girdiğini bilmiyordu. Beden Eğitimi öğretmeni olan Mete halen Tokat'ta yaşıyor ama çalışacak bir tek salon bile bulamamanın sıkıntısını çekiyor. Haltere yatılı okulda başladığını ifade eden Mete şunları söyledi:

YENİ HEDEFİM OLİMPİYATLAR
"2 yıl önce halteri bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle bırakmıştım. Askerde komutanlarımın isteği üzerine yeniden başladım. Bu benim yeniden doğuşum oldu. Biraz da kilo alınca rahatsızlığım giderildi. Teskereden sonra milli takım kampına katıldım.

SİLKMESİ DE GELİŞECEK
Derecelerim de bana güven getirdi. Olimpiyatı hedeflemiyordum şimdi aldığım bu derecelerle olimpiyatta da kürsüye çıkacağıma inanıyorum. Koparmada iyiyim. Ancak her zaman olduğu gibi silkmede panik havası yaşadım. Bu da bir madalya daha almamı engelledi. Kamplarda yaptığım dereceyi kaldırmış olsaydım en azından gümüş madalya kazanır, toplamda da ikinci olurdum. Şimdi hedefim 2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya." Bu arada devam eden şampiyonada dün bayanlar 69 kiloda Rus Svetlana Shimkova koparmada 116, silkmede 140 ve toplamda 256 kilo ile üç altın madalya aldı.

SINIF ARKADAŞIYDI HAYAT ARKADAŞI OLDU
Mete Binay ile üç yıllık evli olan Emine Binay da evliliklerini şöyle anlattı: "Mete ile Tokat Gazi Osmanpaşa Lisesi'nde iki yıl aynı sınıfta okuduk. Sınıfta hep arkamda otururdu. Fazla çalışkan öğrenci değildi. O zaman birbirimizi sevdik. Arkadaşlığımızdan her ikimizin de ailesinin haberi vardı. Bana hep yağmur anlamına gelen 'Cemrem' derdi. 2 yaşındaki oğlumuz Yiğit Arda bizim neşe kaynağımız" dedi.

BABA DESTEĞİ
Mete'yi binbir güçlükle okutan Baba Abil Binay, Tokat Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde geçici olarak çalışıyor. Bu durumdan şikayetçi olan Abil Binay, "En fazla 6 ay çalıştırıyorlar. Bu nedenle emekli olmam gecikiyor. Yumurta ve süt satarak hem okuttum, hem de spora devam etmesini sağladım. Önce karşı çıkmıştım ama halteri çok sevdiğini görünce destekledim" diye konuştu.