Türkiye'yi satmadık

Gözgeç, "Eski başkan Caner Doğaneli, AIBA ile kavgalı olan İngiltere'yi desteklememizi istedi. Bu durumda AIBA'yı karşımıza alacaktık. Bir kişinin mutluluğu adına tüm Türkiye'yi satamazdık" dedi

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Boks Federasyonu, skandallarla gündeme geliyor; istifalar ve soruşturmalarla çalkalanıyor. Eski başkan Caner Doğaneli'nin iki aylık hak mahrumiyeti cezası alması ve başkanlığının düşmesiyle 20 Mart'ta başkan olarak seçilen Eyüp Gözgeç, SABAH'ı ziyaret etti... Caner Doğaneli'nin, "AIBA (Uluslararası Boks Federasyonu) ile gizli gizli görüşerek arkamdan vurdu. Sonra da yönetim kurulu üyeliğine seçildi" dediği Gözgeç, hakkındaki iddiaları yalanladı ve "AIBA ile ters düşmemi istediler. Ben de kabul etmedim" dedi. Doğaneli'nin ceza aldığı için AIBA'ya aday gösterilemediğini belirten Gözgeç, AIBA'ya Doğaneli'nin adaylığını sorduk ve kendileri ile bazı görüşmelerimiz oldu; sonra da kıyamet koptu. Doğaneli, zamanında bizden AIBA ile kavgalı olan İngiltere'yi desteklememizi istedi. Bu tutumu sergileseydik AIBA'yı karşımıza almış olacaktık. Kavga edemezdik. Çünkü İngiltere'yi dört ülke destekliyordu. Yaptıklarımız lehimize oldu. Bir adamın mutluluğu için Türkiye'yi satmadık. Ahmet Cömert dışında 2006'dan beri uluslararası organizasyonumuz yok. 2012 Olimpiyatları öncesi, AIBA'dan ihaleyi İstanbul'a aldırdık; şimdi elemeler İstanbul'da yapılacak. Dünya Şampiyonası'nı da aldık. Kavga etsek daha mı iyiydi? Sadece sportif başarı düşündük. Bize bırakılan borç miktarı 692.730 TL'ydi. Şimdi yarısını temizledik. Eryaman'da Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 57.63 m2'lik arsayı federasyonumuza tahsis ettirdik. Arsa nereden baksanız 10 trilyon eder. Bizim sayemizde Türkiye AIBA ile kavgalı günlerini geride bıraktı" ifadesini kullandı.

6 AYDA DEĞİŞTİRDİK
Gelecekteki planlarını anlatan Gözgeç, "Biz bu camiaya, Kastamonu Kadıdağı'nda Kamp Eğitim Merkezi kurduk. Federasyonda 70 yıldır yapılamayanı 6 ayda yaptık. Türk boksu emin ellerdedir. Bize maddi ve manevi olarak destek veren ve her zaman olimpiyat hedefini bizlere aşılayarak destek veren Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül'e camia adına teşekkür ediyoruz. Dün "İyi" dediğimize bugün "Kötü" diyoruz. Bazı sorunları kendi içimizde halletmeliyiz. Yeteri kadar düşman olduk. Kavga bizi bir yere götürmez. Bu gerçeği görelim" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU