Yasa değil eğitim

Spor Bakanı Faruk Özak, yeni yasanın Şubat ayında çıkacağını belirterek, "Bu iş sadece yasa ile olmaz. Eğitim şart" dedi

  1. Haberler
  2. Spor
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Spor Bakanı Faruk Nafiz Özak, Avrupa Konseyi'nin İstanbul'da yapılan toplantısına katılarak son günlerdeki şiddet olaylarını değerlendirdi. Akgün Otel'de, toplantının açılış konuşmasını yapan ve yeni şiddet yasasının çıkması ile birlikte olayların biteceği düşüncelerini doğru bulmadığını açıklayan Özak, "Yasa çıktı şiddet bitti' mantığı olmamalı. Bu boyacı küpü değil. Yasa zaten var ve şiddeti azaltmada yol aldı. Zamanla işlemeyen maddeleri gözlemledik ve hazırlıklar yaptık. Şubat ayında yasayı çıkartacağız. Ama sadece yasa ile olmuyor. Aile içi ve okul eğitiminde bu işi yapabildiğimiz ve suç-ceza müessesesini işlettiğimiz takdirde şiddet asgariye iner. Bunu yapan devletler var. Biz de yapabiliriz. Bu zamana kadar suç işleyenler değil, kulüpler ceza aldı" ifadelerini kullandı.

SÜREKLİ SICAK TUTULMALI
Şiddet konusunun olaydan olaya tartışılmaması, sürekli sıcak tutulması gerektiğinin altını çizen Özak, "Şiddet içeren davranışlarda bulanan kişilerin yaptıkları yanlarına kalmamalı... Müsabakaları fair-play içerisinde izleyebilmeliyiz. Böyle bir ortamı hazırlamak görevimiz. Bu işle mücadele, yalnızca federasyonlar ve hükümetin işi değildir. Hep beraber mücadele edeceğiz" dedi. EURO 2020'ye adaylığımızı belirten Özak, "İnşallah başaracağız. 9 yeni stat yapıyoruz. Amacımız olimpiyatlar. Böyle büyük organizasyonlar için, sporun gerçek anlamı olan fair-play ruhuna sahip olmamız gerektiğinin bilincindeyiz" şeklinde konuştu.

ÖNCE GÖZETİM, SONRA DA MAHKEME...
Şike için de düzenlemelerin olacağını belirten Özak, "Gelecek hafta bir beyin fırtınası yapacağız. Planlarımız var. Stat veya salonlara girişlerde isim yazılacak. Kamera sistemi şart. Suçu işleyen kişi, gözetim odasına alınacak, sonra da mahkemeye gönderilecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU